1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'yi değiştiren gün
Türkiye'yi değiştiren gün

Türkiye'yi değiştiren gün

Bugün 12 Eylül Türkiye Cumhuriyeti tarihini değiştiren 12 Eylül 1980'deki Askeri Darbe'nin yıldönümü. 1970’li yılların Türkiyesi ne yazık ki çok partili demokratik sistemi içine sindirememişti. Ülke

A+A-

Bugün 12 Eylül...

Türkiye Cumhuriyeti tarihini değiştiren 12 Eylül 1980'deki Askeri Darbe'nin yıldönümü.

1970’li yılların Türkiyesi ne yazık ki çok partili demokratik sistemi içine sindirememişti. Ülkenin büyük sıkıntılar içinde olduğunu göremeyen siyasiler kendi aralarında amansızca çekişiyor, cumhurbaşkanı seçemiyor, ülkeyi bir erken seçime götürmeyi de beceremiyorlardı. Her gün ülkenin her köşesinde oluk gibi kan akıyordu. Gençler birbirine düşman edilmişti. Türkiye'nin her yerinde güven bunalımı, otorite zaafı vardı. Herkes, bugün kim öldürülecek diye endişe içinde bekler hâle gelmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri 12 Eylül 1980'de yönetime el koyduğunu duyurdu. Demokrasi askıya alındı. Birden bire silahlar sustu. Ülkeye güvenlik geldi. Ama 12 Eylül 1980 askeri darbesi, bu ülkede çok insanın haksızlığa uğramasına, işkence görmesine, hayatının kararmasına neden oldu.

Darbeciler ne siyasi, ne demokrasi, ne ekonomi alanında Türkiye'nin önünü açamadılar. Türkiye üç yıl diktatörlükle yönetildi. 30 yıldan beri ciddi sıkıntı yaratan Anayasa hazırlandı. Türkiye, hem çok kan, hem çok zaman kaybetti.

O zor günlerden çıkarttığımız dersler sayesinde bugün Türkiye'de artık neredeyse herkes, her konuda çözümün demokrasi içinde aranması gerektiğini, askeri darbelerin hiçbir şeyin çözümü olmadığını kabul ediyor. Türkiye daha ileri bir demokrasiye doğru yol alıyor. Askeri darbelerin önü tamamen kapanırken, yeni bir Anayasa yapılması için görüş birliği oluştu.

Türkiye'nin en büyük eksiği ise 12 Eylül darbesinin arkasına sığınıp, bu ulusa, bu ülkeye kötülük yapanlardan, işkencecilerden hâlâ hesap sorulmamış olması.

Köylü gelsin, malını satsın

Tartışma yeni değil. Yıllardır devam eder. İzmit'te Ulugazi İlköğretim Okulu yanından geçen, İstiklal Caddesi ile Hürriyet Caddesini birleştiren, araçların geçemediği Ulugazi Geçiti var. Buraya İzmit'in köylüleri birkaç sepet sebze veya meyve ile gelir, mallarını satarlar.

Belediye zabıtaları da kovalar. Son günlerde bu mücadele yeniden sertleşti. Belediye zabıtaları köylüleri kovalıyor.

Halbuki kurallar konulur, düzen sağlanabilir. Köylülerin okul kapısını kapatmayacak şekilde tezgahlarını açması sağlanabilir. Burada sadece köylüler bulunabilir, Hal’den mal getirip satan seyyar satıcılar barındırılmaz. Belediye, köylülerden küçük işgaliye bedelleri de alabilir.

İzmit'in, üstelik yaya insanların kolayca ulaşabileceği bir yerde Köylü Pazarı'na kesinlikle ihtiyacı var. Hem köylü gelip kendi malını satabilsin, hem vatandaş taze meyveyi, sebzeyi birinci elden alabilsin.

Bu işi inatlaşmaya götürmenin hiç anlamı yok.

11. 11. 11

Özel tarihleri takip eden insanlar var. Bu moda 7 Temmuz 2007 tarihinde zirve yapmıştı. 7. 7. 7 tarihinde evlenmek için aylar öncesinden rezervasyonlar yaptırılmıştı. Ertesi yıl 8 Ağustos 2008 tarihi kıymete bindi. Pekin Olimpiyatları’nın açılışı bile o güne denk getirildi. Yine nikahlar, düğünler bu özel tarihe isabet ettirildi. 9 Eylül 2009 Ramazan’a rastladığı için hareket biraz azaldı. Geçen yıl 10. 10. 10 tarihi yani 10 Ekim günü de diğer seriler kadar ilgi çekici bulunmamış olacak ki pek itibar görmedi.

Bu işler biraz da “Tüketim” sürecini sıcak tutmak için pompalanıyor. Özel günler, özel tarihler icad ediliyor. Yani pek fazla kapılmamak lazım. Ama yine de bu seri tarih olayının bir esprisi olduğunu kabul ediyorum. Özellikle unutkanlar için ideal. Böyle bir günde evlenirseniz, evlilik yıldönümünü unutma; dolayısıyla eşinizden azar işitme olaslığınız da azalıyor...

Seri tarih olayının en babasını iki ay sonra yaşayacağız. 11 Kasım 2011 tarihinde yani (11. 11. 11)’de tam bir seri oluşacak...

Üstelik 11 Kasım tarihi ülkemizde uzun bir tatilin içine denk geliyor. 6 Kasım Pazar günü Kurban Bayramı’nın ilk günü. Bayram tatili 9 Kasım Çarşamba’ya kadar devam ediyor. Bizim ülkemizde alışkanlık olduğu üzere Perşembe ve Cuma günlerini de tatilin içine dahil edersek; 4 Kasım Cuma gününden 14 Kasım Pazartesi’ye kadar tatil olacak...

Daha tatilden yeni çıkıldı ama iki ay sonrasının planını da şimdiden yapmak isteyebilirsiniz. Tatil programınızda 11. 11. 11 tarihi için özel bir yer olsun. Böyle altılı bir seri yakalama şansı sadece 100 yılda bir geliyor. Bu özel gün için her zaman hatırlayacağınız bir programınız olsun...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.