1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Türkkan, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak
Türkkan, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak

Türkkan, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak

Yurt dışı oylarının eklenmesinin ardından milletvekili olma şansını kaybeden 24’üncü Dönem Miletletvekili Lütfü Türkkan seçimlerin ardından ilk kez açıklama yaptı. Türkkan yurt dışı oylarının Türkiye’de yapılan seçim sonuçlarını etkilemesinin iptal edilme

A+A-

Lütfü Türkkan bir MHP İl binasında bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, ilçe başkanları, parti yöneticileri ve partililer ile basın mensupları yoğun bir ilgi gösterdi. Açıklamaya MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ise katılmadı. Türkkan yaptığı açıklamada yurt dışından gelen oyların Türkiye’de yapılan bir seçimde etkili olmasını eleştirerek, “7 Haziran Genel Seçimleri’nde ise anayasaya ilkesine aykırı olarak yurt dışı oylarının etkisiyle milletvekili seçilemedim. Henüz bireysel bir başvuruda bulunmadım. Ancak anayasa ilkesine aykırı olan bu sistemin değişmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmayı düşünüyorum.  Yurt dışı millletvekilliği için ayrı bir bölge kurulmalıdır. Aksi taktirde önümüzdeki süreçte de bu şekilde haksızlılara yol açacaktır. 

AĞIR SİYASİ PROPAGANDA

Türkkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  “Dava arkadaşlarım. Burada seçim sonuçları ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak için bir araya geldik. Ter akıtan herkese teşekkür ediyorum. Çok ağır keskin siyasi kampanya dönemi yaşadık. Hiç bir seçimde bu kadra ağır bir siyası propaganda dönemi yaşanmadı. AKP devletin her türlü imakanı sonuna kadar kullandı. Tek parti hayalinin provasını icra etti. Herkesin gözü önünde anayasa ve yasa rafa kalktı. Malesef hukuk devleti tedavisi zaman alacak derin yara aldı. 7 Haziran’da nezaket tahammül sıfırı tüketti. 

ELİNDE KURAN MEYDAN MEYDAN DOLAŞTI

Vergilerimizle ayakta duran TRT, AKP propagandasına soyundu. Muhalefetin sesi kısıldı. Erdoğan ve AKP’ye imkan sunuldu. Bu haksızlık ve hukuksuzluk hafızalardan çıkmayacak. AKP iktidarı kaybetmemek için her yola müracat etti. Aksi kendinin sonu olacaktı. Ancak bunu başaramadılar, amaçlarına ulaşamadılar. Erdoğan’ın anayasayı kamunun gözü önünde çiğnedi. Yeminini çiğnedi. Makama yazık etti. Erdoğan AKP’nin erimesinin önüne geçmek için canını dişine taktı. Elinde Kuran meydan meydan dolaştı. Kara propaganda yaptı. Milletin tercihi ve seçimi üzerinden hipotek koymaya çalıştı. 

TEK ADAM SULTASINDAN GERİ DÖNÜLDÜ

Ülkemizde bir Cumhurbaşkanının böylesi bir duruma düşmesi ülkemiz adına bir ayıptır. Türkiye tek adam sultasının kıyısından döndü. Bu tabloyu Davutoğlu iyi okumalı. Hasar raporunu iyi okumalı.  Türkiye rahat bir nefes aldı. Ülkemizin AKP’ye mahkum olmadığı ortaya çıktı. AKP önemli bir oranda oy kayberti. MHP 7 Haziran’dan başarıyla çıktı. AKP’den kopanlar büyük oranda MHP’ye gelmeye başladı. Bundan geriye dönüş olmayacek. Erken seçimin çözülmeleri ve oyları arttıracağı malumdur. Bu meseleden sonra MHP’nin hesap vereceği Türk milletidir.Kimseye göbekten bağlı değildir. Ödeyecek diyet borcu yok. Koalisyon kurulması gerekiyor. 27 AB ülkesinin 24’ü koalisyonla yönetiliyor sorun olmuyor. 

AKP-HDP KOALİSYONU

Koalisyonu kurması en makul partiler AKP ve HDP’dir. Yıkım ve çözülme sürecinde yıllardır yan yana duran bir oluşumda bir araya gelmeleri sürdürülen müzakerenin doğasına uygun olacaktır. Dolmabahçe arayınca İmralı’daki caninin ihanet metnini okuyan AKP ve HDP’dir. Protokol yazma konusunda da zorluk çekilmeyecektir. Bu 10 maddelik metin hükümetin ana omurgası olabilir. Bu tutmazsa AKP-CHP denenmelidir. AKP ve CHP’nin bazı kanatları  bu konuda meyyal oldukları bilinmektedir. Seçim beyannamelerinde benzemeler yakındır. Çözüm sürecindeki benzerlilkler aşikardır. Küresel sermaye AKP CHP koalisyonu için su taşımaktadır ve yeşil ışık yakmışlardır, bir de buna bölücü HDP eklerseniz büyük bir koalisyon imkanı ortaya çıkar. CHP’yi de yanına alsınlar koalisyonu kursunlar.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum