1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Türkkan: “Zerre kadar şüphem yok”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkkan: “Zerre kadar şüphem yok”

A+A-
Günümüz Kocaeli siyasetinde mevcut aktörlerin-siyasi parti ayırımı yapmıyorum- siyaset bilgisi, kültürü, kent sevgisi, işe yarama yeteneği, halkla ilişkiler gibi pek çok konu dikkate alınarak yapılacak değerlendirmede çok yüksek kalitede olduğunu söylersek, kendimizi aldatmış oluruz. Çok kabaca bir değerlendirme ile, ilimizdeki mevcut siyasi aktörlerin genel kalite ortalamasına 10 üzerinden 5 puan verdik diyelim.. Benim kriterlerime göre, hala Kocaeli milletvekili sıfatını taşıyan ve 7 Haziran seçimleri için MHP listesi 2 nci sırasından aday gösterilen Lütfü Türkkan’ın puanı aynı kriterler dikkate alındığında 8’dir. 
Lütfü Türkkan ile ilk kez,  MHP’den 2'nci sıra adayı gösterildiği 2007 genel seçimleri öncesinde tanıştık. O seçimde Cumali Durmuş 1'nci sıradan milletvekili seçilmiş, Türkkan gidememişti. Ama seçime renk katmış, MHP’nin ilimizdeki kalitesini yükseltmişti. Türkkan’ın uzun olmayan gelecekte, Kocaeli ve Türkiye siyasetinde önemli yerlere geleceğini, bu hırsının da bulunduğunu o dönemde hissetmiştim. Sonra, 2011’de MHP 1 nci sırasına oturdu. Daha yakından tanıştık, birbirimizi daha iyi anladık. Türkkan, 2011 seçimleri öncesinde, “Milletvekili seçilirsem, maaşımı üniversite öğrencilerine burs olarak vereceğim” demişti. Seçildi, sözünü tuttu. Beni de,  burs dağıtacağı üniversite öğrencilerinin belirleneceği komisyona almıştı. 
……….
Geride kalan 24 ncü dönemde, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de en çalışkan, en üretken, bir muhalefet milletvekili olarak, seçim bölgesinin sorunları konusunda iktidara en çok hesap soran milletvekili olmuştur. Açıkçası ben, yeniden MHP listesinin 1 nci sırasında yer almasını bekliyordum. Bahçeli, Sancaklı’nın altına, 2 nci sıraya koydu. Kocaeli siyasi tablosunu önümüze koyduğumuzda, MHP 2 nci sıra adayının milletvekili seçilmesi  “zor ama, imkansız değil” aşamasında görünüyor. Geçen gün, Lütfü Bey, kalabalık bir partili heyetiyle gazeteyi ziyarete geldi. Beraberindeki heyetin içinde, MHP’nin bu kentteki kıdemli ve önemli isimlerinden Kemal Köse, Salih Ayten gibi eski dostlar da vardı.
………..
Türkkan’a ilk olarak, “Listede 2 nci sırada olduğunuzu öğrenince ne tepki verdiniz?. Kırıldınız mı” diye sordum. Açık sözlüdür, “Nefis sahibiyiz. Elbette bir burukluk oldu. Ama çok çabuk atlattım” dedi. Sonra, “Buradan yeniden seçilmeniz zor gözüküyor” dedim. Çok kendinden emin bir şekilde, “Zerre kadar şüphem yok. Senin de olmasın” dedi. 
Lütfü Türkkan, önemli bir sanayici. Görmüş geçirmiş, önemli insanlarla iyi ilişkileri olan, çok geniş bir kesimi tanıyan ve bu geniş kesim tarafından tanınan önemli bir şahsiyet. Geçtiğimiz dönem, 11 nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, pek çok AKP’li milletvekilinden daha yakın olduğu da biliniyor.

Tükkan, listenin 2'nci sırasında olduğunu öğrendiği zaman nefsindeki burukluğu atlattıktan sonra, kolları sıvamış. 7 Haziran seçimleri için çok önemli insanlarla-aralarında Adil Gür de var- çalıştığını anlattı. 7 Haziran’da ortaya çıkacak siyasi tablonun herkesi çok şaşırtacağına inanıyor. AKP’nin kendi içinde büyük bir çalkantı ve sıkıntı içinde olduğunu öne sürdü, şöyle konuştu:
“- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu seçim beyannamesi AKP’nin de Türkiye’nin de ezberini bozdu.3 Mayıs’ta Genel Başkanımız MHP beyannamesini açıklayacak. CHP’ninkinden daha basit, daha anlaşılır ve daha vurucu olacak” dedi. 
Türkkan, Türkiye’nin en önemli sorununun gelir dağılımı olduğunu, dünyadaki hiçbir demokratik ülkede gelir dağılımının bu kadar bozuk, zengin ile yoksul arasındaki uçurumun bu kadar derin olmadığını, bu tablonun sürdürülemez olduğunu anlattı, AKP siyasetini şöyle özetledi:
“- Diyelim ki, işverensiniz. İşçi çalıştırıyorsunuz. O işçinin hakkı, aylık 2.000 TL maaş. Ama siz, 1000 TL veriyorsunuz.. Ay başında maaşı ödedikten sonra, işçi kapıdan çıkıp giderken çağırıyor, 50 TL uzatıyor, al bu da çocukların için harçlık diyor, sonra aslında 950 TL eksik ödediğiniz adama, 50 TL ekstra verdiğiniz için uzatıp elinizi öptürüyorsunuz. AKP yıllardır bunu yapıyor. İnsanları yoksullaştırdı. Devlet bütçesinden yardım dağıtıyor, sonra bunun karşılığında oy istiyor.”
Lütfü Türkkan, Kocaeli için de çok kapsamlı araştırmalar yaptırmış, yaptırmaya devam ediyor. Kocaeli’nin sosyo ekonomik durumunu da araştırmış. İlimizde halkın en önemli sorunu olarak işsizlik sorununun gözüktüğünü, ikinci sırada ulaşım ve trafik sorununun bulunduğunu anlattı, şöyle devam etti:
“- Kocaeli Türkiye’nin üreten kenti. Sürekli iç göç alıyor. Ama buna rağmen en ciddi sorunu işsizlik. Bunca yıldan beri, yerel yönetim ile merkezi iktidar aynı partiden. Hala bu şehirde ulaşım ve trafik çok önemli bir sorun. Bu tablo açıkça gösteriyor ki, Kocaeli’de sadece rant siyaseti yapılmış. Artık bu kent bu gerçeği görecek ve cezasını kesecektir.” 
Türkkan, 7 Haziran’da Kocaeli’de MHP’nin 200 bin oy sınırına ulaşacağına inanıyor. Yaptığı hesaplara göre, HDP barajı aşsa bile Kocaeli’de milletvekili çıkartamıyor.  MHP’nin 3’ü zorlayacağına inanıyor.  Türkkan’ın Kocaeli tahmini, “AKP 5, CHP 3, MHP 3” şeklinde. 
Türkiye tahminini ise, “AKP’yi iktidardan indirecek bir sonuç kesinlikle çıkacaktır” şeklinde açıkladı. 
Gebze’’de büyük bir binayı kendi seçim merkezi olarak donatmış. Kocaeli’nin her yerinde çok hırslı, çok asılan, müthiş bir kampanyaya hazırlanıyor. Türkkan ısrarla, “Benim 2 nci sıradan seçilmek konusunda en küçük bir tereddütüm yok. Partimin en yüksek oyu alması için bütün gücümle seçime asılacağım” diyor. 
Bu yazı toplam 391 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.