1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Turoğlu: “Çiftçinin gübreye parası yok”
Turoğlu: “Çiftçinin gübreye parası yok”

Turoğlu: “Çiftçinin gübreye parası yok”

İzmit Ziraat Odası’nın Eylül ayı ilk meclis toplantısı dün Belediye Çarşı İşhanı 5 nci kattaki meclis salonunda gerçekleşti. Oda Başkanı Şinasi Turoğlu, toplantı öncesi çeşitli konularda değerlendirmel

A+A-

İzmit Ziraat Odası’nın Eylül ayı ilk meclis toplantısı bugün Belediye Çarşı İşhanı 5 nci kattaki meclis salonunda gerçekleşti. Oda Başkanı Şinasi Turoğlu, toplantı öncesi çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Gübre fiyatlarının sürekli yükseldiğini hatırlatan Turoğlu, “Bitkilerin gelişmesini arttırmak ve ürün miktarını çoğaltmak, niteliklerini iyileştirmek amacıyla toprağa ve bitkiye uygulanan, içerisinde bir veya birkaç bitki besin maddesini bir arada bulunduran bileşiklere gübre adı verilir. Gübreleme ise bitkisel üretimde amaçlanan verim ve kaliteye ulaşmak için içerisinde bir beya birkaç bitki besin maddesi bunan organik ve inorganik bileşiklerin toprağa veya doğrudan doğruya bitkiye verilmesidir” dedi.

Turoğlu, gübredeki fiyat artışının üreticinin belini büktüğünü, çiftçinin bu fiyatlarla gübre alacak gücünün bulunmadığını belirterek, “Çiftçinin gübre alamaması kalite ve verim kaybına neden olacak. Milli ekonomi zarar görecek. Fiyat artışları karşısında destek miktarının da buna paralel olarak arttırılması, ödemelerin gübrenin yoğun kullanıldığı dönemde yapılması gerekiyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesinde öncelik, üretimin temel girdileri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması veya çiftçiye vergi iadesi şeklinde geri ödenmesi olmalıdır” diye konuştu. Turoğlu, yapılan araştırmalara göre uygun gübreleme ile yüzde 50, bazı bitkilerde ise yüzde 80 verim artışı sağlandığını, ülkemizde yılda 5 milyon tona yakın gübre kullanıldığını, bunun yüzde 40’ının ithal edildiğini hatırlatarak, “Buna göre, ülkemizin gübre için ne kadar döviz ödediği gözler önüne serilmektedir” dedi.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.