1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. TÜRSAB’ DA BAŞKAN KİM OLACAK?
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRSAB’ DA BAŞKAN KİM OLACAK?

A+A-

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) turizm konusunda bir sivil toplum kuruluşu Bir çok amacı olsa da genel olarak turizm sektörünü ve acenteleri geliştirmek amaçlarının ortak paydası.

TÜRSAB 24 - 25 Şubat 2018 tarihinde genel kurulunu yaparak yeni başkanını seçecek. TÜRSAB verilerine göre 10.600 civarında kayıtlı acente var. Oy kullanacağını bildiren 4.600 üye (Bu hafta yasal  itiraz süresinden dolayı sayı artabilir)  TÜRSAB’ın,  acentelerin, ülke turizminin  geleceğini belirleyecek. Oy kullanmayan  5 bin acente de sonucu kabul edecek ve asla şikayet edemeyecek. Bu zamana kadar seçimlerde oy kullanma oranı  genellikle yarı yarıya olmuş. Yani üyeler seçimlere, sektörlerine fazla zaman ayırmıyor, önemsemiyor görüntüsü ortaya çıkıyor.

TÜRSAB  turizm değerlerini acenteleri vasıtasıyla dünyaya anlatan bir kurum olmak durumunda. Yeni yapılacak seçimler için aday olan Sayın Emin Çakmak’ da bu amaçla yola çıkarak 81 ilde 50 civarında ilçede “TÜRSAB Hepimizin” sloganıyla ortak akıl toplantıları yaparak turizmin nasıl gelişeceğini anlatmış. Kocaeli toplantısında da anlattı. Gerçekleşir mi? Gerçekleşir. Ama öncelikle acentelerin oy kullanması ve kendilerini yönetecek  doğru kişiye oy vermeleri gerekir.

Saha önemlidir. Emin Çakmak son üç seçimde bütün Türkiye’yi dolaşarak sahanın sesini, derdini dinleyip, sorunlara da vakıf olarak, çözüm önerilerini de paylaşan bir  aday. E-TÜRSAB ile teknolojik gelişimi sağlamayı, kaçak turu önleyecek yöntemleri, acentelerin iş geliştirmeleri ve dünyaya açılmaları, şeffaflık ve güven temelli yönetim  için stratejilerini hazırlamış.

Turizmde, TÜRSAB’ da değişim ve dönüşüm şart. Ülkemizin turizmde hak ettiği gelirlere kavuşması için turizm acentelerinin oylarını kullanarak, değişim ve dönüşüme katılmaları, inovatif  bakmaları, kendi bölgeleriyle daha çok ilgilenmeleri akılcı olmaları gerekiyor.

Emin Çakmak’ın seçimlerde şansının oldukça yüksek olduğu da belirtiliyor. Ekibiyle birlikte yapıcı heyecanı ile TÜRSAB’ a yeni bir soluk getireceği, herkesi kucaklayacağı,  akılcı çözümlerle sorunlara yaklaşacağı, değişim ve dönüşümü sağlayabileceği, kronik sorunların üstesinden gelebileceği belirtiyor.

Sözün özü; gerçekten’de TÜRSAB hepimizin. Bu ülke turizmini önemseyen, turizm için çalışan, turizme katkıda bulunmak isteyen herkes için, 10 bin civarındaki üyesi bulunan  TÜRSAB önemli bir aktör. Üyelerinin de bu önemi hissederek oy kullanması, akılcı seçimi yapması dileği ile.

 

Bu yazı toplam 2446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.