1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜSİAD Başbakan’ı konuk ediyor
TÜSİAD Başbakan’ı konuk ediyor

TÜSİAD Başbakan’ı konuk ediyor

Türkiye'de büyük sermaye ile ülkeyi yöneten siyasi iktidarların arası her zaman iyi olmuştur. Ülkemizde büyük sermayeyi TÜSİAD temsil eder. Zaman zaman, özellikle seçimlere uzak dönemlerde, sanki

A+A-

Türkiye'de büyük sermaye ile ülkeyi yöneten siyasi iktidarların arası her zaman iyi olmuştur. Ülkemizde büyük sermayeyi TÜSİAD temsil eder. Zaman zaman, özellikle seçimlere uzak dönemlerde, sanki TÜSİAD ile hükümetler arasında siyasi gerginlik çıkmış, ipler kopmuş gibi olur. Ama seçimler yaklaşırken, iki taraf birbirine yeniden yaklaşır, can ciğer kuzu sarması hâline gelirler.

Çünkü hem siyasi iktidarların koltuklarını kaybetmemek için büyük sermaye temsilcilerine, büyük patronlara ihtiyaçları vardır hem de Türkiye'yi yöneten büyük patronların hükümetle ve yapılacak seçimi kazanması olası siyasi kadrolarla iyi geçinmesi zorunludur.

TÜSİAD ile Başbakan Erdoğan arasındaki ilişkinin 12 Eylül halkoylaması öncesinde ciddi hasar gördüğünü hatırlayacaksınız. O dönemde TÜSİAD yöneticileri “Evet” ile “Hayır” konusunda tarafsız kaldıklarını açıklamış, Başbakan bu duruma “Bitaraf olan bertaraf olur” diye çok sert bir karşılık vermişti.

AKP hükümetinin Bakanları ile büyük patronların arası hiç bozulmadı. Temaslar en üst düzeyde hep devam etti. Ama Başbakan Erdoğan ile TÜSİAD yönetimi arasında o tarihten bu yana hiç temas olmamıştı.

Uzun aranın ardından Başbakan Erdoğan büyük patronlarla bir araya gelecek. Bugün yapılacak olan TÜSİAD Genel Kuruluna katılacak. “Bitaraf olan bertaraf olur” sözü, o sözün yarattığı büyük gerginlik tamamen ortadan kalkacak.

Çünkü seçim geliyor. Çünkü siyasi iktidarın, bu seçimi kazanmak isteyenlerin TÜSİAD'a; büyük patronların da ülkeyi yönetenlere çok ihtiyacı var. Bu karşılıklı çıkar ilişkisi sürdükçe, zaman zaman alevlenen bütün tartışmalar da kayıkçı kavgası olmanın ötesine geçmeyecek.

34 yıl sonra Levent Ersoy'u anmak

Karabaş Mahallesi Rauf Orbay Sokak'ta oturuyorduk. Ben 10 yaşında ilkokul öğrencisiydim.

Mahallemizin ağabeyiydi Levent Ersoy... Hemen bizim oturduğumuz evin karşısında oturan Dr. Mithat Ersoy'un oğlu. Çakı gibi delikanlı. Nazik, büyüklerine karşı saygılı, biz küçüklere karşı çok sevecen bir genç.

Levent Ersoy, mahallenin, sokağın gururuydu. O zamanlar üniversiteye gidenlerin sayısı çok azdı. O ülkenin en iyi üniversitelerinden birinde İTÜ'de okuyordu. Mühendis çıkacaktı…

Hafta sonları mahalleye gelirdi. İlericiydi, devrimciydi. Ülkede ezilen yığınların ayağa kalkmasını, talanın, yalanın sona ermesini istiyordu.

Yıl 1977. O yıllar, Türkiye'yi 12 Eylül askeri darbesine götüren iç çatışmaların dönemi. Her gün televizyon, radyo, gazetelerde fidan gibi gençlerin öldürüldüğü haberlerinin yer aldığı günler..

Bir gün mahalleye kara haber geldi. Levent Ağabey silahlı saldırıya uğramış, katledilmişti…

Ailesi, tanıyanlar, bütün mahalle kahroldu. Annesinin yüzündeki acının yıllar boyunca sürdüğünü gördüm…

Pis günlerdi… Bugün ülkeye çok önemli katkıları olabilecek Levent Ağabey gibi binlerce değer hain pusuların kurbanı oldu.

İzmit Lisesi'nin 1973-74 dönemindeki 6 Fen E sınıfındaki öğrenciler, sınıf arkadaşları Levent Ersoy'u, ölümünün 34 ncü yıldönümü nedeniyle 21 Ocak Cuma günü (yarın) Bağçeşme'deki kabri başında anma kararı almışlar.

Keşke aradan geçen bunca yıl sonra mezarı başına gidildiğinde Levent Ağabey'e, kendisine, arkadaşlarına yapılanların hesabının sorulduğu müjdesi verilebilseydi. Bu ülkeyi o kanlı günlere sürükleyenlerin yanına kalmadığıyla teselli olabilseydik…

Pazar günü dükkan açmak artık serbest

Türkiye'de uygulanan yasalara göre, belediye sınırları içindeki bir işyerinin tatil günlerinde açık olabilmesi, ticari faaliyetini yürütebilmesi için bağlı bulunduğu belediyeden izin alması, ayrıca “Tatil günü harcı” ödemesi gerekiyordu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) yıllardır uygulanan bu düzenlemenin iptali için dava açmıştı.

Ankara 1 nci İdare Mahkemesinde açılan dava sonuçlanmış. Bundan böyle isteyen her esnaf, özel bir izine gerek olmadan, harç yatırmadan tatil günlerinde de dükkanını açabilecek, ticaret yapabilecek.

Pazar günleri dükkan açmak için belediyeye ayrı bir harç ödemek, özellikle küçük esnaf için ağır maliyetti. Pek çok küçük esnaf, bu harcı ödese, Pazar günü o harcı karşılayacak kadar iş yapamıyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Özellikle küçük bakkal, tekel bayii, büfe, lokanta, pastane, börekçi gibi esnaflar için sevindirici bir karar oldu. Bundan sonra Pazar günleri daha fazla açık işyeri göreceğimizi tahmin ediyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.