1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüvtürk işçileri 90 gündür direniyor
Tüvtürk işçileri 90 gündür direniyor

Tüvtürk işçileri 90 gündür direniyor

Sendikalı oldukları için işten atılan ve 90 gündür işyerlerinin önünde direnişte olan Tüvtürk işçilerini ziyaret eden KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan Türk-İş, DİSK ve KESK olarak ortak eylem yapma çağrısında bulundu.

A+A-

TÜVTÜRK’ün Köseköy ve Gebze’deki araç muayene istasyonlarında çalışırken, Türk İş’e bağlı Tüm-Tis Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 48 işçinin direnişi 90 günü tamamladı. Köseköy Araç Muayene İstasyonu’nda mücadelelerini sürdüren işçilere KESK’ten destek ziyareti geldi. KESK Kocaeli  Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan ve platform üyeleri iş yeri önünde nöbet tutan işçileri ziyaret etti. Ziyarete Tüm-Tis İstanbul Şube Başkanı Ersin Türkmen, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, SES Şube Başkanı Mustafa Yıldız, Yapı Yol Sen Şube Başkanı Etem Kartal’da katıldı. 

ÇALIŞANLAR VE SİVİLLER MAĞDUR

Ziyarette konuşan KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yener Çalışkan, “Sendikal mücadele veren ülke geleceğine sahip çıkan arkadaşların yanında olacağımızı ifade ettik. Arkadaşlarımız 90 gündür mücadele veriyorlar. Kentimiz emek yoğunluğu olan bir kent. Tüm emekçi platformları destek olmaya davet ediyoruz. Önemli olan buradaki mücadelenin olumlu sonuçlanması. Onurlu mücadele veriyorlar. İşveren Türkiye’deki sendikal bürokrasiyi kullanarak arkadaşlarımızı işlerine iade etmedi. Yasal mevzuat içerisinde cinayet işleniyor. Çalışma özgürlğklerine karşı müdahale var. Emek en yüce değerdir. Saygı duymak gerekiyor. İşlerinden atılmadan önce 400 işlem yapıyorlarmış. Şu anda 150 civarına düşmüşler. Burada çalışan arkadaşlar ve sivil arkadaşlar mağduriyet yaşıyor. Türk- İş, KESK, DİSK olarak büyük eylem içine girilmesini öneriyorum. Gerekiyorsa bu öneriler KESK olarak yapacağız. 

TİS İMZALANANA KADAR DİRENECEĞİZ

Çalışkan’ın ardından söz alan Tüm-Tis İstanbul Şube Başkanı Ersin Türkmen, “İl gününden bu zamana kadar bizi yalnız bırakmadığı için Kesk’e teşekkür ediyoruz. 90 gündür arkadaşlarımızla beraber direniyoruz. Buradaki süreç şöyle gerçekleşti. Sendika olarak yasal çoğunluğu sağlamamıza rağmen iş veren yetki almamızı engellemek için bakanlığa itiraz etti.  Arkadaşlarımıza sendikadan istifa ettirmek için baskı yapmaya başladı. Arkadaşlarımız bu baskılara boyun eğmedi. Toplam 48 arkadaşımızı kapının önüne koydular. Burası yarı kamu sayılabilecek bir iş yeri. İnsanlar saatlerce kuyrukta sıra bekliyorlar. Burada yaşanan haksızlık ve hukuksuzluğun giderilmesi için Kocaeli Valiliği ve diğer yetkilileri göreve çağırıyoruz. Arkadaşlarımız iş başı yapana kadar ve Toplu İş Sözleşmesi imzalayana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Kazanan arkadaşlarımız ve sınıf olacak. 

İLK DURUŞMA YARIN

Yarın işten ilk olarak çıkarılan Özlem Güngör’ün Gebze Adliyesi’nde duruşması olacak. Perşembe Günü Adapazarı Araç Muayane İstasyonu’nda saat 13.00’te Gebze ve Köseköy Araç Muayene İstasyonlarından atılan işçilerin katılımıyla eylem yapılacak. Eyleme Tüm-Tis, diğer sendikalar ve STK üyeleri de eyleme destek verecek. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Bü
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum