1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tüvtürk işçileri Sakarya’da eylem yaptı
Tüvtürk işçileri Sakarya’da eylem yaptı

Tüvtürk işçileri Sakarya’da eylem yaptı

Tüm-Tis Sendikası’na üye oldukları için çalıştıkları Tüvtürk-Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonları’nden atılan işçiler, işveren tarafından kendi yerlerine yeni işçilerin getirildiği Sakarya Muayene İstasyonu önünde eylem yaptı. Eylemde konuşan Gebze Şube

A+A-

Tüvtürk-Tem Kocaeli Araç Muayene istasyonlarında Tüm-Tis Sendikası’na üye 48 işçinin işten atılması üzerine işyerleri önünde başlattığı direniş devam ederken, işverenin işten çıkardığı işçilerin yerine Sakarya Araç Muayene işyerinden getirdiği işçilerle araç muayene hizmetini vermesi yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.  Sakarya Araç Muayene İstasyonu önünde yapılan açıklamaya işten atılan işçiler ile sendikamızın yöneticileri, siyasi parti temsilcileri katıldı. Gebze Şube Başkanı Ali Rıza Atik tarafından okunan açıklamada, Sakarya Araç Muayene işçilerine de çağrı yapılarak “İşverenin sendika karşıtı tutumuna ortak olmamaya, Tem Kocaeli’deki kardeşlerini desteklemeye; daha iyi bir ücret, güvenceli ve sendikalı çalışma hedefimize ulaşmak için bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz” denildi.

SAKARYA’DA DA AYNI ACIMASIZLIK YAPILACAK

Ali Rıza Atik şu açıklamayı yaptı; Kocaeli ve Gebze araç muayene istasyonlarında çalışan 48 işçi sendikamıza üye olduğu için işten çıkarıldı. Ve işine, ekmeğine, sendika hakkına sahip çıkmak için üyelerimizle birlikte başlattığımız direnişimiz 90 günden bu yana devam ediyor. Bu gün buraya, aynı patron tarafından işletilen Sakarya ve Düzce araç muayene istasyonlarının işçilerine seslenmek, sendikal örgütlenmeye çağırmak için geldik. Haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan işçi kardeşlerine sahip çıkmalarını, dayanışma içinde olmalarını istemeye geldik. Yıllardır fedakarca işini yaptıkları, milyarlar kazandırdıkları patronun sendikaya üye oldu diye işçilerini nasıl gözünü bile kırpmadan kapının önüne koyduğunu, açlıkla, işsizlikle terbiye etmeye çalıştığını anlatmaya geldik. Yarın Sakarya’da da aynı acımasızlığı yapabileceğini, işçinin işçiye sahip çıkması gerektiğini söylemek için geldik. Sakarya’da çalışan işçi kardeşlerimizden destek ve dayanışma bekliyoruz.

SONUNA KADAR DİRENECEĞİZ

Biz kararlıyız. İşimiz, sendikamız ve onurumuz için sonuna kadar direneceğiz. Asla geri adım atmayacağız. Sakarya’lı işçi kardeşlerimizin de bu onura ortak olmalarını istiyoruz. Adana, Mersin, Hatay, Ordu ve Giresun araç muayene istasyonlarında örgütlü bulunan sendikamız, Kocaeli araç muayene istasyonlarında da örgütlendi. Ancak Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonları İşletim A.Ş. işçilerin anayasal haklarına saygı göstermek ve sendikal hakları tanımak yerine Gebze ve Köseköy istasyonlarında çalışan 48 üyemizi işten çıkardı. Daha iyi bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları için sendikalaşan işçileri işten çıkaran işveren bu işçilerin yerine Sakarya araç muayene istasyonu ve diğer istasyonlardan getirdiği işçileri çalıştırarak hak ihlali konusundaki ısrarını sürdürüyor. Oysa 48 işçiyi işten çıkaran işverenin bu düşmanca tutumu; zaten yetersiz olan işçi sayısının daha da azalmasına, istasyonlarda uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyor. 

KOCAELİ VE GEBZE HALKI MAĞDUR

Bu yasa tanımaz haksız davranışı ile Kocaeli ve Gebze halkını da mağdur ediyor. Ne yazık ki yetkililer işverenin bu yasa tanımaz tutumuna sessiz kalıyor.  Bu haksızlığa son verilmesi ve iş barışının sağlanması için tek bir yol bulunmaktadır. O da; işçilerin anayasal haklarına saygı göstermek ve sendika ile toplu sözleşme masasına oturmaktır. Bütün TÜVTÜRK istasyonlarını etkileyecek, iş barışını bozacak bu tarz düşmanca davranışlara, bir an önce son verilmelidir. Sendika Hakkı Engellenemez. Bilinmelidir ki sendikaya üye olmak anayasal ve evrensel bir haktır. İşveren bu hakka saygı göstermek zorundadır.  İşten çıkarılan işçiler derhal geri alınmalıdır. Sendika olarak bütün bu haksız ve hukuksuz uygulamalar sona erene, Tüvtürk-Tem Kocaeli Araç Muayene İstasyonları’nda toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar her tür mücadele yöntemini, demokratik haklarımızı kullanmaya, mücadeleyi yaygınlaştırarak büyütmeye devam edeceğiz ve bu konuda kararlıyız. Bir kez daha işverene sesleniyoruz; İşçi ve sendika düşmanı çabanız boşuna. Sizinle hiçbir üyemizi pazarlık konusu yapmayacağız. 

YASAL VE MEŞRU YOLLARI KULLANACAĞIZ

İşi yokuşa sürmenizin, uzatmaya çalışmanızın Toplu İş Sözleşmesi yapmamızın önünde engel olmadığını siz de biliyorsunuz. Üyelerimizin hak ve çıkarlarını korumak için yasal ve meşru her yolu kullanmaktan geri durmayacağız.  Yineliyoruz; Hiç kimse yaptığı hak ihlalinin yanına kâr kalacağını sanmamalıdır. Birçok TÜVTÜRK istasyonundaki işçiler, sendika üyesidir. Bu istasyonlarda işverenlerin engelleme çabaları başarısız olmuş, toplu iş sözleşmeleri imzalanmıştır. İşten çıkarılan üyelerimizin işbaşı yapması, sendikal örgütlenme hakkına saygı duyulması mücadelemizde tüm emek örgütlerini dayanışma içinde olmaya çağırırken, Sakarya araç muayene işçilerini de işverenin sendika karşıtı tutumuna ortak olmamaya, Tem Kocaeli’deki kardeşlerini desteklemeye; daha iyi bir ücret, güvenceli ve sendikalı çalışma hedefimize ulaşmak için bu mücadeleye omuz vermeye çağırıyoruz. Tem Kocaeli’de işten çıkarılan üyelerimiz derhal geri alınsın. Sendika düşmanlığı son bulsun.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.