1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tuz kokarsa
Tuz kokarsa

Tuz kokarsa

Eskilerin söylediği güzel iddialı bir söz vardır. Et kokmasın diye tuz basarsın peki tuz kokarsa ne olur? Siyasetin kaygan zemininde son günlerde ilginç ve bir o kadarda tuzun da koktuğu

A+A-

Eskilerin söylediği güzel iddialı bir söz vardır. Et kokmasın diye  tuz basarsın peki tuz kokarsa ne olur? Siyasetin kaygan zemininde son günlerde ilginç ve bir o kadarda  tuzun da koktuğu stresli ve gergin günler yaşıyoruz. Üstelik sözüm ona neredeyse iki kişiden birinin oy verdiği bir siyasi partinin tek başına  iktidar olduğu bir ülkede yaşananlara bakarmısınız?

Yargının milli iradeyi kaosa sürüklediği çıkış yollarının arandığı garip  bir süreç yaşanıyor. Yaşanan olumsuzluklar sisli bir havada pusula ile yön bulmaya çalışan aklı selim  sağ duyu sahibi insanların  bile zaman zaman isyan etmesine tarih önünde tanıklık ediyoruz.

Daha önceki geçmiş  süreçlerde yargıya güvenmeyen yargı ile sürekli söylemleri ile kavga eden bir siyesi partinin şu an yaşanan olumsuzluklarda çözümün baş aktörü olmasına da şaşmamak  elde değil.

Neler söyleniyor du üstelik böyle özel yetki ile kurulmuş mahkemeler değil yüksek yargıya  güvensizliği ortaya koyan tepkiler de bile “koskoca bir partiyi nasıl kapatırsınız? Bu milli iradeye ipotek koymaktır” diyen bir iktidar şu anda ülkede olan bitenler karşısında sessiz kalmak bir yana sadece seyrediyor. Demokrasi ? ileri demokrasi diyenler buyurun!.. bakalım

Hani milli iradenin üzerinde vesayet olmazdı? Milletin oyları ile seçilenler nasıl oluyor da cezaevlerinde tutsak olmaya devam ediyor birileri bunu çıkıp anlatsınlar? Hangi gerekçe ile bu yasalara uygun hukuka uygun olmayan bir durumdan söz ediyoruz.

Bunu yüksek sesle dillendiren hukukçular bile isyan ediyor. Şimdi ortaya çıkıp nerdeyse zil takıp oynayacak durumda olanlar bile bu kaos ortamının ülkeyi her geçen gün gerdiğini haykırıyorlar. Gerçekten bu yaşananlar, herkesi huzursuz ediyor. Şöyle bir etrafa baktığınız da  insanların konuştuğu en önemli konuların başında bu yargıdaki  durum geliyor.

Benim dikkatimi çeken yapılan genel seçim neredeyse iki saat içinde ülke genelinde hangi partinin kazandığı konusunda kamuoyuna fikir veriyordu. Bugün gelinen noktada ise olanlara baktığımız da siyaset yargı ekseninde olanlar toplumsal barış ve huzur için sizce yeterli mi? Peki bu konu da etkin ve yetkin olması gerekenler neden suskunlar? Neden tepki koymazlar?

İki haftadır yazdığım anlatmaya çalıştığım dikkat çekmek istediğim konuların başında oluşan muhalefetin iktidar ile çok sıkıntılı sürece doğru hızla gittiği siz birde buna sistemin dinamiklerinden biri olan bağımsız yargıyı da ekleyin alın size tipik kaos ortamı, çıkın bakalım çıkabilirseniz işin içinden.

Tartışmanın anlamı yok?

Dünya değişiyor. Teknoloji neredeyse  ışık hızı ile yarışır halde inanılmaz yeniliklere doğru giderken, bizim ülkemizde ileri demokrasi dediğimiz bir süreçte yaşananlara bakın. Millet iradesi ile meclise girmeye hak kazanan insanlara tutsaklığı öngörüyorsak aslında hiçbir şeyi tartışmanın anlamı kalmıyor.

İnsanlar siyasetten hizmet huzur barış ortamında yaşam istiyor. Ülkenin önünde onca sorun çözüm beklerken bir kaşık suda fırtına çıkarmak isteyenlere hala söz hakkı vermek neyin nesidir. Bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz.

İktidarı ve muhalefeti ile parlamenter zemin ortamında yasama ve yürütmenin aynı paralelde ülkenin içinde bulunduğu sorunlara halk çözüm bulunmasını bekliyor. Akıl ve sağduyu bunu istiyor. Artık kavga gürültüden uzak yarış bitti. Herkes kolları sıvayacak.

Kısır çekişmelerden uzak, Demokrasinin kuralları içinde sistemin dinamiklerini siyasetin vesayetine içine sokmadan  herkes aldığı sorumluluğun bilincinde hareket etmek zorundadır.

Gerçekten yazımın başlığında vurgulamaya çalıştığım gibi” Takıldığımız konular” absürt olduğu kadar insanı zıvanadan çıkarmaya yetiyor. Üç buçuk parti bir araya gelip bu arızalı durumu ortadan kaldırmalı, alt tarafı mecliste yasalar üzerindeki aksaklıkları karşılıklı diyalog ile çözüme kavuşturmak.

Bunu yapmak hiçte o kadar zor değil. Bugün için siyasi gelecek veya halkın karşısında güç gösterisi yapmak önemli değil, hatırı sayılır bir oy alan tek başına iktidar olan bir siyasi parti bu milli iradeye karşı olan sıkıntılara diğer partilerle karşılıklı diyaloglarla çözüm bulmak zorunda. Halk bunu istiyor ve bunun bir an önce gerçekleşmesini bekliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.