1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. U-13’te Türkiye Şampiyonası’na Güneşspor gidiyor
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

U-13’te Türkiye Şampiyonası’na Güneşspor gidiyor

A+A-
Haber sütunlarından takip etmişsinizdir. U13 kategorisinde Güneşspor ile Körfez İlçesi Birlik arasında oynanan maçı 4-3 kazanan Birlikspor Türkiye Şampiyonası’na gitme hakkı elde etmişti. Maçtan sonra Güneşspor Kulübü, rakibin iki futbolcusunun yaşının büyük olduğu iddiasıyla Tertip Kurulu’na itirazda bulunmuştu. Tertip Kurulu, Birlikspor Kulübü’ne yazı yazarak ilgili futbolcuların hastane raporlarını talep etmişti. Birlikspor yönetimi hastanede doğan kalecisinin raporunu kurula getirdi. Raporda futbolcunun 13 yaşında olduğu belirtiliyordu. İtiraz edilen diğer futbolcu evde doğduğu için doğum raporunu ibraz edemeyen kulüp Derince Araştırma Hastanesi’nde kemik testi yaptırarak sonucu tertip kuruluna getirdi. Rapora göre kemik uygunluğu 14 yaşa uygundu ve 1 yıl yanılma olabildiği için bir sorun yoktu. 
GÖZLEM GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ’NİN VERDİĞİ RAPOR 
Ancak Güneşspor Kulübü, kulübün kendi başına hastane raporu aldığını, bunun sağlıklı bir yöntem olmadığını belirterek yeniden itirazda bulundu. TFF’nin ilgili talimatında tertip kurulunun belirleyeceği bir sağlık merkezinde iki kulübün temsilcilerinin gözetiminde kemik tarama testi yapılması ve sonuca göre hareket edilmesi yazıyordu. Bu talimat doğrultusunda İl Temsilcisi Mithat Ağa dün iki kulübün temsilcilerini ve ilgili futbolcuyu Amatör Evi’ne davet etti. Kulüplere hangi sağlık merkezine gidileceği konusunda önceden bilgi verilmedi. İl Temsilcisi Mithat Ağa, tertip kurulu üyeleri ve iki kulüpten iki yönetici ile futbolcu bir araçla İzmit merkezde Gözlem Görüntüleme Merkezi’ne geldiler. Taraflar testin yapılacağı yeri sağlık merkezine geldiklerinde öğrendiler. Kulüp yöneticilerinin gözetimi altında kemik tarama testi yapıldı ve sonuç kısa süreçte çıktı. Dr. Murat Yenmez imzasıyla İl Temsilciliğine sunulan raporda futbolcunun kemik yapısının 15 yaşa uygun olduğu belirtiliyordu.
KÖRFEZ İLÇESİ BİRLİKSPOR YÖNETİMİ TEPKİLİ 
Kemik tarama testlerinde 1 yaş şaşma normal karşılanıyordu. Testten iki yaş büyük sonucu çıktığı için futbolcunun ligde yaşı büyük olarak oynadığı gerçeği ortaya çıkmış oldu. Tertip Kurulu kemik testi raporuna göre Güneşspor’un itirazını geçerli sayıp söz konusu maçta Körfez İlçesi Birlikspor’u hükmen yenik sayacak ve doğal olarak Türkiye Şampiyonası’na Körfez İlçesi Birlikspor yerine Güneşspor gönderilecek. Bu konuyla ilgili dün Körfez İlçesi Birlikspor yönetici ve teknik adamları itiraz edilen futbolcularla ziyaretime geldiler. Tepkiliydiler. Devlet kurumundan, Derince Araştırma Hastanesi’nden aldıkları test sonucunun geçerli sayılmamasına anlam veremediklerini belirterek, “Özel bir kuruluşta yapılan bu testin sonucundan kuşkuluyuz. Bu işte bir kumpas yapıldığı iddiasındayız. Yasal yollardan hakkımızı arayacağız, TFF ve yargı noktasında bu işin peşini sonuna kadar bırakmayacağız” dediler.  
SPORTİF ANLAMDA YAPACAKLARI BİR ŞEY YOK 
Derince Araştırma Hastanesi’nin verdiği raporla, Gözlem Görüntüleme Merkezi’ndeki raporun farklı olması, birinin 14, diğerinin 15 yaşa uygundur şeklinde çıkması şaşırtıcı ve düşündürücü elbette. Körfez İlçesi Birlikspor Kulübü kumpas yapıldığını düşündüğü için bu işin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunabilir, olayın üzerine gidebilir. Ancak TFF özerk bir kuruluş ve kendi talimatlarıyla yönetiliyor. İl Temsilciliği talimatlara uygun hareket etmiş, en küçük bir sorun yok. Talimatta sonuca itiraz edilemeyeceği maddesi de var.  Bu durumda Körfez İlçesi Birlikspor’un işin sportif kısmıyla ilgili yapacağı itirazlardan, girişimlerden bir sonuç alabilmesi söz konusu değil. Yani, söz konusu maçla ilgili hükmen mağlubiyet kararı tescil edilecek ve bu doğrultuda da Türkiye Şampiyonası’na Güneşspor takımı gidecek. Bu işin değişmesi TFF talimatları gereği mümkün değil. 
ADLİ KONUDA SONUNA KADAR GİTSİNLER 
Körfez İlçesi Birlikspor Kulübü eğer bu işte bir kumpas olduğunu, haksızlığa uğradıklarını düşünüyorlarsa sportif anlamda yapacakları bir şey olmasa da, adli konuda sonuna kadar gitsinler. İki sağlık kuruluşu farklı rapor vermiş ve kendilerinin yaptığı testin doğru olduğuna inanıyorlarsa, başka anlamda futbolcunun yaşında bir büyütme olmadığından eminlerse suç duyurusunda bulunup işi mahkemeye taşısınlar. Mahkeme işin içinde kumpas olduğuna, raporun gerçeği yansıtmadığına kanaat getirirse Körfez İlçesi Birlikspor Kulübü belki işin sportif yönündeki hakkını geri alamaz ama kamu vicdanında aklanır, bence işin o tarafı çok daha önemlidir. 
ADLİ YÖNDEN SORGULANMASI GEREKİR 
Bu noktada kişisel düşüncemi de ortaya koymak isterim. İl Temsilcisi Mithat Ağa benim tanıdığım en dürüst, en doğru insanlardan biridir. Bu iş onun yönetiminde ve gözetiminde yapıldığına göre bir kumpas olabileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Çocukluğundan itibaren tanıdığım, uzun yıllar gazetede birlikte çalıştığım, ailece görüştüğüm Güneşspor’un kurucusu ve yöneticisi sevgili Ali Şentürk ile ilgili de düşüncelerim aynı. Bunları belirtmekle birlikte Derince Araştırma Hastanesi ile Gözlem Görüntüleme Merkezi’ndeki sonuçların farklı olması doğal olarak kafaları karıştırıyor, soru işaretleri yaratıyor. İşin adli yönden sorgulanması ve varsa bir suç, suiistimal ortaya çıkartılması, suçluların cezalandırılması, bir anlamda gerçeklerin ortaya koyulması gerekir.
Bu yazı toplam 544 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum