1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. ÜÇ İL AÇISINDAN SEÇİMİN SEYRİ!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜÇ İL AÇISINDAN SEÇİMİN SEYRİ!

A+A-

İstanbul, Ankara ve Bursa açısından bu seçim nasıl geçecek?

Doğrusu kıran kırana bir seçim olacağı sinyalleri var. Bloklaşmalar ve keskin tarafgirlikler göze çarpıyor. Şu anda yerel seçim olmasına rağmen, Ak Parti ile MHP’nin ittifak ettiği Cumhur İttifakı ile; CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partisinin ittifak ettiği Millet ittifakı karşı karşıya kıran kırana bir mücadele veriyorlar. Böylesi bir siyasi kutuplaşma hayır mı getirir; şer mi? Onu zaman gösterecek. Lakin görünen o ki, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi özellikle iktidar partisi AK Parti’ye pek de bir şey kazandırmadığı açık. Tabi, bu benim şahsi görüşüm ve dolayısıyla sübjektif bir değerlendirme ve aksi de iddia edilebilir. Ama şu bir gerçektir, eski sistemde iktidar partisinin kazanımları daha fazla iken, bu sistemle iktidar partisi kendisine partner aramak zorunda kalıyor.

Ana arterleri değerlendirecek olursak, İstanbul, Ankara ve Bursa ile benzeri büyük şehirler seçimin rengini ortaya koyacaktır.

İstanbul;

İstanbul’da Ak Parti ile MHP’nin üzerinde ittifak ettiği eski başbakan ve meclis başkanı Sayın Binali Yıldırım cumhur ittifakının adayı olarak siyasi arenada çalışmalarına başladı. Buna mukabil, CHP, HDP ve İyi Parti destekli Millet ittifakı da, eski Beylikdüzü belediye başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu aday olarak sahaya sürdü. Sayın İmamoğlu’nun sıcak mesajları, hoşgörüden bahsetmesi ve sempati ile hareket etmesi dikkatleri üzerine çekse de, karşısında özellikle de Bayındırlık bakanı iken, Türkiye’yi baştanbaşa asfalt ve tünel ağlarıyla ören, ardından başbakanlık yapan ve nihayet meclis başkanı olarak görev yapan ve halk ile ünsiyet kurmada hiç sıkıntı çekmeyen, sempatik, nüktedan ve de proje adamı olarak maruf Sayın Binali Yıldırım gibi güçlü bir rakip var. Seçim bıçak sırtı gibi gözükse de Sayın Binali Yıldırım’ın galibiyetiyle sonuçlanması kuvvetle muhtemel. Şu an itibariyle Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı arasında 3-4 puan fark var ve bu fark millet ittifakına doğru evirilir mi, onu zaman gösterecek ama şu an itibari ile görünen o ki, Binali beyin şansı daha yüksek gibi gözüküyor. Ama bu şans, kesinlikle 10’larca puan farkıyla olmayacağı kesin gibi gözüküyor.

Ankara;

Ankara’da seçim Ak Parti ve MHP’nin üzerinde ittifak ettiği cumhur ittifakının adayı Kayseri’nin başarılı eski belediye başkanı ve Ak Parti Yerel yönetimlerden sorumlu Genel başkan yardımcısı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ ile İyi Parti, HDP, Saadet Partisi ve CHP’nin desteklediği ülkücü kökenden gelen Mansur Yavaş arasında geçeceği kesin. Doğrusu dışarıdan bakıldığında, pek de pozitif enerji yüklü bir görüntüsü olmamasına ve ülkücü olmasına rağmen CHP’nin dört elle sarıldığı Mansur Yavaş’ın şaşırtıcı bir şekilde öne geçmesi beklenmemekle beraber bıçak sırtı bir durum söz konusu. Ama her türlü ittifaklara rağmen, an itibariyle ciddi bir kararsız kitleyi de unutmamakla beraber Sayın Mehmet Özhaseki %0.5-%1 arası önde olduğunu söyleyebilirim. Ak Partinin yıllara sari bir yıpranmışlığına rağmen, Mehmet Özhaseki gibi rüştünü ispatlamış, belediyeciliği iyi bilen ve her şeyden önemlisi mazisi temiz bir insan olarak bilinmesi kendisine sürekli iyi puan kazandırmaya devam ediyor. Her şeye rağmen, İstanbul’a göre Ankara daha zorlu bir seçim geçireceği belli. Yani kıran kırana bir seçim Ankara’yı bekliyor. Bu saatten sonra kim daha fazla efor sarf eder ve rantabl projelerini halka kim daha iyi anlatabilirse, onun ipi göğüslemesi daha kolay olacaktır. Sayın Özhaseki’nin gerek temiz mazisi ve gerekse, Kayseri’de hayata geçirdiği projeler kendisine yol gösterici olacağından, halkın da kendisine teveccüh edebileceği gerçeği gözden ırak tutulmamalıdır.

Bursa’ya gelince;

Doğrusu Bursa’nın her iki adayını da yakinen tanımıyorum. Halk nezdinde nasıl karşılık bulduklarını da bilmiyorum. Lakin, şu ana kadarki Ak Parti iktidarının Bursa’ya yaptığı hizmetler halk nezdinde karşılık buluyor ve bu manada halk Ak Partili belediye başkanlarından genel olarak memnun olduklarını söyleyebiliriz. Onun için de halkın yine de tercihini Ak Parti’den yana kullanabileceğini tahmin ediyorum. Ama bu bir seçimdir, halkın oyu kimsenin cebinde keklik değildir. Her kim kendisini ve siyasetini halka iyi anlatabilirse, halkın ona yöneleceğini söyleyebiliriz. Burada özellikle adayların maharetlerinin yanında halkın memnuniyeti ya da memnuniyetsizliği belirleyici olacaktır diye düşünüyorum.

Sonuç itibariyle bu üç il, genel siyaseti belirlemede lokomotif rol üstlenecektir. Şayet bu üç vilayet Ak Partinin mağlubiyeti ile sonuçlanırsa, erken genel seçim kaçınılmaz olacaktır ve bu da Ak Parti açısından hiç de hoş bir sonuç olmayacaktır. Ama tersi olması halinde Ak Parti iktidarının devamı söz konusu olacaktır diye düşünüyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesini hiç hesaba katmıyorum. Zira, Ak Parti açısından Kocaeli’nde bir sıkıntı gözükmüyor. Zira, tüm rakipleri de bu gerçeği şimdiden kabullenmiş gibi gözüküyor. “Bekleyelim görelim bakalım Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler”

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum