1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Üç parti de sürpriz bekliyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Üç parti de sürpriz bekliyor

A+A-

Malum, bütün siyasi partiler işin kolayına kaçtı. İlimizde, 7 Haziran günü bizim oylarımızla seçilecek milletvekillerini aslında, siyasi partilerin genel merkez yöneticileri belirleyecekler. Biz, seçmen olarak bizim dışımızda belirlenmiş isimler için oy kullanacağız.

Aday belirleme yöntemi “Merkez yoklaması” olunca, genel beklenti, aday adayları içinde en güçlü gözüken, siyasette adı en çok duyulmuş, yıllarca siyasetin içinde yer almış kişilerin listelerin üst sıralarına yerleşmeleri beklenir ki, bu beklenti haklıdır. Ama 7 Haziran seçimlerine gidilen yolda, Türkiye siyaseti her geçen gün daha karmaşık, daha ilginç hale geliyor. Partilerin seçimde birbiriyle yapacakları yarışın yanı sıra, her partinin kendi içinde de bir çekişmenin, bir yarışın bulunduğu görülebiliyor.
Bu tablo içinde, 7 Haziran seçimleri için açıklanacak aday listelerinde önemli sürprizlerin olması, siyasi partilerin aday listeleriyle birlikte hem kendi tabanlarına, hem bütün seçmenlere “Biz kendimizi yeniliyoruz. Değiştiriyoruz” mesajı vermesine yönelik beklenti de yükseliyor. Özellikle ilimizde AKP, CHP ve MHP’de 7 Nisan’da açıklanacak aday listelerinde beklenen isimlerin dışında büyük sürprizlerin ortaya çıkmasına yönelik beklenti artıyor.
………..
Merkez yoklaması ile atanacak AKP’nin Kocaeli listesi için genel beklenti hiç kuşkusuz Bakan Fikri Işık’ın listenin zirvesinde yer almasıdır. Açıklanacak aday listesi ne kadar sürprizle dolu olursa olsun, Fikri Işık dışında bir ismin AKP’de birinci sırada yer almasını kimse beklemiyor. Yine normal akışa göre, AKP listesinde yer  alması beklenen en favori isimler; İlyas Şeker, Mahmut Civelek, Hüseyin Yusuf, Müge Olşen, Hakan Höbek, Zeki Aygün  vs. diye sıralanabilir..
AKP’nin ilimizdeki tabanının tamamında olmasa bile, önemli bir kısmında, “Beklenenden çok farklı bir liste” beklentisi var. Mesela, kent kamuoyunda hala çok fazla tanınmayan Prof.Dr.Yılmaz Bingöl, kent kamuoyunda çok tanınan ama, siyasette deneyimi bulunmayan Ceyhun Yalçın, her demecinde ısrarla kendisinin ilk 5 içinde yer alacağını vurgulayan H.İbrahim Keleşoğlu gibi..İsmail Barış konuşuluyor. AKP’de 73 aday adayı arasında çok yeni, çok genç  isimler, kendi işlerinde başarılı işadamları var.. Siyasete hızlı ve hırslı giren kadın aday adayları var. Bir veya birkaç sürpriz AKP listesinde de bekleniyor.
………..
“Genel merkez sürpriz yapar mı?” sorusunun en yaygın şekilde ve en yüksek sesle sorulduğu parti, hiç kuşkusuz CHP’dir. CHP’nin ilimizde “Merkez yoklaması” kararı, parti tabanında büyük tepki gördü. Tabii bu tepkilerin tamamı çok samimi değil. Merkez yoklaması kararına sevinenler de var. CHP’de Merkez Yoklaması ile yapılacak aday sıralamasında Hurşit Güneş, Yalçın Kuşkan, Tahsin Tarhan,  Haydar Akar, M.Hilal Kaplan isimlerinin ilk beş sırada harmanlanacağı, zaten bu isimleri üst sıralarda aday göstermek adına merkez yoklaması kararı alındığı yolunda genel bir kanı var. Pek çok CHP’li, parti genel merkezinin Kocaeli Listesi’ni hazırlarken bu genel kanıyı yıkmasını, sürpriz isimleri listenin üst sıralarına koymasını bekliyor ve umut ediyor. CHP’de listenin zirvesine genel merkez tarafından dışarıdan ithal bir ismin getirilip konulması fikri de çok konuşuluyor ve hatta ilimizde parti içindeki büyük çekişme ve rekabet nedeniyle, “Bu bildiklerimizden biri liste başında olacaksa, hiç tanımadığımız biri gelip listenin başına otursun. Daha rahat, daha içten çalışırız” diyenler de var. 
Eğer CHP Genel Merkezi, sıralamada bir büyük sürprize imza atarsa, böyle bir beklentiye uygun pek çok ismin bulunduğu da bir gerçektir. Av.Tamer Solakoğlu, Ufuk Saka, Prof.Dr. Muhip Kanko, Prof.Dr.Cüneyd Özkürkçügil, daha pek çok isim, mevcut kadın aday adaylarının hemen hepsi  “Favori” gözüken isimlerin liste dışı kalması halinde,  “plase” isimler olarak sayılabilir. Elbette kimse, CHP listesinde “Süleyman Şen düzeyinde” sürprizler de beklemiyor. 
……….
MHP’nin durumu da bu dönem ilimizde bir hayli farklı. Yine MHP’deki merkez yoklamasında da çok favori gözüken isimler var. Lütfü Türkkan, eski milletvekilleri Kemal Köse, Cumali Durmuş ilk akla gelen isimler. Ama MHP’de de bu dönem önemli değişim, meclis grubunda büyük bir yenilenme bekleniyor. Geçmişte, MHP aday adayları arasında çok fazla seçenek bulmak kolay değildi. Ama bu seçim döneminde, MHP’de listenin ilk sıralarına konulmaları halinde hiç yadırganmayacak isimler dikkati çekiyor. Dr.İlhan Tan, Süleyman Pekin, Fatih Galyan bunların başında sıralanabilir. Uzun yıllar kişisel beklenti olmaksızın teşkilatlarda hizmet eden, ülkü ocaklarından gelen isimler var. MHP’de, partinin üst yönetiminde uzun yıllar görev yapan, Kocaeli’den aday adaylığı için başvuru dosyası veren Figen Tosunor isimli bir hanımefendinin liste başı olabileceğine dair beklentiler var. 
……..
7 Nisan’a artık fazla bir zaman kalmadı. İlimizdeki 11 mevcut milletvekilinden Nihat Ergün, Muzaffer Baştopçu, Sibel Gönül, kesin olarak 8 Haziran’dan sonra milletvekilliğine devam edemeyecek. Yeni dönemde, 11 milletvekilimizden 8-10 tanesini değişmiş görürsek, bu da pek büyük sürpriz sayılmayacak gibi duruyor.
Bu yazı toplam 487 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum