1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üç partiye büyük hazine yardımı
Üç partiye büyük hazine yardımı

Üç partiye büyük hazine yardımı

ABD'de seçimler öncesinde sık sık yazılır çizilir. Seçimde aday olan siyasetçiler özel kişi ve kuruluşlardan yardım toplarlar. Yapılan yardımın üst sınırı vardır. Ama o kadar geniş kampanyalar

A+A-

ABD'de seçimler öncesinde sık sık yazılır çizilir. Seçimde aday olan siyasetçiler özel kişi ve kuruluşlardan yardım toplarlar. Yapılan yardımın üst sınırı vardır. Ama o kadar geniş kampanyalar düzenlenir ki bir aday için onmilyonlarca dolar yardım toplanır. Türkiye'deki siyasi partiler yasası böyle yardımlar toplamaya engel. Küçük aidatlar dışında partilerin kasasına özel kişi ve kuruluşların parası giremez.

Bugün bağış yapan kişinin, yarın bağışının karşılığını isteyebileceği düşünülerek bu yasak konmuş. Siyasi partilerin devlet hazinesinden desteklenmesi uygun görülmüş.

Türkiye'de bir önceki genel seçimde barajı geçen partiler hazineden çok önemli yardım alıyorlar. Bu yardım o yılın Genel Bütçe Geliri'ne göre hesaplanıyor. Son seçimin barajı geçen üç partisi 2011 yılı Ocak ayında hazine yardımlarını almışlar. AKP'ye 62 milyon, CHP'ye 28 milyon, MHP'ye 19 milyon TL para ödenmiş.

Söz konusu yasada bir madde var. “Genel seçim yapılacak yıllarda partilere verilecek yardım üç katına çıkartılır” deniyor. 2011 Genel Seçimleriyle ilgili karar TBMM'den çıktığı için bu hafta içinde aynı üç partiye hazineden yine ödeme yapılacak. AKP'nin 2011 yılı için aldığı yardım 186,5 milyon TL'ye, CHP'nin 83,5 milyon TL'ye, MHP'nin ise 57 milyon TL ye çıkacak.

Bu paralar çok büyük paralar. Parti Genel Merkezlerinin yerel örgütlerine çok az para aktardıklarını göz önüne alırsak, hazineden alınan bu yardımın Genel Merkez'de lüks harcamalar için kullanıldığını söylemek yanlış olmaz.

Bence bu işe el atılmalı. Her şeyden önce yardım daha küçük partilere de ulaştırılmalı. Bu çok büyük para sayesinde partilerin arasındaki farkın kapanması da engelleniyor. Türkiye çapında örgütlenmiş, genel seçime katılıp yüzde 1 düzeyinde oy almış parti de yardım almaya hak kazanmalı. 2011 yılı için hazineden çıkan 330 milyon TL civarındaki para 9-10 parti arasında bölüştürülmeli. Yine parti genel merkezlerine verilen yardımın belli kısmının il ve ilçe örgütlerine aktarılması şart koşulmalı… O zaman devlet kasasından çıkan bu çok büyük para daha doğru yerlere gitmiş olacaktır.

Sağlık çalışanlarının feryadı

Pazar günü Ankara'da Sağlık Bakanlığı önünde 30 bin sağlık çalışanı toplandı. Türkiye'de aynı meslek grubundan 30 bin insanı Ankara'da bir meydanda toplamak kolay iş değil.

Ama demek ki sağlık çalışanları gerçekten kendilerine haksızlık yapıldığını düşünüyorlar. İlimizden de yüzlerce hekim bu gösteri için Ankara'ya gittiler.

Doktorlar, performansa dayalı ücret uygulamasının kaldırılmasını istiyorlar. Ankara'da toplanan 30 bin sağlıkçının içinde profesörler, doçentler de bulunuyordu.

Türk Tabipler Birliği'nin öncülüğündeki 16 örgüt Ankara'da düzenlenen eylem sonrasında grev hazırlığında olduklarını bildirmiş. Hükümete tanınan süre içersinde talepleri kabul edilmezse, Türkiye genelinde bütün sağlık çalışanları iş bırakacaklar.

Düşünün ki sadece bir gün bütün doktorlar iş bırakmış. Bir tek hastaya bile hizmet vermemiş. Türkiye sarsılır. Böyle bir eylem yapılırsa, kimse kalkıp doktorları ya da doktorların örgütlendiği Türk Tabipler Birliği'ni suçlamamalıdır.

Hükümet sağlık çalışanlarını dinlemek zorunda. Belki taleplerin tamamı karşılanamayabilir. Ama bazı kritik konularda sağlık çalışanlarının istekleri yönünde yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliği de açıkça görülüyor. İnatlaşma sürdürülüp tam seçim arefesinde sağlık hizmetlerini aksatacak eylemlere çanak tutulursa AKP büyük zarar görür.

Ana caddelerde derin çukurlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'deki diğer belediyeleri kıskandıran bir geliri var. Bu büyük maddi güç sayesinde önemli işlere imza atılıyor. En ücra köylerin bile yolları yapıldı, altyapısı yenilendi.

Büyük yatırımlar konusunda pek sorun yok ama çok küçük harcama ve az çalışma ile halledilebilecek göz önündeki bazı işler ihmal ediliyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin merkezi İzmit'tir.

İzmit'in merkezindeki ana caddelerde Hürriyet Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'nde bile yer yer derin çukurlar oluşmuş durumda. İzmit'in ara sokakları zaten dökülüyor. Her yer çukurlarla dolu. Basit alt yapı işleri için kazılmış yerler onarılmadı. Yağmur suyu, kar suyu da bu çukurlara girdi, oydu, derinleştirdi.

Sözde geçen yaz İzmit'te ana caddeler, ara sokaklar elden geçecek asfaltlanacaktı. Yapılmadı. El bile sürülmedi. Artık İzmit şehir merkezinde bu sıkıntı çok büyük, öyle yama falan da kurtarmaz gibi görünüyor. İzmit'in cadde ve sokakları hiç değilse önümüzdeki yaz mevsiminde iyi ve kaliteli asfalt bekliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.