1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üçte birlik bölüm kim?
Üçte birlik bölüm kim?

Üçte birlik bölüm kim?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli İl Müdürlüğü’nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) veri tabanındaki bilgilerden derlediği veriler, iç göçle ilgili somut sonuçlar ortaya çıkarttı

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli İl Müdürlüğü’nün Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) veri tabanındaki bilgilerden derlediği veriler, iç göçle ilgili somut sonuçlar ortaya çıkarttı. Dünkü gazetemizin manşetinde de okumuşsunuzdur. Özellikle seçim dönemi yaklaşırken, her siyasi parti ve aday için bu veriler hayli önem taşıyor.

TÜİK Kocaeli İl Müdürlüğü’nün tespitlerine göre, 2009 yılı sonu itibariyle Kocaeli il nüfsu resmen 1 milyon 518 bin 640 kişi. Kocaeli’de ikamet edenlerin, nüfus kayıtlarının bulunduğu illere bakıldığında, Kocaeli’de ikamet edip, Kocaeli nüfusuna kayıtlı olanların sayısı 522 bin 224 kişi. Yani Kocaeli’de ikamet edenlerin ancak üçte birinin nüfus kaydı da ilimizde. Bu kentte yaşanların üçte ikisinin ise nüfus kayıtları başka illerde görülüyor.

TÜİK’in açıkladığı listeye göre, Kocaeli’de ikamet edenler içinde ülkemizin 81 ilinde nüfusa kayıtlı vatandaş bulunuyor. İlimizde ikamet edenlerden 64 bin 934’ü Erzurum nüfusuna kayıtlı. Erzurumlular bu açıdan birinci sırada. Sıralama Erzurum, Sakarya, Trabzon, Kars, Giresun, Ardahan, Ağrı, Gümüşhane, Samsun, Ordu, Sivas diye devam ediyor.

Şimdi akla şöyle bir soru geliyor.

Kocaeli’de yaşayıp da Kocaeli nüfusuna kayıtlı olmayan üçte ikilik bir bölüm var. Üçte birlik bölüm de Kocaeli’de kayıtlı.

Özellikle seçim dönemlerinde hemşericilik ön plana çıkar. Hemşeri dernekleri el üstünde tutulur. Hemşeri gecelerinde mutlaka icabet edilir, davul zurna, kemençe eşliğinde gerdan kırılır, horon tepilik, halay çekilir.

Kocaeli’den demografik yapısı net biçimde ortaya çıkarılmış. Kocaelili diyebileceğimiz insan sayısı sadece nüfusun üçte biri kadar.

Diğerlerini, kentlerini anladık da, üçte birlik Öz Kocaeli bölümünde kimler var?

Ben yanıt vereyim. Bu bölümde, yani 522 bin 224 kişi arasında muhacir olarak adlandırılan, Balkan kökenli hemşerilerimiz bulunuyor. Ben en az 350-400 bin Balkan kökenli hemşerimizin Kocaeli kaydında yer aldığını düşünüyorum. Eğer seçimde hemşericilik hesabı yapılacaksa, en büyük hesabın Balkan kökenli hemşerilerimiz üzerinden yapılması gerekecek gibi geliyor. Benim bu hesabımı, 1991 seçimlerinde Doğru Yol Partisi listesinin 5 nci sırasına konulan, ancak tercihli oyla ilk sıraya yerleşen İsmail Kalkandelen’in durumu da kanıtlıyor.

Hesap ortadadır. AKP’nin, CHP’nin, MHP’nin ve diğer partilerin milletvekili adaylarını belirlerken etnik köken hesabı yapmaları halinde Balkan kökenli oyları göz ardı etmemeleri gerekiyor. Yani bir Erzurumlu, bir Gümüşhaneli, bir Trabzonlu, bir Rizeli kadar, bir Balkanlının da ismine mutlak ihtiyaç duyulacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.