1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ucuz kahramanlık
Ucuz kahramanlık

Ucuz kahramanlık

Bölgesinde parlayan yıldız olmak adına  dış güçlerin dolduruşu ile kendine yol çizmeye çalışan ülkemiz dış politikada pusulasını şaşırıyor. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük komutan Atatürk “Yurtta barış

A+A-

Bölgesinde parlayan yıldız olmak adına  dış güçlerin dolduruşu ile kendine yol çizmeye çalışan ülkemiz dış politikada pusulasını şaşırıyor. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük komutan Atatürk “Yurtta barış dünyada barış” sloganı ile tüm dünyaya ülkemizin nerede  durduğunu  anlatmıştır.

Şimdi olanlara bakın ve barışı savunan bir ulusun yönetim kadrolarında bulunanların  acemiliklerini görün de ibret alın. Muhteremler diplomasinin kurallarını bilen deneyimli insanların  uyarılarını dikkate alın yoksa bulunduğumuz coğrafyanın fay hatlarındaki sarsıntılarda bu ülkenin yitirdikleri karşısında sizlerde kaybedersiniz.

Bu işin şakası olmaz. Öyle kabadayılık, höst  demekle bu işler olmaz. Her şeyin bir kuralı yöntemi vardır. Hiçbir şey görmüyorsanız veya bilmiyorsanız? Biraz yakın tarihi inceleyin görün olan bitenleri, sizlere kabul ettirilmeye çalışılan model bize uymaz.

Anlayın artık bunu, tamamen uzun vadeli ülkenin ulus bütünlüğüne yönelik planlı bir operasyonların başlangıcı olan bir oldu bitti ile karşı karşıya bırakılmak isteniyor ülkemiz.

Gerçekten ateş çemberi içindeki bir coğrafya da yapılmak istenen barışı tehdit eden bir durumla karşı karşıyayız. Akıllı olmak bir çılgınlık yapmamak için şeffaf bir duruş sergilemek zorundayız. Bu gün için gündemdeki Ortadoğu kazanı ciddi anlamda ısınmaya hatta kaba tabiri ile kaynamaya başladı.

Dış işleri genelde iyi şeylere imza atan diplomatları ile Dünya da hep takdir edilmiş hatta siyasetin kaygan zemininde ayakta kalmayı başarmıştır. Yeri geldiğinde Monşerler diye iktidarın hedefinde olmalarına karşın disiplinli duruşlarını bozmadan yine işlerini gerektiği şekilde yapma asaletini göstermişlerdir.

Çünkü gerçekten ülkemizin tarihi misyonu gereği en iyi çalışan kurumlarının başında gelen Dış işleri bakanlığımızın politikaları hangi iktidar gelirse gelsin sürekli gelişme göstermiştir. Nedenleri de “Yurtta barış ve Dünya da barış” ilkesinden sapma göstermediğinden  ilmik ilmik ördüğü politikaların sonucunda bu oluşmuştur.

O yüzden ucuz kahramanlıklar yapmanın ne yeridir ne de zamanıdır. Muhteremler iktidar olmanın dayanılmaz hafifliğinde sakın yanlışlıklar yapmayın. Bunun bedelini ağır faturalarla ödemek zorunda kalacak olan yine  hiçbir şeyden haberi olmayan halk olacaktır.

UYARMAK İŞE YARAMIYOR

İstediğiniz kadar cezaları arttırın istediğiniz kadar uyarıcı yayınlar yapın. Hiç fayda etmiyor. Yine karayollarımız kan gölüne döndü. Uzun bayram tatili sonrası olan kazalarda onlarca insanımız hayatını kaybetti.

Artık kanıksanmış bir noktaya giden trafik kazalarında can kayıplarının yanında sakat kalanlar maddi anlama da yitirilenleri düşündüğünüzde ortaya çıkan tablo ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Kurallara sizlerle istediğiniz kadar uyun inanın mutlaka kural dışına çıkmış birileri gelip size çarpıyor.

Bu işin temelinde bilinçli olmak ta yeterli değil. Ne kadar sakin hız limitlerine uygun araç kullanan bir insan olsanız da mutlaka bir şizofren (o ehliyeti nasıl aldıkları da tartışılır) bir manyak sürücü gelir size çarpar.

Hayatınız ters yüz olur. Yollar aramadığınız kadar bu tipte insan mevcut, çıkmışlar yollara kurulmuşlar direksiyonlara basmışlar gaza  kural filan hak getire, yolların kralı sanki onlar. İşte değerli okurlarımız bizler böyle bir ülkede yaşıyoruz.

İnsanların en temel hakları olan yaşama özgürlüklerine karayollarında musallat olan gözü dönmüş manyakların pisliklerin yaratıkların karıştıkları kazalar da yüzlerce insanımız ölüyor sakat kalıyor. Hala mevcut olan yasalarımız da bu tipleri cezalandıracak müeyyideler maalesef  yetersiz kalıyor. Zaten medeniyet açısından batı ile aramızdaki en büyük açıklardan bizleri onların karşısında zor durumda bırakan nedenlerden birisi  de bu kazalar. Yollarımızı adeta mezbahaya çeviren bu kazalar yüzünden ne yazık ki  hiçbir zaman  batılı olmamış arabesk bir demokrasi ülkesindeyiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.