1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ucuz kahramanlık veya reklam için değilse ne?
Ucuz kahramanlık veya reklam için değilse ne?

Ucuz kahramanlık veya reklam için değilse ne?

Geçtiğimiz günlerde köşemde, “Güngör Arslan’ın adaylığı ve gerçekler” başlıklı yazımda Bizim Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arsan’ın Kocaelispor’a başkan adayı olma kararından neden

A+A-

Geçtiğimiz günlerde köşemde, “Güngör Arslan’ın adaylığı ve gerçekler” başlıklı yazımda Bizim Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arsan’ın Kocaelispor’a başkan adayı olma kararından neden vazgeçtiğini sorgulamıştım. Arslan, Sırp sorunu öncesinde kurtarıcı olarak ortaya çıktı, “Anahtarı getirin, kulübün önünü açayım” dedi. Başkan Çelik, “Devir teslim kongrelerde yapılır, aday olan oraya gelsin” şeklinde yanıt verdi. Bu süreçte Sırp sorunu aşıldı. Vali kulübe sahip çıktı. Kongreden birkaç gün önce Güngör Arslan, “21 Ekim tarihli yazımda bu akşama kadar anahtar gelmezse yokum demiştim. Bana hala neden aday mısınız diye soruyorsunuz?” açıklaması yaptı.

“Aday olarak ortaya çıkayım, kahraman olayım”

Gelişmeleri, olayları günü gününe yakından takip eden spor yazarı olarak köşemde Güngör Arslan’ın “21 Ekim’de son sözümü söylemiştim” söyleminin 20 gün sonra 8 Kasım’da gazetemize verdiği demeçle çeliştiğini, o tarihte “Ekibimle toplanıp birkaç gün içinde kesin kararımızı vereceğiz” açıklaması yaptığını hatırlatmıştım. Bu yazımda kafama takılan bir soru işaretinden söz ederek, “Acaba Arslan Sırp sorunu öncesinde adayım derken Muammer Çelik’in anahtarı kongreden önce kendisine vermeyeceğini bildiği için, “Aday olarak ortaya çıkayım kahraman olayım” diye düşünmüş, blöf yapmış olabilir mi?” demiştim. Yazımın finalinde de Güngör Arslan’ın reklamın kralının yaptığını, Kocaelisporluları beklenti içine soktuğunu ve aldattığını belirtmiştim.

Benden yarım akıllı diye bahsetmiş

Sevgili Güngör Arslan bu söylediklerime gazetesinde farklı bir konu başlığı altında yanıt vermiş. Arslan, Kocaelispor’un bu durumlara düşmesinde ilimiz spor basınının sorumlu, suçlu olduğunu belirttiği bu yazısında kendisini reklam yapmakla suçlayan benden yarım akıllı diye bahsetmiş. Sevgili Arslan, kendisinin reklama ihtiyacı olmadığını örneklerle açıklamış. Öncelikle spor basınıyla ilgili eleştirilerine bir yorum getirmek isterim. Sevgili Arslan’ın spor basınıyla ilgili düşüncelerine bir bakalım:

Arslan’ın spor basınıyla ilgili düşünceleri

“Sizce bu spor basını Kocaelispor‘un içinde bulunduğu bu durumdan sorumlu değil mi? Bence kesinlikle sorumlu. Bakmayın siz öyle birilerinin masa başında Kocaelispor‘u çok sevdiğini söylediğine. Kocaman YALAN. Kimsenin Kocaelispor‘u falan sevdiği yok. Herkes kendi egosunu tatmin etmenin peşinde. Herkes bana yakın olan kişi takıma hoca olsun, bana yakın olan kişi takıma başkan olsun, yönetici olsun düşüncesinde. Kocaelispor‘u falan düşünen yok. Hiç inanmayın bunlara. Üç tane beylik laf, üç tane duygusal kelime tamamdır. Kocaelispor sevgisi bu kadardır. Kim bir öğlen yemeği ısmarlıyorsa, kim akşamları iki duble yemek ısmarlıyorsa ondan daha iyi insan yok Kocaelispor için. Kocaelispor başkanından borç istemek, yöneticilerden para istemek, futbolculara yamanmak hep bizim spor basınında artık olağan hale gelmiş olaylar. Kimse ‘Biz ne yapıyoruz‘ demiyor ilimizdeki spor basınında. ‘Ben eleştiriyorum ama bir de aynaya bakmalıyım‘ demiyor bizim spor basını. Günlük yaşıyor, günlük düşünüyorlar. Ama daha da önemlisi çok ama çok küçük düşünüyorlar”

Bu kent, kimin ciğerinin kaç para ettiğini iyi bilir

Sevgili Arslan’ın bahsettiği gibi ne yazık ki ilimiz spor basınında bu zihniyette isimler var. Her camiada olduğu gibi bizim spor basınında da çürük elmalar var. Arslan’ın yanlışı bu zihniyeti genellemesidir. Buna asla katılamam. Spor basını içerisinde doğru, dürüst, işini düzgün yapan insanlar da var. Çürük elmalar kimdir, sağlamlar kimlerdir konusuna ise hiç girmeyeceğim. Bu kent Güngör Arslan’ı da, Hayrettin Albayrak’ı da iyi tanır.  Hangi gazetecinin ciğeri kaç para eder; kim akıllı, kim yarım akıllı, kim puşttur iyi bilir. Takdiri kent halkı zaten verecektir. Yorum onlarındır.

Gelelim, Arslan’ın yazıma verdiği yanıta. Aslında yazdıklarıma bir yanıt vermiyor. Daha doğrusu veremiyor. Çünkü 21 Ekim–8 Kasım söylemlerinin çeliştiği apaçık ortada. Hani bu takımı çok seviyor, iyi yönetirim diyordunuz. Buyurun, Sırp sorunu çözülmüş, Sayın Valimiz bu işin içine girmiş. Kendine güvenen, daha doğrusu ben bu işi çözerim diye iddialı bir şekilde ortaya çıkan insan daha neyi bekler?

Yakıştırmalar üzerine yapışacak

Arslan aday olup sonra vazgeçmesinin reklamla ilgisi olmadığının altını çiziyor, reklama ihtiyacım yok diyor. Şartlar zorken kurtarıcı olarak ortaya çıkıp, şartlar nispeten iyileştiğinde yokum demenin nasıl bir açıklaması, savunması olabilir merak ediyorum? Bu yaptığı ucuz kahramanlık veya reklam yapmak değilse nedir? Güngör Arslan bunu açıklamalı ve elbette inandırıcı gerçekler ortaya koymalıdır. Bir anlamda kafalardaki soru işaretlerini, kuşkuları ortadan kaldırmalıdır. Bunu yapamazsa adayım deyip vazgeçmesini kamuoyu ve Kocaelispor camiası “ UCUZ KAHRAMANLIK VEYA REKLAM YAPMAK” olarak hafızasına kaydedecektir. Ve tabi ki bu yakıştırmalar kendisinin üzerine yapışacaktır.

Sakaryaspor maçı öncesi doping

Kocaelispor’un duyarlı taraftarlarından Gürkan Kaygusuz’un tesislerdeki doğalgaz alımı için düzenlediği kampanyadan söz etmiştim.

Sevgili Gürkan önceki gün aradı, “Abi bir bilgi vermek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde eski yöneticilerimizin verdiği primden doğalgaz için yeni kontör alınmış. Şu an için böyle bir ihtiyaç yok. Biz de kampanamızda toplayacağımız parayı Sakaryaspor maçı öncesinde futbolculara prim olarak vermeyi uygun gördük. Şu an için 3500 TL dolayında para birikti. Kampanyamız devam ediyor. Herkesin ilgisini bekliyoruz” dedi. Sakaryaspor maçı öncesinde futbolculara moral olsun diye prim vermek akıllıca bir düşünce. Sevgili Gürkan kardeşimi kutluyorum. Madem öyle takıma hatırı sayılır prim vermek gerekir. 3500 TL düşük bir rakam. 20-25 binleri bulmak lazım.

Buradan ben de Kocaelisporlulara çağrı yapıyorum. Ligde şaha kalkan, yenilgiyi unutan takımımıza sahip çıkalım, onlara destek olalım. Sakaryaspor maçı öncesinde futbolcularımıza doping yapalım. Haydi, pamuk eller cebe. Gürkan Kaygusuz’a ulaşamayanlar bağışlarını bana, gazeteye de getirebilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.