1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Üçyol projesi esnafın isteğiyle kaldırılmıştır”
“Üçyol projesi esnafın isteğiyle kaldırılmıştır”

“Üçyol projesi esnafın isteğiyle kaldırılmıştır”

2012 yılında İzmit Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi işbirliği ile ve bölge esnaflarının onayı alınarak yapılan Üçyol Meydan Düzenleme Projesindeki direklerin yıkılmasıyla ilgili İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Yapılan açıkl

A+A-
PROJE ESNAFA SUNULMUŞ, ESNAFTA KABUL ETMİŞTİR
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İzmit Belediyesi Etüt Proje Müdürü Nilgün Sağıroğlu, bölgedeki esnafın ve vatandaşların onayı alınarak hazırlanan projenin sadece küçük bir parçası olan direklerin yine esnafın isteği doğrultusunda yıkıldığını belirterek “Yıllarca, kaldırımlarına, yollarına el değmeyen bu bölgeye, 2012 yılında esnafların ve vatandaşların talebiyle meydan düzenlemesi projesi yapılmasına karar verilmiştir. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi hocaları tarafından hazırlanan  proje, Zincirlikuyu Camii lokalinde bölgedeki tüm esnaflar davet edilerek proje hakkında bilgi verilmiştir ve ağzına kadar dolu lokaldeki esnaflar tarafından proje kabul görmüştür” dedi. 

DİREKLER, MİMARLARIN HAZIRLADIĞI PROJEYE GÖRE YAPILMIŞTIR

Sağıroğlu, şu açıklamayı yaptı: “Proje, İzmit Belediyesince meydan düzenlemesi olarak uygulanmıştır. Yapılan projede tüm yolun, kaldırımların ve Atatürk büstünün bulunduğu bölge granit taşlarla yenilenmiştir. Esnaflara sunulan bu projenin bir parçası olarak da ışıklandırma ve yağmurdan vatandaşın geçişini koruma için direkler ve tenteler yapılmıştır. Çevredeki tüm binaların cephe düzenlemesi yapılarak binalar boyanmıştır. Tüm bu çalışmalarla Üçyol’da güzel bir görünüm ortaya çıkmış, yıllardır unutulan bu bölgenin daha güzel bir görünüm alması sağlanmıştır.
PROJE ÜNİVERSİTENİN MİMARLIK HOCALARI TARAFINDAN ÇİZİLMİŞTİR
2012’den bugüne kadar geçen süre içinde bazı esnafların projede aydınlatma ve yağmurdan korunma amacıyla tenteleri tutan bu direklerin, dükkanlarını ve tabelalarını kapattığı gerekçesiyle kaldırılması istenmişti. Üniversitedeki mimarlık bölümü hocalarıyla 2014 seçim sonrası, projedeki direklerin bir daha değerlendirilmesi istenmiş, yerinde yapılan değerlendirme ve vatandaşlarla yapılan görüşme sonucunda, direklerin kaldırılmaması, bu şekilde projenin bir bütün olduğu raporu verilmiştir.

 

ÜÇYOL’A DİREKLER YAPILAN İŞİN SADECE UFAK BİR BÖLÜMÜDÜR
Ancak zaman içerisinde bölgedeki bir iki siyasi kimlikli esnafın, siyasi bazı kişilerin, direkleri sürekli siyasi malzeme konusu yaptığı görülmüştür. Belediyemizce konu tekrar değerlendirilerek Üçyol’da yapılan projenin küçük bir parçası olan aydınlatma, güneş ve yağmurdan korunmak için konulan direklerin siyasi malzeme olmaktan çıkarılması amacıyla kaldırılmıştır. 

PROJE KAPSAMINDA YOL, KALDIRIM, BİNALARIN CEPHELERİ YAPILMIŞTIR 

Üçyol’daki kaldırımların granitle yenilenmesi, yolların yapılması, Atatürk heykeli çevresinin granit taşlarla yenilenmesi, binaların cephelerinin iyileştirilip boyanması gibi tüm işlemler toplamda 1.5 milyon liraya mal olmuştur. Direkler projenin içinde küçük bir bölümü tutmaktadır ve kaldı ki geçen yaklaşık 4 yıllık süre içerisinde güneşlik ve yağmurluklar ve aydınlatmalar eskiyene kadar kullanılmıştır. İzmit Belediyesi halkın, esnafın sürekli görüşlerini alarak hareket etmektedir, projelerini ona göre geliştirmektedir. Projenin bir parçası olan direkler de esnafın onayıyla yapılıp ve talebi doğrultusunda kaldırılmıştır.”
Bu haber toplam 1933 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum