1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Üflenen sigara dumanı içilen sigar dumanına göre 4 kat daha zehirli
Üflenen sigara dumanı içilen sigar dumanına göre 4 kat daha zehirli

Üflenen sigara dumanı içilen sigar dumanına göre 4 kat daha zehirli

Türkiye’de sigara içmeyen binlerce kişi içen kişilerin üflediği dumana maruz kalıyor. Uzmanlar, üflenen sigara dumanının içilen sigara dumanına göre 4 kat daha zehirli olduğuna dikkat çekiyo

A+A-

Türkiye’de sigara içmeyen binlerce kişi içen kişilerin üflediği dumana maruz kalıyor. Uzmanlar, üflenen sigara dumanının içilen sigara dumanına göre 4 kat daha zehirli olduğuna dikkat çekiyor. Kendisi sigara içmediği halde sigara içilen ortamda bulunduğu için sigara dumanına maruz kalma hali olarak adlandırılan pasif içicilerin, sigara içen kişilerden daha fazla zarar gördüğü belirtiliyor.

Pasif sigara içiciliğinin özellikle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde artırdığına dikkat çeken Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre pasif sigara içiciliğinin önlenebilir ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer aldığını açıkladı. Pasif sigara içiciliğinin kalp krizi riskini yüzde 25 ile 31 arasında artırdığına değinen Prof. Dr. Oğuzhan, Türkiye’de yaklaşık 100 bin ölümün sigara dolayısıyla olduğunu vurguladı. Bu ölümlerin yaklaşık 17 binin pasif içiciliğe bağlı geliştiğini aktaran Prof. Dr. Oğuzhan, “Üflenen sigara dumanında karbondioksit, karbonmonoksit, nikotin, asetaldehid, formaldehid, acrolein gibi karboniller, benzen, toluen ve bazı polisiklik aromatik hidrokarbonlar, nitrojen oksit, nitrozaminler ve hidrojen siyanid gibi oldukça zararlı maddeler bulunur. Bu bahsedilen zararlı maddelerin miktarları yanan sigaradan yayılan dumanda, içenlerin üflediği dumandan daha fazladır. Yayılan dumanda kanserojen benzen 10 kat, aminobifenil 30 kat, nikotin 2 kat daha fazladır. Pasif sigara içicileri aktif sigara içicilerine göre karbonmonoksite 5 kat daha fazla maruz kalırlar. Sonuç olarak üflenen sigara dumanı içilen sigara dumanına göre 3-4 kat da-ha zehirlidir.” diye konuştu.

Kalp krizi ve pasif sigara içiciliği arasında doğru orantı olmadığını ifade eden Prof. Dr. Oğuzhan, çok az sigara dumanının bile pıhtılaşmaya yarayan kan hücrelerinin kümelenmesine, damar cidar yapısının bozulmasına yol açarak kalp damar hastalığı ve kalp krizi riskini artırdığını söyledi. Yapılan araştırmalarda bayanların sigara dumanına maruziyeti konusunda çok hassas olduklarının belirlendiğini belirten Prof. Dr. Oğuzhan, pasif sigara dumanına maruz kalan sağlıklı bayanlarda kan basıncının ve kalp hızının arttığını dile getirdi. Japonya’dan yapılan bir çalışmada evde ve işte sigaraya dolaylı maruz kalan bayanlarda kan basıncının anlamlı arttığının izlendiğine değinen Prof. Dr. Oğuzhan, ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sigara maruziyetinin kalp krizi ve inme riskini çok fazla artırdığını açıkladı.

Çocukların sigara dumanına maruz kalmasının çok önemli sağlık problemlerine yol açtığını aktaran Oğuzhan, “Bebeklerde ani ölüm, akut astım, orta kulak iltihabı, zatürre gibi hastalıklara sigara dumanına maruz kalan çocuklar daha sık yakalanır. Pasif sigara içicisi çocuklar ileriki yaşamlarında çok daha sık sigara bağımlısı olabilir. Çocukların sigara dumanından korunmasına ve çocukların etrafında sigara içilmemesine özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.