1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uğur Mumcu unutulmadı
Uğur Mumcu unutulmadı

Uğur Mumcu unutulmadı

Gazeteci Uğur Mumcu, katledilişinin 26’ncı yılında düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı.

A+A-

YOĞUN KATILIM

Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 26’ncı yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi. Uğur Mumcu Parkı’nda ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE), Kocaeli Barosu, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD), Akademik Odalar Birliği ile Eğitim-İş Kocaeli Şubesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen basın açıklamasına CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, KOGACE Başkanı Mesut Çatak, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, KYÖD Başkanı Didem Turan, MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Emine Çalık, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, STK temsilciler, basın mensupları ve çok sayıda basın mensubu katılım gösterdi.

 

AZMETTİRENLERİ BULUNAMADI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan basın açıklamasını okuyan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Gazeteci-Yazar-Hukukçu Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında evinin önünde arabasına kurulan bir bombanın patlamasıyla katledildi. Üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen bu alçak suikastin failleri, azmettirenleri bulunamadı. Tıpkı Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Gaffar Okan suikastlerinde olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

 

karanfil-004.jpg

 

CESURCA MÜCADELE ETTİ

Konuşmalarının devamında Candemir, “Gazetecilik yaptığı yıllar boyunca kendisini her ortamda önce Atatürkçü olarak tanımlayan Uğur Mumcu, antiemperyalist; yurtsever bir gazeteci olarak demokrasi ve hukukun üstünlüğü için mücadele etmeyi ilke edinmiş; hayatını, halkın gerçekleri öğrenmesi idealine adamıştır. 1971 Askeri Müdahalesine ve 1980 darbesine karşı en etkin mücadeleyi cesurca sergilemiştir. Gerek köşe yazılarında gerekse katıldığı televizyon programlarında cemaat tehlikesine dikkat çekmiş ve ‘Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra General olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ demiştir” diye belirtti.

 

HAKİKATIN PEŞİNDE KOŞTU

Sözlerinin devamında Candemir, “Haberlerini titiz araştırmaları sonucunda kanıtlarıyla birlikte kamuoyuna sunan ve bu surette halkın güven ve sevgisini kazanan Uğur Mumcu; her zaman Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve toplumsal barış için mücadele etmiş, üstün tuttuğu bu değerlere karşı oluşabilecek her türlü tehlikenin ortadan kaldırılması için çözümler üretmeye çalışmış ve toplumun kanaat önderlerinden birisi olmuştur. Uğur Mumcu, hukukçu titizliği ile yaptığı araştırmalarda sadece ve sadece hakikatin peşinden koşmuştur. Kalemini hep demokrasiden ve halktan yana kullanmıştır” şeklinde konuştu.

 

saygi-durusu-(1)-006.jpg

 

HABERLERİNİN AKSİ KANITLANAMAMIŞTIR

Uğur Mumcu’nun yaptığı araştırmalardan bahseden Candemir, “Uğur Mumcu öldürülmeden önce ilk kez Türkiye’deki Gladio’yu, devlet içinde o zaman cemaat diye anılan FETÖ örgütlenmesini, Rabıta örgütünün Türkiye’deki faaliyetlerini; güneydoğu sorununda bilinmeyenleri; Papa suikastında ve Abdi İpekçi cinayetlerinde Ağca ve yakın çevresini; hayali ihracatları, uluslararası silah kaçakçılığı ve Türkiye bağlantılarını ortaya çıkarmıştır. Yaptığı hiçbir haberin aksi kanıtlanamamıştır. Devlet, Cumhuriyet ve demokrasi düşmanları ile ilgili hazırladığı her dosya hayatını riske attığı halde Uğur Mumcu araştırmaya ve yazmaya devam etmiştir” diye konuştu.

 

BİR HALK KAHRAMANI

​Mumcu’nun Atatürkçü olduğunu dile getiren Candemir, “Kendisini ‘Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben Devrimciyim. Ben antiemperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye'den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan haklarının savunucusuyum. Ben yobazların, vurguncuların, işbirlikçilerin düşmanıyım’ diye tanımlayan ve hayatını bu değerlere adayan Uğur Mumcu, o yıllardan bu yıllara yazdıkları ve söyledikleri ile zamana meydan okuyan, bugün dahi ardında bıraktığı eserleri ile halkı için hukuk devleti, Cumhuriyet, adalet ve demokrasi mücadelesi veren büyük bir devrimci ve aydındır. Bir halk kahramanıdır” şeklinde konuştu.

 

toplu-060.jpg

 

FAİLLERİN YAKALANMASINI ÜMİT EDİYORUZ

Son olarak Candemir, “’Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi’ diye bugünlere ve bizlere seslenen Uğur Mumcu unutulmadı. Unutulmayacak. Sesi eserleriyle hep kulaklarımızda yankılanacak. Ve bugünde Cumhuriyet, demokrasi, hukuk devleti mücadelemizin kılavuzu onun söyledikleri, azmi ve inancı olacaktır. Katledilişinin 26’ncı yılında demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu’yu ve katledilişinin 16’ncı yılında hayatını canı pahasına terör örgütleri ile mücadeleye adayan şehidimiz Gaffar Okan’ı saygıyla anıyor; cinayetlerinin aydınlatılması ve faillerinin yakalanmasını ümit ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum