1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ulan siz bana kafa mı tutuyorsunuz?”
“Ulan siz bana kafa mı tutuyorsunuz?”

“Ulan siz bana kafa mı tutuyorsunuz?”

İkinci Ergenekon davasında tahliye olan eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ne demişti: “22 ay oldu, savunma yapmadan çıkıyorum...” Silivri’de üç yıla yakın yatan, suçların

A+A-

İkinci Ergenekon davasında tahliye olan eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek ne demişti:

“22 ay oldu, savunma yapmadan çıkıyorum...”

Silivri’de üç yıla yakın yatan, suçlarının ne olduğunu bilmeyen, savunmaları alınmayan ya da tamamlanamayan pek çok tutuklu var. Cezaevlerinde yatan tutuklu sayısı, hükümlü sayısını geçti. Yani, bir ara Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül’ün de söylediği gibi, “geciken adalet, adalet olmuyor...”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan “Tutuklama Raporu”na göre, son 7 yılda cezaevlerindeki toplam tutuklu sayısı 338 bin 520 iken, hükümlü sayısı 266 bin 986’ya ulaştı...

Hukukçular, son 7 yılda cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısında yüzde 100 artış yaşanmasının Türk hukuk sistemindeki sorunları gözler önüne serdiği görüşünde birleşti...

TBB Raporu’ndan:

Rakamlar en genel yorumla, olması gerekenin aksine tutuklu sayısının hükümlerine göre giderek arttığını, Ceza Muhakemesi Kanunu düzenlemesinin (2005) ardından beklentilerin aksine, bu açığın daha da büyüdüğünü göstermektedir...”

Rapor, cezaevlerinde tutulanların yüzde 56’sının tutuklu konumunda olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya standartlarında ise tutuklu ve hükümlü oranlarının “üçte birini tutuklu, üçte ikisini ise hükümlüler”oluşturuyor...

Hukukçulardan TBB Başkanı Ahsen Okyar,  Prof. Dr. Rona Aybay ve İstanbul Barosu eski başkanlarından Turgut Kazan’ın konuyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Ahsen Coşar: “Tutuklama kararı, ne yazık ki, ülkemizde mahkemeler tarafından çok sık ve çoğu zaman da keyfi olarak verilmekte, hatta cezaya dönüştürülmektedir...”

Prof. Dr.  Rona Aybay: “Cezaevleri açısından durum vahim, yasalarda yapılan değişikliklerin uygulanmaması açısından durum vahim, verilen tutuklama kararları açısından durum vahim...”

Turgut Kazan: “Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de tutuklama... Bu sorunun çözümü için ciddi çözümler gerekiyor. AİHM’ye göre, Türkiye bazı konularda ciddi ihlallerin yapıldığı  bir ülke...”

•••

Ve bir görüş daha...

CNNTÜRK’te Medya Mahallesi programında Ayşenur Arslan’ın sorularını yanıtlayan gazeteci Mehmet Ali Birand, “Mustafa Balbay konusunda bir inatlaşma başladı. Bende öyle bir his var. Mahkeme heyeti anladığım kadarıyla ‘Ulan siz bana kafa mı tutuyorsunuz? Ben de sizi içerde tutuyorum’ diyor...”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.