1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulaşımda ortak havuza geçiliyor
Ulaşımda ortak havuza geçiliyor

Ulaşımda ortak havuza geçiliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımın toplulaştırılması amacı ile başlatılan çalışmanın artık sonuna geliniyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ulaşımı tek elde toplamak için İzmit’te başlattığı çalışmanın sonuna geldi. Ortak gelir havuzu ile büyükşehir tarafından organize edilecek olan toplu taşıma için hukuki alt yapının tamamlanması bekleniyor. Hukuki alt yapının tamamlanması ile meclise gelecek olan kararın Ocak ayında hayata geçirilmesi planlanıyor

ÇALIŞMA BİTİYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımın toplulaştırılması amacı ile başlatılan çalışmanın artık sonuna geliniyor. Büyükşehir, çalışmanın hukuki alt yapısını tamamlamak amacı ile son çalışmalarını yaparken, şehir içinde hizmet veren 5 No’lu Şehiriçi Minibüsçüler Kooperatifi ile ortak havuza geçişin Ocak ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Hukuki alt yapı tamamlandığında 5 No’lu Kooperatif'in hizmet verdiği araçlar ile Büyükşehir’in araçları ortak havuza alınacak ve ulaşımın tamamını büyükşehir koordine edecek.

HUKUKİ ALT YAPI HAZIRLANIYOR

Kocaeli’nin en büyük sorunu olarak tüm anket çalışmalarında siyasi partilerin ve belediye yönetimlerinin karşısına geçen ulaşım sorunun çözümü için Büyükşehir Belediyesi önemli bir adım attı. Geçtiğimiz yıldan bu yana gündemde olan ulaşımın toplulaştırılması çalışmasın artık sonuna gelindi. Sistemin hukuki alt yapısını oluşturmak ve dava açıldığında sistemin iptal edilmemesi için çalışma yapan Büyükşehir, çalışmayı tamamlayıp en geç Aralık ayında meclise getirmesi bekleniyor.

TEK ELDE TOPLANACAK

Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Park A.Ş ve 5 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi'nin bir araya gelerek oluşturması beklenen ortak gelir havuzu ile ulaşım tek elde toplanmış olacak. Alikahya Kooperatifi'nin de dahil edilmeye çalışıldığı sistemde ulaşımın tamamını Büyükşehir Belediyesi koordine edecek. Belediye tüm seferleri düzenleyecek, hangi araçların nereye gideceğine karar verecek ve rekabeti ortadan kaldıracak.

AKTARMA VE ABONMANLIK GELECEK

İlk olarak İzmit’te yapılacak olan ortak gelir havuzu daha sonra tüm ilçelere sırayla yaygınlaştırılacak. Önümüzdeki yıl Büyükşehir’in en önemli çalışması olması beklenen toplulaştırmada aktarma sistemi, abonmanlık sistemi de Kocaeli ulaşımına girmiş olacak. Kentte düşen toplu taşıma kullanımının bu sistem ile yeniden kullanılır hale getirilmesi bekleniyor. Araçların eski olması ve vatandaşları rahatsız eden etkenler ortadan kalkacak.

TRAMVAY İÇİNDE

Büyükşehir Belediyesi ilk olarak İzmit’te yapacağı ulaşım toplulaştırmasının içine tramvayı da dahil edecek. Toplulaştırmada ilk etapta 5 No’lu Şehir içi Minibüsçüler Kooperatifi'nin yaklaşık 520 aracı ile dahil edilirse Alikahya Kooperatifi'nin araçları ile Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit bölgesinde kullandığı araçları dahil edilecek. Böylece kentin toplu taşıması hem entegre edilecek hem de tek elden yürütülecek.

mustafa-kurt-001.jpg

MUSTAFA KURT: Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt önümüzdeki günlerde çalışma ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
42 Yorum