1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ulaşımda sınıfta kalmak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulaşımda sınıfta kalmak

A+A-

19 Eylül Pazartesi günü yeni eğitim yılı başladı. Bu küçücük şehirde 350 binden fazla öğrenci  okullarına gittiler.. Ben şehir içi trafiğinde ciddi sıkıntılar bekliyordum. Beklediğim gibi olmadı. 
Okullarda büyük öğretmen açıkları bekliyordum. Bu da olmadı.  Tadilatı bitmemiş, bahçeleri inşaat atıkları ile dolu okul da yoktu. 
Yani, yeni eğitim yılına ilimizde neredeyse sıfır sorunla girildi. 
Ama trafikle toplu taşımayı birbirinden ayırmak lazım.. Toplu taşımada yine çok ciddi sorunlarla karşılaştık. Bu şehirde toplu taşıma sorunu sabah işe ve okula gidiş saati ile, akşam eve dönüş saatinde yaşanır. Aslında ilimizde şehiriçi toplu taşıma sisteminde araç sayısı yetersiz değil. Hatta belki fazla olduğu bile söylenebilir. Ama ilimizde toplu taşıma tek merkezden yönetilmiyor. Hangi hatta, günün hangi saatinde kaç araç çalışmalı, hangi hatta, hangi saat diliminde toplu taşıma araçları kaç dakika arayla sefere çıkmalı?..
Bunlara düzene sokmak lazım.. Kimi hatlar çok kalabalık. Sabah bu hatlarda toplu taşıma araçları yetmiyor. İnsanlar tıklım tıkış seyahat ediyor. Hatta bazen durakta bekleyenler gelen araca sığmıyor.. Günün diğer saatlerinde toplu taşıma araçları boş olarak turlarken, sabah ve akşam saatlerinde bazı bölgelerde planlama yetersizliği nedeniyle insanlar çile çekiyorlar. 
Büyükşehir Belediyesi, bir türlü bu soruna çözüm getiremedi. Oysa, ellerinde çok değerli çalışmalar var. Bu şehirde hangi hatta, günün hangi saat diliminde ne kadar insanın toplu taşıma araçlarına bindiği biliniyor. Büyükşehir, yüzlerce kocaman otobüs satın aldı. Kooperatifin yüzlerce minibüsü var.. Tek merkezden planlayacaksın.. Sabah saatlerinde Yahya Kaptan’a şu  kadar dakika arayla bu kadar minibüs gidecek, akşam Derince yönüne şu kadar dakika arayla bu kadar minibüs gidecek.. Son derece basit bir iş.. Artık bütün şehirler, bizim şehrimizden çok daha kalabalık şehirler bile bu planlamayı yapıyorlar. Biz yapamadık, yapamıyoruz. 
Bu nedenle de okulların açıldığı sonbahar dönemine yine çok ciddi bir toplu taşıma-ulaşım sorunu ile başladık. Öyle sanıyorum ki, yaz aylarına kadar da bu devam edecek. Hele 3 Şubat’ta şu tramvay bir bitsin bakalım.. Tramvay çalışınca şu toplu taşıma sorununu çözmüş olabilecek miyiz?

Eşkiya çoğaldı, polis azaldı 

Geçen pazar günü gecesi, İzmit şehir merkezinde, Barlar Sokağı çevresinde, aralarında husumet bulunan iki ayrı grup tesadüfen karşılaşıyor ve birbirlerine mermi yağdırıyorlar. 
İzmit 10-15 yıl öncesi böyle olaylara hiç alışık değildi. Artık kanıksamaya başladık. Bu tür olaylar hele Barlar Sokağı çevresinde meydana gelmişse, “Orası zaten serseri yatağı. Kafayı çeken ahlaksızlar birbirlerini vuruyor” diyerek olayları hafife alıyoruz. 
Ama bu sorun “Barlar Sokağı” sorunu değil. İzmit’te alkollü içki satış ruhsatı bulunan mekanların tamamının küçücük bir alana sıkıştırılmış olması, elbette bir sorun. Hiç kuşku yok ki, bu mekanlar için farklı, düzenli bir yer yapılması lazım. Ama bunlar ayrı konu.. İzmit’te ruhsatsız silah taşımak, kafaya göre bu silahları çekip mermi sıkmak, serseri, yandan çarklı geçinmek yaygın bir moda haline geldi. 
Pazar günü meydana gelen olayın ardından gazeteden bir arkadaşım benim yanımdan İzmit’te emniyetin en yetkili isimlerinden biriyle konuştu. Görüşme talebi, polisten geldi. İsmini vermeyeceğim. İzmitli, İzmit’i yakından tanıyan, seven başarılı bir polis müdürü. Dert yandı:
“-Son denetimli serbestlik uygulaması ile, bu ülkede 35 bin kişi cezaevlerinden çıktı. Bunların yüzde 95’i eşkıyalık yapmaktan, silah taşımaktan, silah kullanmaktan içeri girmiş olanlar. Birden bire hepsi serbest kaldılar. Biz İzmit Emniyeti olarak, FETÖ soruşturmalarında personelimizin en az dörtte birini kaybettik. Yani kısa bir dönem içinde binlerce serseri cezaevlerinden çıktı. Ama polis sayısı azaldı. Sizin de yazdığınız gibi, bu olaylar şehrin her yerinde yaşanabilir.” 
Polis müdürü, son olayda sanıkların hepsinin gözaltına alındığını, ama mevcut yasalara göre hepsinin serbest kalacağını da anlattı. “Biz Emniyet olarak büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Ama yasalar, bu tür serserilerin işine yarıyor” dedi.
Mutlaka yeni yasalara ihtiyaç var. Ruhsatsız silah taşınmasının önüne geçilmesi, silah kullananlara çok ağır cezalar verilmesi gerekiyor. Görüştüğümüz Polis Müdürü, Barlar Sokağı bölgesi esnaflarına da üzülüyor. O insanların bu tür olaylarla damgalanmasının yanlış olduğunu, bu mekanların çok daha sağlıklı, düzenli bir bölgeye biran önce taşınması gerektiğini anlattı.

 
Bu şehirde, günün herhangi bir saatinde, herhangi bir yerden sıkılan kurşunla vurulup, ölmeniz çok düşük bir olasılık değildir. Bu şehirde eşkıyalık hortluyor. Bu şehirde silah taşımak, silah sıkmak, kabadayılık yapmak bir statü haline geliyor. Polis de rahatsız. Yasalar yetersiz. Polisin yakaladığı, mahkemede, savcılıkta serbest kalıyor.. 
Şehrin büyüklerinin, yöneticilerinin bu konuya masaya yatırması, enine boyuna düşünmesi lazım. Kocaeli milletvekillerinin ruhsatsız silah taşınması, gelişi güzel mermi sıkılması konularındaki yetersiz yasaların değişmesi için hep birlikte yasa teklifi hazırlaması lazım. 

Çok kötü bayraklar var
Nedense toplumun önemli bir kesimi, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi Cumhuriyet tarihimiz açısından çok önemli bayramlarda Türk Bayrağı asmaz hale geldi.
Ama özellikle 15 Temmuz’un ardından pek çok ev ve işyerine Türk Bayrakları asıldı. Her gün yolda gidip gelirken görüyorum. Atlastan yapılmış, gururla dalgalanan çok güzel Türk Bayrakları var. Ama kimi yarım kalmış inşaatlarda, kimi evlerde, işyerlerinde de solmuş, yırtılmış, uçları lime lime olmuş Bayraklar asılı duruyor. 
Türk Bayrağı ile ilgili özel yasa vardır. Bizim bayrağımız, en önemli kutsallarımızdan biridir. Solmuş, yırtılmış, paçavraya dönmüş bez parçalarına bayrak denmez. Belediyelerin ekipler oluşturup, bu çirkin bayrakları söktürmesi gerekiyor. Öyle gelişigüzel her yere bayrak asılmaz. Hele hele çirkin bayrak, yırtık pırtık bayrak hiç kabul edilemez. Bu konuya bir düzen getirmek gerekiyor.


 

Bu yazı toplam 1730 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum