1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulaşımda tek karta geçiş
Ulaşımda tek karta geçiş

Ulaşımda tek karta geçiş

Kocaeli’de ulaşımda planlanan yeniliklerin ilki yılbaşından itibaren yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren kentteki tüm belediye ve halk otobüslerinde paralı biniş sona eriyor. Yılbaşıyla

A+A-

Kocaeli’de ulaşımda planlanan yeniliklerin ilki yılbaşından itibaren yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren kentteki tüm belediye ve halk otobüslerinde paralı biniş sona eriyor. Yılbaşıyla birlikte toplu ulaşımda sadece Kent Kart’la ulaşım sağlanabilecek.

Öğrenci Kimlik Kartı Ve Kent Kart Birleşiyor

Bu kapsamda kentteki 502 ilk ve ortaöğrenim okulu, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenim gören yaklaşık 450 bin öğrenci ile Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri tek kart kullanacak. Büyükşehir’in verdiği ulaşım kartı ile okulların verdiği öğrenci kimlik kartı, tek kart olarak birleştiriliyor. Öğrencilerin 29 Ekim tarihine kadar okullarına başvurmaları gerekiyor.

Tek Tip Öğrenci Kartı Verilecek

Büyükşehir’den yapılan açıklamada trafikte yaşanan gereksiz beklemelerin engellenmesi amacı ile diğer Büyükşehirlerde olduğu gibi 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren tek tip öğrenci indirimli Kent Kart (paso) uygulamasına geçileceği duyuruldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi arasındaki yapılan protokol gereği, okul idarelerinden öğrenci indirimli Kent Kart talebinde bulunan öğrencilere, öğrenci indirimli Kent Kart’lar en kısa sürede hazırlanarak okullarına teslim edilecek ve okul idareleri tarafından dağıtımı yapılacak.

Bir Defa 7 Tl Ödeme

Belirtilen tarihten itibaren mevcut kartlarla otobüslere biniş yapan öğrenciler indirim imkanından yararlanamayacak, Tam Biniş tarifesi kullandırılacak. Öğrenci indirimli Kent Kart ile ilgili öğrencilerimizden sadece bir defaya mahsus olmak üzere kart bedeli olarak 7 TL ücret alınacak. Öğrenciler bu kartla tüm öğrenim hayatları boyunca indirimli olarak Kocaeli sınırları içerinde belediyeye bağlı olarak çalışan tüm toplu taşıma araçlarında indirimli olarak seyahat edecekler.

Öğrenci kimlik kartı ile Kent Kart,  1 Ocak 2011 tarihinden itibaren birleşecek, Bu avantajdan yararlanmak isteyenlerin 29 Ekim’e kadar okullarına müracaat etmeleri istendi.

Tek Kartın Avantajları

•Öğrencilerin toplu taşıma araçlarında kullanım bilgileri sayısal ortamda elde edileceği için hat yapılandırılması ve uygulamalarda bu veriler kullanılabilecek.

•Sistem ilerde kartlar sayesinde okullar ya da veliler tarafından öğrenci devam takip sistemi olarak kullanılabilecek.

•Okul kantinlerinde alışveriş bu kart ile yapılabilecektir. Böylece velinin öğrencinin nakit para taşıma endişesi ortadan kalkacak.

•Öğrencilerin öğrenim yılı içerisinde kültürel faaliyetlerden (tiyatro, buz pateni vs.) kullanım adetleri bu kartlar sayesinde sistematik olarak istatistiksel yoldan izlenebilecek.

•Veliler evde internet üzerinden kartlara dolum yapabileceklerdir

•Halen kullanımda olan kredi kartı ile eşleşme yapılabilecek, böylece kartın limit sorunu olmayacak.

•İleride uygulanabilecek promosyonlarda yararlanabilecekler.

•Mutabakat sağlanabilirse bu kart ile çevre illerdeki (İstanbul vs.) Toplu taşıma Araçlarından öğrenci indiriminden faydalanma imkânı bulabilecekler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.