1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ulusal Kanal’da BAL’dan canlı yayın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulusal Kanal’da BAL’dan canlı yayın

A+A-
Bugün, Türk futbolunda bir ilk gerçekleşiyor. İlk kez bir ulusal televizyon kanalı, Bölgesel Amatör Lig’den (BAL) bir futbol maçını canlı olarak yayınlayacak. 
Süper Lig’de devlere kök söktüren, iki kere Türkiye Kupası’na kazanan Kocaelispor bilindiği gibi, BAL’a kadar düşürüldü. Kocaelispor ile birlikte aslında bu kent küme düştü, bazıları bu gerçeği fark etmedi. Bu sezon Kocaelispor BAL 12 nci grupta başarılı oldu. Ligin bitimine 5 hafta kala, grup birinciliğini ilan etti.
Kocaelispor, henüz şampiyon olmadı. Bir üst lige; 3 ncü Lige yükselmedi. Nisan ayında play-off maçları yapacağız. Kocaelispor’un önüne şimdiden öngöremediğimiz engeller çıkartılmazsa, önü kesilmezse, gelecek sezon yeniden  profesyonel lige en alttın başlamış olacağız. 
12 nci Grup liderliğini ve play-off oynamayı garantileyen Kocaelispor, bu gün İzmit’te Güngören ile formalite maçı oynayacak. Yönetim, taraftar istedi, federasyon kabul etti. Bu maç, gece oynanacak. Saat 19.00’da başlayacak. İsmetpaşa Stadı da 6 yıl sonra yeniden bir gece maçına ev sahipliği yapacak. 
Kocaelispor’un BAL’da, yani amatör ligdeki maçlarını 10-15 bin taraftarının izlediği, kadınların, çocukların maçlara geldiği biliniyor. Güngören maçı geceye alınınca, ulusal kanallardan aSpor kanalı, bu maçı canlı yayınlamaya talip oldu. aSpor, Ziraat Türkiye Kupası maçlarının yayınlandığı, uydudan, Digiturk’ten, D Smart’tan erişilebilen, Türkiye’nin her yerinden izlenebilen bir kanal. 
İsmetpaşa Stadının aydınlatma düzeninde sorunlar olabilir. Bu akşam havanın yağışlı ve soğuk olması bekleniyor. Ama bu Güngören maçının sonunda Grup liderliği coşkusu, sevinci yaşanacak. Bir ulusal kanaldan, Türkiye’nin futbol meraklıları Kocaelispor’u izleyecek. Kocaeli dışında yaşayan Kocaelililer yıllar sonra bir ulusal kanal ekranında Yeşil-Siyah formayı görecek.
Ben çocuktum. Televizyon siyah-beyazdı. TRT hafta sonlarında 1 nci Lig maçlarından üç tanesini seçer, 10’ar dakikalık bölümler halinde dönüşümlü canlı yayınlardı. Kocaelispor’un maçlarını, o sıralar video da yeni çıkmıştı, kaydederdim. Müthiş bir arşivim olmuştu. 
Sonra, Kocaelispor Türk futbolunun en çok izlenen takımlarından biri olmuştu. İsmetpaşa Stadının o büyülü ortamında oynanan maçların yayınlarını, Türk futbolseverler heyecanla izlerdi. Bu stattan Sporting Lizbon, Dinamo Moskova geçmişti. Şimdi, BAL’dayız. Rakip Güngören. Ama yıllar sonra yeniden ulusal kanalda maçımız canlı yayınlanacak. 
Elbette İzmit’te olanların, bu akşam stada gelmeleri çok önemlidir. Ama stada gelemeyenler de aSpor kanalını açsınlar, saat 19.00’dan itibaren bu maçı izlesinler. BAL’dan ilk kez bir maç ulusal kanalda yayınlanıyor. Kocaelispor, her şeye rağmen 6 yıl sonra yeniden Türk futbolunun gündemine geliyor. Bu bir başlangıç. İyi günlerin, güzel günlerin başlangıcı diye düşünüyorum.
aSpor kanalı yöneticilerine, yetkililerine, Kocaelispor gerçeğini gördükleri, bu maçın canlı yayın hakkını aldıkları için teşekkür ederim. Çocuklarınızla birlikte evde kaydedin bu maçı. Yıllar sonra Kocaelispor Süper Lig’de, Avrupa kupalarında oynarken, “İşte Kocaelispor kulübünün 50 nci yaşıda yeniden Türk futboluna dönüşünün başlangıcıdır” diye açıp izler, bu günleri anarsınız. 

*Türkçakal’sız 7 yıl
Çok uzun süredir bu mesleğin içindeyim. Kocaeli siyasetinde son 30 yıl içindeki bütün aktörleri, aktristleri tanımışımdır. 
Ömer Türkçakal, gerçekten çok özel biriydi. Uzun süre, bu gazetede haftada bir gün “Sosyal Demokrat Pencereden” başlıklı yazılar yazmıştı. Bu nedenle, her hafta en az bir kez görüşme imkanımız olurdu. Yazılarını hiç aksatmadı. Her yazısı, gerçek manada bir “Akil adam” yazısıydı. Yazılarının çıkacağı gün kendisi gazeteye gelir, benim odamda kahvesini içerken, düzeltmesini yapardı. O zamanlar böyle elektronik posta ile gönderme imkanı yok. Daktiloda yazdığı yazıyı kendisi getirir, gazeteye yanlışsız girmesini denetlerdi.
Bugün hala Kocaeli siyasetinde, CHP’nin ilimizdeki kadroları içinde “İnsanlık kalitesi” Türkçakal kadar yüksek birini göremiyorum. Kolay kolay kızmayan, öfkelenmeyen, olayları sakin biçimde değerlendiren, kent ve ülke çıkarlarını her şeyin üzerinde gören, müstesna bir adamdı Ömer Türkçakal. 
Bence tek büyük siyasi hatası, 2009’daki Yerel seçimler öncesinde birilerinin gazına gelip, İzmit Belediye Başkanlığı için aday adayı olmasıydı. Hastaydı, tedavi görüyordu. CHP Genel Merkezi O’nu aday göstermeyecekti. Ama aday olmak, Belediye Başkanı olmak istedi. Seçime bir hafta kadar kala, vefat etti.
Bugün Ömer Türkçakal’ın vefatının 7 nci yıldönümü. Türkçakal düzgün, dürüst siyasetçi olmanın yanı sıra,  çok iyi bir aile reisiydi. Bağçeşme’deki kabri başında saat 13.00’de anılacak. Umarım, CHP’liler de bu anmaya ilgi gösterirler. Ömer Türkçakal bugün hala yaşıyor olsaydı, ilimizdeki CHP eminim çok daha saygın bir konumda olurdu.
*Formaları çok beğendim
Hoş, Avrupa’da bu terör korkusu, paniği yaşanırken düzenlenip, düzenlenmeyeceği, düzenlenirse maçların seyircili oynanıp oynanmayacağı henüz tam net değil. Ama önümüzdeki Haziran ayında çok büyük bir futbol şöleni var. Fransa’da Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlenecek.
Türk Milli Takımı, Fatih Terim yönetiminde grup maçlarında “Son dakika” mucizesi yarattı, finallerde yer aldı. Şimdi, 12 Haziran’daki ilk grup maçına kadar hazırlık dönemi var. Önceki akşam, Türkiye-İsveç Antalya’da karşılaştı. Milli Takım, rakibinden üstündü. Hoş, İsveç’in dünya çapındaki yıldızı İbrahimoviç oynasa, sonuç böyle olmayabilirdi. Milli Takım’ın 2-1 kazandığı maçta benim en çok beğendiğim şey ise, Nike Firması’nın hazırladığı yeni formalardı.
Türkiye, Fransa’daki turnuvada, biri düz kırmızı, diğeri düz beyaz iki forma ile gidecek. Kırmızı formaları geçen akşam giydiler. Yeşil çim üzerinde bu formaların çok güzel durduğunu fark ettim. Çok özel bir kumaştan yapılmış formalar. Rahat. Göz alıcı. Bizim takımı sahada rakibinden kalabalıkmış gibi gösteriyor. Eminim, beyaz olanlar da bu kadar güzeldir.
Haziran’daki büyük heyecana hazırlanın. İyi bir Teknik Direktörümüz, iyi bir Milli Takımımız var. Özellikle formalarımız mükemmel. 


*Yeraltı konteynerlerinde sıkıntı var 
İlimizin geleceği ile ilgili, hala pek çok kişinin farkına varamadığı çok ciddi bir sorun var: Evsel atıkların toplanması, geri dönüşümün ayrılması ve kalanlarının imhası sorunu.  
Günümüz rakamları itibariyle, bizim kentimizde günde, kişi başına 1 kilo evsel atık çıkıyor. Resmi nüfus, 1.8 milyon kişi. Bu da, bu kentte bir günde 1.8 ton çöp çıktığını ortaya koyuyor. 
Bu öyle bir konu ki; bir yandan zaman ilerledikçe nüfus artıyor. Diğer yandan yine zaman ilerledikçe, kişi başına çıkan günlük çöp miktarı artıyor. Yani,  kent nüfusu 2.5 milyon kişi olduğunda, günlük üretilen çöp miktarı 2.5 ton değil, belki 3 ton olacak. 
Bu çöplerin toplanması gerekiyor. İçinden kağıt, cam, plastik, pil, metal gibi geri kazanılacak çöplerin ayrıştırılıp, ekonomiye kazandırılması, kalanların da çevreye zarar vermeyecek biçimde imha edilmesi lazım. Bu işler için ilimizde sadece İzaydaş var, artık yetmiyor. Üstelik ömrü dolmak üzere. 
Bu işin bir boyutu. Bir de yerleşim alanları içinde biriken çöpleri toplama konusu var. İlimizin her yerinde, “konteyner” sistemi kullanılıyor. Aslında Avrupa’nın terk ettiği iptidai bir yöntem bu sistem. Doğrusu,  herkesin evindeki, işyerindeki çöplerini bir naylon poşette toplaması,  yerel yönetimin belirttiği zaman dilimi içinde evinin ya da iş yerinin önüne çıkartması, belediye ekiplerinin de tam zamanında bu çöpleri toplaması olmalı. 
Ama bu yöntem denendi, uygulanamadı. İnsanımız, çöplerini belirtilen saatlerde çıkartmadı. Günün her saatinde kaldırımların üzerine naylon poşet içinde çöp çıkartınca, bu kentteki nüfusları insan nüfusundan fazla olan kedi ve köpekler bunları parçaladıkça, şehir daha da kirlendi. Bu nedenle, zorunlu olarak konteyner sistemi devam ediyor. 
İzmit Belediyesi, konteyner sistemini olabildiğince ıslah etmek için uğraşıyor. Bu bağlamda şehrin pek çok noktasına, “Yeraltı konteynerleri” konuldu.  Yeraltı konteynerlerinin çöp kapasitesi, teorik olarak diğer konteynerlerden daha fazla. Üstelik bunlar, metal konteynerler gibi caddelerde, sokaklarda yer kaplamıyor. Böylelikle zaten çok büyük park sorunu olan İzmit’te cadde ve sokaklarda birkaç arabalık daha park yeri açılıyor. 
Proje güzeldi. Ama uygulamada sıkıntılar var. Bizim şehrimizde monte edilen yer altı konteynerleri, planlandığı, hedeflendiği gibi çalışmıyor. Yer altı konteynerlerini boşaltma işi farklı bir araç tipiyle, özel yöntemle yapılıyor. Ama bu konteynerler doğru dürüst toplanamıyor, temizlenemiyor. İnsanlar, attıkları çöpün, konteynerin dibine gitmediğini görünce, çöplerini dışarı atıyorlar. Yeraltı konteynerlerinin etrafında çöp yığınları oluşuyor. Toplanırken çöplerin bir kısmı etrafa saçılıyor. 
Yani bu işte sıkıntı var. Elbette İzmit belediyesi, yer altı konteynerleri işini İzmit’teki çöp sorununu azaltmak amacıyla gündeme getirdi. Ama uygulamada işler istenildiği gibi gitmiyor. Mutlaka bazı düzenlemeler yapmak lazım. Daha önemlisi, bu kent için çok mühim mesele olan çöplerin toplanması, ayrıştırılması ve imhası konusunda bir an önce somut adımlar atmak lazım. 


YER ALTI KONTEYNERLERİ- Burası İzmit karabaş Mahallesi’ndeki bir sokak.  Metal konteynerler kalktı, yer altı konteynerleri kondu. Ama vatandaş rahat kullanamıyor. Yer altı konteynerlerinde sıkıntı var. Çöpler etrafa saçılıyor. 
*Yatmadan önce saatinizi ileri alın; artık bahar tadını çıkartın
Rahmetli babaannem, “İzmit’te sobalar bando ile kurulur, bando ile kalkar” derdi. Babaannemin döneminde küresel ısınma falan yoktu. Bandoyla kurulur demesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıdır. Bandoyla kalkar demesi de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı işaret ederdi.
Rahmetli babam,  1 Mart’tan itibaren kışın bittiğine inanır, annemi “Haydi toparlan, Değirmendere’ye taşınalım” diye zorlamaya başlardı. Benim eski patron, ebedi dost Nazif Çanakçılı 21 Aralık’ta en uzun gece, en kısa gün geçtikten sonra, “Tamam kış bitmiştir” der. 
Herkesin kıştan yaza; yazdan kışa geçiş ile ilgili farklı bir öngörüsü olabilir. Ama evrensel gerçeklere göre,  kışın bitip,  bahar ve yazın başladığı tarih 21 Mart’tır. Malum, dünyanın ekseninde küçük açılı bir eğiklik var.  21 Mart’ta dünya güneş karşısında dimdik durur. Bu nedenle, gece ile gündüz eşitlenir. 21 Mart’tan itibaren o yamuk eksende, kuzey yarı küre tarafı güneşe doğru eğilmeye başlar. Bu nedenle, günler uzar, geceler kısalır. 21 Mart’ı geçtik. Bu gece saat 03.00’de bütün Avrupa ve dünya ile birlikte saatleri 1 saat ileri alacak, yaz saati uygulamasına geçeceğiz.
Türkiye, geçen yıl ekim ayının son hafta sonunda saatleri geri alacaktı. Ama 1 Kasım’da çok önemli bir seçim vardı. Bu nedenle, saatlerin geri alınması, bir hafta ötelenmişti. Bütün hayatını, zamanını elinden hiç düşürmediği akıllı telefonlara, tablet ya da bilgisayarlara bağlamış kişiler, bu cihazların kafası karıştığı, bir hafta önce saatlerini 1 saat geriye aldığı için afallamıştı. 
Bu gece öyle bir şey olmayacak. Çok önceden kararlaştırıldığı gibi, bütün dünya ile birlikte Türkiye’de saatler ileri alınacak. Yarından itibaren vücut kimyamızda ister istemez değişiklikler başlayacak. Sabah kalktığımızda her zamankinden daha erken vakitte olduğumuzu hissedeceğiz. Akşam iş bitip, eve gittiğimizde havanın hala kararmadığını göreceğiz. Yemek saatlerimiz değişecek. Uyku saatlerimiz değişecek. Çok değil, birkaç gün içinde yeni saatlere adapte olacağız. Ekim aı sonuna kadar yaz saatiyle yaşayacak, gün ışığından daha uzun süre yararlanacağız. 
Bu gece yatarken, saatlerinizi ileri almayı unutmayın. Merak etmeyin akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler otomatik olarak saatini ayarlayacaktır. Bugünden itibaren, dünyanın kuzey yarısı için baharın, dolayısıyla yazın başlangıcıdır. Korkmayın terörden, katillerden, tecavüzlerden, cahillerden falan.. Hayat, sizin hayatınız. Daha kaç kez saatlerin geri alındığını, ileri alındığını yaşayabiliriz ki?.. Bahar başlıyor dostlar, tadını çıkartın. 
Bu yazı toplam 1383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.