1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Uluslararası Öğrenci Çalıştayı yapıldı
Uluslararası Öğrenci Çalıştayı yapıldı

Uluslararası Öğrenci Çalıştayı yapıldı

Farklı ülkelerde yaşayan öğrencilerin ülkemizdeki okullarda eğitim görmesi giderek yaygınlaşmakta.

A+A-

Kocaeli’de 82 ülkeden 1365 öğrenci üniversite eğitimini sürdürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesindeki Uluslararası Öğrenciler Birimi, ilimizdeki misafir öğrencilerle iletişim kurarak onların sorunlarıyla ilgileniyor. Kocaeli’de uluslar arası öğrenci çalışması yapan derneklerle koordineli çalışılarak, onların sorunlarıyla ilgilenmenin yanı sıra öğrenci buluşmaları ve bir takım sosyal faaliyetler düzenleyerek ilimize, kültürümüze daha çabuk adapte olmaları sağlanıyor.

“ÜNİVERSİTELERDEN KATILIM”

Bu amaçla Kocaeli’de Uluslararası Öğrenci Çalıştayı düzenlendi. İki oturum olarak gerçekleşen çalıştay Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Kocaeli Üniversitesi Türk Dili Bölüm Başkanı ve YATÖB birimi sorumlusu Prof. Dr. Gencay Zavotçu, Okutman Fatih Kıran, Okutman Tolga Bayındır, Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü Eğitim Koordinatörü Celaleddin Duran, Gebze Teknik Üniversitesi Erasmus ofisinden Levent Altunöz, Uluslararası Öğrenciler birim sorumlusu, ülke temsilcisi öğrencilerin katılımıyla Sekapark Otel’de gerçekleşti. Gençlik Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Uluslararası Öğrenciler Biriminin tanıtılmasıyla başlayan ilk oturumda uluslar arası öğrencilerin kente, üniversiteye ve topluma uyumu, sağlık sigortası, ikamet sorunları hakkında çözüm önerileri ve uyum çalışmaları konuşuldu.

“TÜRKÇE DİL EĞİTİMLERİ SORUNU”

Uluslararası öğrencilerin eğitim faaliyetleri ve eğitim hayatları sürecinin konuşulduğu ikinci oturumda, yabancı ülkelerden ilimize gelen öğrencilerin başlıca problemlerinden birisi olan dil eğitimi masaya yatırıldı. Türkçe dil eğitimi almak zorunda olan öğrenciler üniversitelerdeki TÖMER eğitimlerinde ders anlatımları müfredatları ve ders materyalleri farklılıklarına dikkat çektiler. Misafir öğrencilerin ilimizde bulundukları sürede bu tür eğitimlerin başvuru ve kayıt süreçleri işini daha kolaylaştırabilmek için çözümler arandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.