1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Umarım, aldatılmamışızdır
Umarım, aldatılmamışızdır

Umarım, aldatılmamışızdır

Küçücük topraklarında binlerce sanayi kuruluşu, onlarca liman ve iskele barındıran ilimizde, bugün yeni bir fabrikanın temeli atılıyor. Yerli ve yabancı sanayiciler, yatırımcılar, biz Kocaelililerin ka

A+A-

Küçücük topraklarında binlerce sanayi kuruluşu, onlarca liman ve iskele barındıran ilimizde, bugün yeni bir fabrikanın temeli atılıyor.

Yerli ve yabancı sanayiciler, yatırımcılar, biz Kocaelililerin kaşını, gözünü beğendikleri için gelip burada fabrika kurmuyorlar. Burası, Cumhuriyet’in ilk yılları ile birlikte Sanayi Bölgesi ilan edilmiş.

Hem hammaddeye yakın, hem üretilen mamulün satılacağı pazar bu bölgede.

Hem limanlar var, hem demiryolu.. Havaalanını bir türlü açamadık ama, bütün karayolları buradan geçiyor. Her türlü elemanı bu bölgede bulmak kolay.  Bir sanayi kuruluşu için  gerekli her şey burada var. Hükümet, Türkiye’nin diğer bölgelerinde fabrika yapılsın diye teşvikler veriyor. Buna rağmen yerli, yabancı sanayi kuruluşları, gelip burada fabrika kurmayı tercih ediyorlar.

Bugün Alikahya’da Güney Koreli çelik devi Posco’nun Türkiye’deki ilk fabrikasının temeli atılacak. Bu Posco işi, ilimizde çok tartışıldı. Siyasete çok malzeme yapıldı. Bilip bilmeden bağırıp, çağıranlar, Posco üzerinden kendilerine siyasi prim yapmak isteyenler oldu.

İçinde benim de bulunduğu yerel basından bir heyet, 14-18 Haziran tarihleri arasında Posco’nun davetlisi olarak Güney Kore’ye gitmiştik.

Bu geziyi de çok speküle edenler oldu. Bir kez daha tekrarlamak isterim. 4 günlük Güney Kore gezisi, hiç de cazip bir gezi değildi. 11 saat giderken, 10 saat gelirken uçtuk. Doğru dürüst yemek yiyemedik. Bize fabrikaları, Güney Kore’deki şehitlikleri, müzeleri gezdirmek için çırpındılar. Çok yoruldum. Döndükten sonra da uzun süre kendimi toparlayamamıştım.

Güney Kore’de Pohang diye bir kent var. Ülkenin en büyük şehri değil. İzmit ölçeğinde bir kent. Bu kentin büyük bölümünü Posco tesisleri işgal ediyor. Posco, dünya çapında çok büyük bir kuruluş. Çelik üretiminde dünyanın en önemli firmalarından biri.

Bütün fabrikayı bize gezdirdiler. Bugün İzmit’te temeli atılacak soğuk haddeleme tesisinin 20 yıl önce yapılan ve çalışan örneğini dolaştırdılar.

En küçük bir kirliliğin izini görmedik. Bir koku, rahatsız edici bir toz, görmedik.

Bugün temeli atılacak tesis, çelik üretmeyecek. Üretilmiş çelik buraya gelecek. Soğuk haddeleme denilen işlemle, bu çelik inceltilecek, otomobil ve beyaz eşya üretiminde kullanılabilir hale getirilecek. Bize ısrarla anlatılan ve gösterilen-üstelik benim gerçekten inanmamı sağlayan-  bilgilere göre, bu işlemin çevreye zarar verecek olması söz konusu değil.

Her şeye rağmen ve keşke, Posco ülkemizin başka bir bölgesinde kurulsaydı. Ama Güney Koreli bu yatırımı yaparken, pazarlara yakın olmasını da kuşkusuz önemsiyor.

Posco’ya güveniyorum. Bugün temeli atılacak fabrikanın çevreye en küçük zararı olmayacağı konusunda bize verilen bilgilerin doğru olduğunu düşünüyor, Kore’de aldatılmadığımızı umuyorum.

Yetkililerin yüzüne de defalarca söylemiştim. Posco’nun Türk ortağı Kibar Holding’e pek fazla güvenmem. Kibar Grubu, hem Alikahya Organize Sanayi Bölgesi’nin, hem Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesinin oluşumunda bence çok dürüst davranmamıştır. Bu bölgelerdeki tarım arazilerine göz koyduktan sonra, arazilerle ilgili istedikleri raporları çıkarttırdılar. Hyundai fabrikasının kuruluşu öncesinde arsalarını topladıkları köylülere verdikleri sözü tutmadılar.

Kibar grubunun fabrika kurduğu bölgenin sosyal hayatına, fabrikasında çalıştırdığı işçilerin bütün haklarına çok saygı duyduğu da söylenemez. Koskoca Hyundai’yi kurdular. Bu şehre zerre kadar faydaları olmamıştır. Bu kentin kurumları ile ilişkiyi bile umursamadılar.

Ama Kore’de tanıdığımız Posco’nun kurumsal kimliği farklı. Bu çelik devi, sanatla, sporla ilgileniyor. Sponsor oluyor. Çalışan elemanlarının ailelerine, çocuklarına geniş olanaklar sunuyor. Çevreye karşı son derece duyarlı, diyaloğa açık insanlar.

Bugün temeli atılacak fabrikanın Güney Koreli Müdürü, 30’lu yaşlarda son derece sempatik bir Koreli olacak. İzmit’le iyi diyalog kuracağını, Posco’nun bu kentle bütünleşmesini sağlayacağını umuyorum.

Posco fabrikası, gelecek yıl bugünlerde üretime başlamış olacak. Öyle çok büyük istihdam yaratacak bir fabrika değil. İlk aşamada 250-300 kişi istihdam edecek. Sonraki yıllarda kapasite artırımı bekleniyor.

Güney Koreli çelik devinin asıl hedefi, Karasu sahilinde, cevherden demir ve çelik üretecek çok daha büyük bir tesis kurmak. Burada da Kibar ortak olacak. Hatta, sahilde çok büyük araziyi satın almışlar. Limanın yapımına başlanmış. Çevrecilerin asıl Karasu’da kurulacak bu fabrika konusunda duyarlı olması lazım.

Güney Kore’ye gitmemiş, Posco’nun tesislerini gezip görmemiş olsam, bugün belki Posco’ya en sert muhalefeti yapan kişilerin başında ben gelirdim. Posco’nun Alikahya’ya kurulmasına tepki gösteren insanların büyük bölümünün samimiyetinden şüphem yok. Ama bu insanların arasına girip, onları tahrik etmeye çalışan bazı insanların da tamamen cahilliklerinin cesareti ve etkisiyle, kişisel siyasi rant peşinde olduklarına eminim. Türkiye büyüyecekse, Türkiye sanayileşerek gelişecekse, Türkiye otomobil, beyaz eşya üretecek, istihdam yaratacaksa, bu fabrikalar da kurulacaktır.

Sanayileşmeye karşı hassas olmak, uyanık olmak, hepimizin görevi. Çünkü biz gayet iyi biliyor ve içinde yaşıyoruz ki, ülkemizdeki sanayicilerin önemli bir bölümü, çevreye, bulunduğu kente karşı alabildiğine saygısız ve duyarsızdır. Biz bu kentte olabildiğince tarım alanlarımızı, İzmit Körfezi kıyılarını korumak ve kollamak için uyanık olmaya mecburuz. Ama yapılan her şeye, yapılması kesinleşen her şeye “Yok ben istemem” diye karşı çıkma lüksümüz de bulunmuyor.

Umuyor ve diliyorum ki, Posco konusunda kandırılmamışımdır. Güney Koreli çelik devinin, hem ülke, hem kent ekonomisine önemli katkı sağlayacağını, çevre konusunda çok duyarlı olacağını ve bu kentin sosyal hayatına da katkı sağlayacağını umuyorum. Karasu’da kurulması planlanan çelik üretecek fabrika için ise, hepimizin çok duyarlı olması gerektiğini tekrarlıyorum.

Davetliyim ama, bugün ben temel atma törenine gitmeyeceğim. Posco’nun soğuk haddeleme çelik fabrikasının bölgemize, ülkemize, Alikahya halkına hayırlı olmasını dilerim. En küçük bir olumsuzluk yaşandığında da, Posco’yu protestoyu, Ahmet Uzun’a, Ahmet Elmas’a bırakmaz, en önde ben bağırırım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.