1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Umarım bu işi dışarıdan gelen birileri almaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Umarım bu işi dışarıdan gelen birileri almaz

A+A-

İzmit Belediyesi, önemli bir hayır işine hazırlanıyor. Muhtaç, yoksul ailelerin  500 kız, 500 erkek çocuğuna  İzmit belediyesi  tepeden tırnağa giysi  verecek.

İhale, 25 Mayıs günü saat 10.00’da İzmit Belediyesi’nde yapılacak.  5-15 yaş grubunda 500 kız, 500 erkek yoksul aile çocuğunu İzmit Belediyesi belirleyecek, ihaleyi kazanan firmanın mağazasına gönderip, giysilerin teslimini sağlayacak. Sonra bu giysilerin parasını İzmit Belediyesi ödeyecek.

Gayet güzel bir sosyal sorumluluk ve sosyal dayanışma projesi. Binlerce çocuğu bisiklet sahibi yapan İzmit Belediyesi’nin ilimizdeki 1000 çocuğu 

da tepeden tırnağa giydirmesi işinde benim ödediğim vergilerin payı varsa, helal olsun.

Herhalde bu proje önümüzdeki kış sezonu için düşünülüyor. İhale şartnamesini okudum. İzmit Belediyesi’nin bu 1000 çocuğa tepeden tırnağa giysi dağıtacağı işle ilgili ihalenin şartnamesinde, İzmit’te bu işi yapan firmaları koruyan bir hüküm yok. Firmanın İzmit sınırları içinde kurulu olması, KOTO’ya veya KSO’ya, ya da Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’ne üye olması gibi bir şart da yok. Şartnamede şu madde dikkatimi çekti:

“İzmit Belediyesi sınırları içinde en az 2 şube açması için işyeri açma ruhsatı”

Yani, bu işe İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Gaziantep’ten bir firma talip olabilir. İhaleye girer, İzmitli firmaları ezer, işi alabilir. Yeter ki elinde, İzmit’te iki küçük irtibat bürosu açmaya yönelik ruhsat bulunsun.

İzmit Belediyesi, nikah salonlarında fotoğraf- film çekimi ihalesi yapmıştı. İstanbul’dan gelip aldılar, bu şehirde fotoğraf işi yapanlar perişan oldu. İzmit Belediyesi sabahları çorba dağıtıyor. İzmit’te sabah erkenden dükkanını açıp, çorba satarak para kazanmaya çalışan lokantacılar çok tepki gösterdi.

Şimdi, 1000 tane çocuğa bedava giysi dağıtılacak. Bu işi, bu kentteki firmaların alması lazım. Belediyenin de ihaleye çıkarken, bu şartı garantiye alması lazım. Belki yanılıyorumdur. Ama ben en azından bu işle ilgili resmi ilanın metninde böyle bir kayırma görmedim. Eğer bu iş, İzmit dışında bir firmaya kalırsa, önce Esnaf Odaları Birliği’nin KOTO’nun isyan etmesi lazım.

Umarım korktuğumuz gibi olmaz. İzmit Belediyesi’nin İzmit’teki 1000 yoksul çocuğa elbise dağıtım işini, bu kent dışından gelen bir firma almaz.

Işık rahat; çünkü başarılı

Ahmet Davutoğlu’nun 20 ay süren ve genel manada başarılı olduğu Başbakanlık görevinden neden alındığını-ya da istifa etmek zorunda kaldığını- hala kimse tam olarak anlayabilmiş değil.

Ama olan oldu. İktidar partisi, 22 Mayıs Pazar günü yapacağı olağanüstü kongre ile, yeni Genel Başkanını, Davutoğlu’nun yerine geçecek Başbakan’ı belirleyecek.

Tabii, AK Parti içinde büyük bir hareketlilik var. Başbakan’ın değişmesiyle birlikte kurulacak yeni hükümette de önemli değişiklikler olabileceği belirtiliyor. Mevcut Bakanlar bir yerlere yakın olmanın gayreti içindeler. Büyük çaplı değişiklik halinde Bakan olmak isteyenler ön plana çıkmaya çalışıyorlar.

Benim gördüğüm kadarıyla, en rahat kişilerden biri Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık. O işine bakıyor.  Parti içindeki kulislerde görünmüyor. Başbakan belirlendikten sonra, yeni kurulacak hükümette yeri en garanti kişilerden birinin Fikri Işık olduğunu düşünüyorum. Çünkü, yaptığı işte başarılı.  Türk malı, Türk markalı otomobil 

konusunda müthiş performans gösteriyor. Bilim ve teknoloji alanında Türkiye’nin dev adımlar atmasını sağlıyor. Bütün sanayicilerle yakın ilişki içinde. “Bu sizdendir- bu sizden değildir” ayrımı yapmıyor.

22 Mayıs’ta Başbakan kim olursa olsun, yeni hükümette Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın yine Fikri Işık olacağına inanıyorum.

Fikri Işık, son yıllarda “Birlikspor Projesi” hariç her projede başarılı oldu. Parti içinde de çok saygın bir yerde olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, yeni kurulacak hükümette yeri en garanti mevcut Bakan olduğunu düşünüyorum. 

“İzmit” adının ne kötülüğü vardı

Pazartesi günü önüme bir haber koydu arkadaşlar. “Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Üretim Şenliği başladı” diye başlıyordu.

Şaşırdım; “ Nerede bu Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi?” diye sordum.

“Kozluk Mahallesi İnönü Caddesi Muhabere Meydanı’nda” dediler.

Oradaki okulun adı, ben bildim bileli İzmit Kız Meslek Lisesiydi. Kız kardeşim dahil, tanıdığım pekçok bu şehrin kız çocuğu o okulda okumuş, mezun olmuştu. Meğer adı değiştirilmiş. İzmit Kız Meslek Lisesi’nin adı “Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “ olmuş.

Ne alaka?.. İzmit adını kaldırmak bu kadar kolay mı olmalıydı. O okulun adını değiştireceğinize,  şu Yenimahalle’de yıkılan eski cezaevi binasının yerinde yeni okul binasını yapsanıza..

Bu isim değiştirme işleri çaktırmadan hız kazandı. Yerel isimler kaldırılıyor. Sözde eski Türk büyüklerinin isimleri konuluyor. İzmit Kız Meslek Lisesi’nin adının “Yavuz Meslek Lisesi” olarak değiştirilmesinin amacını, önemini, manasını anlayamıyorum.

Şimdi, günün birinde gerçekten Yenimahalle’deki eski cezaevinin yerinde yeni okulla yapılırsa; İzmit’in tarihe malolmuş okulları Gazi Lisesi ve İzmit Lisesi de buraya taşınacak. Onların da isimleri değişecek mi?..

Mutlaka kişi ismi konulacaksa, bir yerlere Osman Gencal ismini verin. Necati Gençoğlu ismini, Kadri Veziroğlu ismini verin. İzmit Kız Meslek Lisesi’nin adını değiştiriyorsanız., Leyla Atakan ismini verin.

İzmit’e karşı oldum olası bir gıcıklıkları var. Otoyol’dan, D-100’den bile İzmit adını kaldırdılar. İzmit’e Kocaeli der oldular. İzmit ayrı, Kocaeli ayrı. İzmit Kız Meslek Lisesi’nin adının değiştirilmesini çok yanlış buluyorum. Bu tür saplantılı işlerin bu şehirde son bulmasını diliyorum.

Körfezi analizi

Ahmet Yılmaz..65 yaşında. Karamürsel Tepeköy’de oturuyor. Emekli astsubay.. Çok eski yıllardan tanışırız. Astsubay olarak Gölcük’te görev yaparken, dalgıç sınıfına seçilmiş. İzmit Körfezi’nin altını da üstünü de en iyi bilen adamlardan biri. İzmit Körfezi’nde dalmadığı, dibini görmediği yer kalmamış.

Malum, yeni bir yaz sezonu gelirken, İzmit Körfezi’nde son zamanlarda deniz üzerinde insanları tedirgin eden bir kirlilik gözümüze çarpıyor. İzmit Körfezi’nin ne kadar temiz- ya da kirli- olduğu tartışılıyor. Dalgıç Ahmet geçen gün gazeteye geldi. İzmit Körfezi ile ilgili son tartışmalar hakkında görüşlerini açıkladı. Geçen hafta sonu, Cumartesi-Pazar günleri İzmit sahilindeki deniz kirliliğini kendisi de görmüş, çok üzülmüş. Dalgıç Ahmet şunları söyledi:

“-1970’li yıllardan beri İzmit Körfezi’nin her yerinde defalarca dalış yaptım. 80’li yılların başlarında, bir arkadaşımın küçük teknesi batmıştı. Bulmak için daldım. Denizin 30 metre altındaydı tekne. Denizin üstü pisti, altında hiçbir şey görünmüyordu. Dipteki sandalı göremedim. Demirinin ipine tutunarak kendimi yukarı çıkartabildim. İzmit Körfezi bu haldeydi. Gerçekten çok pisti.” 

astsubay.. Çok eski yıllardan tanışırız. Astsubay olarak Gölcük’te görev yaparken, dalgıç sınıfına seçilmiş. İzmit Körfezi’nin altını da üstünü de en iyi bilen adamlardan biri. İzmit Körfezi’nde dalmadığı, dibini görmediği yer kalmamış.

Malum, yeni bir yaz sezonu gelirken, İzmit Körfezi’nde son zamanlarda deniz üzerinde insanları tedirgin eden bir kirlilik gözümüze çarpıyor. İzmit Körfezi’nin ne kadar temiz- ya da kirli- olduğu tartışılıyor. Dalgıç Ahmet geçen gün gazeteye geldi. İzmit Körfezi ile ilgili son tartışmalar hakkında görüşlerini açıkladı. Geçen hafta sonu, Cumartesi-Pazar günleri İzmit sahilindeki deniz kirliliğini kendisi de görmüş, çok üzülmüş. Dalgıç Ahmet şunları söyledi:

“-1970’li yıllardan beri İzmit Körfezi’nin her yerinde defalarca dalış yaptım. 80’li yılların başlarında, bir arkadaşımın küçük teknesi batmıştı. Bulmak için daldım. Denizin 30 metre altındaydı tekne. Denizin üstü pisti, altında hiçbir şey görünmüyordu. Dipteki sandalı göremedim. Demirinin ipine tutunarak kendimi yukarı çıkartabildim. İzmit Körfezi bu haldeydi. Gerçekten çok pisti.”

Dalgıç Ahmet, İzmit Körfezi’nde şimdiki kirliliğin sadece yüzeyde olduğunu söylüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin havadan ve denizden denetimlerinin çok etkili olduğunu belirterek şunları anlattı:

“-Bugün de zaman zaman dalış yapıyorum. Denizin dibindeki bir küçük metal parayı bile görebilirsiniz. Denizin içi kirli değil. Ama hafta sonu tatil günlerinde belki de denetim biraz gevşediği için, Körfez’e giren bazı gemiler sintine sularını denize bırakıyorlar. Bu nedenle yüzeyde kirlenme oluyor.”

Dalgıç Ahmet, bu yaz herkesin gönül rahatlığı ile İzmit Körfezi’nde denize girebileceğine inananlardan.  Hafta içi günlerde çok sıkı olan denizle ilgili denetimlerin, hafta sonlarında, tatil günlerinde de yapılması gerektiğini söylüyor.

Cemile kazandı, biz de artık Eurovision’a geri dönelim

Türk halkı için Eurovision şarkı yarışmaları  “Milli maç” kadar önemliydi. Yıllarca, mayıs ayının bir cumartesi gecesi ekran aşına toplanırdık. Yabancı ülkelerin şarkılarını pek dinlemezdik ama, şarkılar bittikten sonra “Hangi ülkenin jürisi bizim şarkımıza kaç puan verecek” diye, merakla oylamanın sonunu getirirdik.

Birkaç yıl önce Eurovision’a küstük. Oysa, biz bu yarışmada birkaç kez rezil olsak bile, bir kere birincilik de kazanmış, yarışmayı ülkemizde 

başarıyla organize etmiştik. Türkiye’nin Eurovision yarışmalarından çekilmesinin resmi nedeni, “Bu yarışmada siyaset yapılıyor. Türkiye’ye haksızlık yapılıyor” şeklinde açıklanmıştı. Oysa bence asıl neden, TRT kafasının, Türkiye’yi Avrupa’dan uzaklaştırma kararlılığıydı.

Bu yıl İsveç’te yapılan Eurovision yarışmasını, Ukrayna’yı temsil eden Kırım Tatarı bir kadın sanatçı kazandı. Cemile isimli Kırımlı sanatçının Rusya’nın zalimliğini anlatan şarkısında, Türkçe nakarat da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da telefon açıp, Cemile’yi kutlamış.

Eurovision’u Rusya’yı eleştiren bir şarkı ile Kırım kökenli sanatçının temsil ettiği Ukrayna’nın kazanması, Rusları fena kazdırmış. Büyük olasılıkla Rusya’nın gelecek yıl Ukrayna’da yapılacak finali boykot edeceği, katılmayacağı söyleniyor.

Madem Ruslar boykot ediyor, madem bu yıl Eurovision’ı Kırımlı bir kız, üstelik Türkçe sözleri bulunan bir şarkı ile kazandı, madem Kırımlı Cemile’nin birinciliği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bile mutlu etti, o halde belki önümüzdeki yıl Ukrayna’da yapılacak finalle birlikte yeniden bu yarışmaya dönebiliriz. Eurovision’a katılmak, Türkiye’de müzik piyasasını hareketlendiriyor, pekçok yeni ve özgün eser yaratılmasını sağlıyordu. Yeniden medeni dünyanın içine dönmek lazım. Belki Kırımlı Cemile sayesinde bu imkanı yakalayabiliriz.

Kocaman haklı

Dün bu gazetede, “Olayların perde arkası “ sütunlarında küçük bir haber çıktı. Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman,  ilçe merkezinde hemen her yerde, hemen her gün kurulan  “Kermes” lerden yakınıyor.

Bu iş, bizim ilimizde çok ileriye gitti. Yerel yönetimler destek veriyorlar. Kendilerini hayır kurumu olarak tanıtan dernekler sürekli Kermes adı altında ticaret yapıyorlar. Kermes uygulamaları İzmit’te genellikle Perşembe Pazarı alanında yapılıyor. Bu alan zaten Pazar yeri. Şehir esnafını çok etkilemiyor.

Ama Kocaman’ın demesine göre, Gölcük’te ilçe merkezinde her alanda kermes kurulabiliyor. Ticaretin belli kuralları var. Ticarette vergi esastır. Kermeslerde vergi yok. Ev kadınlarının elişi eserleri, ev yemekleri toplanıyor. Marketlerde, toptancılarda elde kalmış ürünler toplanıyor. Vergisiz satış yapılıyor. Aynı bölgede, aynı ürünleri satan, devlete vergi ödeyen, eleman çalıştıran, kira veren esnaflar var. Esnafın dükkanında 1 TL olan ürün, önünde açılan kermeste 60-70 Kuruş. Bu sistem, ticaret kurallarına aykırı.

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, bu nedenle haklı. Ama sadece Kocaman’ın ses çıkartması yetmez. Kocaeli Ticaret Odası’nın, Kocaeli Esnaf Odaları Birliği’nin bu konuda biraz ses vermesi, üyelerini koruması gerekmiyor mu?

 

Bu yazı toplam 2578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum