1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Umarım herkes dinlenmiştir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Umarım herkes dinlenmiştir

A+A-
2015 yılındaki son büyük tatili tamamladık. Bu yıl sonuna kadar bir de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kaldı.. Asıl büyük coşkuyla, asıl elde bayraklar yürekten ulusal marşları söyleyerek, geceleri fener alayları düzenleyerek kutlamamız gereken Bayram, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’dır. Ama biz artık şanlı bayrağımızı bile, siyasi istismar için kullanan bir toplum haline geldik. 29 Ekim, Perşembe’ye rastlıyor. Herhalde Cuma da tatil ilan edilir, Türkiye 4 günlük bir Cumhuriyet Bayramı tatilinin ardından 1 Kasım Pazar günü sandığa gidip, tercihini yapar.
Kurban Bayramı tatili 10 gündü. Öyle bir günde uzun tatil bitiyor ki, herkes bugün sudan çıkmış balık gibi olacak. 
Bugün okullar açılıyor. İlkokul, ortaokul, liselerde ilimizde 400 bin öğrenci ders başı yapıyor. Yine bugün KOÜ’de yeni akademik yıl başlıyor.  Çok büyük bölümü Türkiye’nin her bölgesinden baba evinden kopup, okumak için gelen 70 bin genç öğrenci Umuttepe yolunu tutacak. 
Bankalar dolup taşacak bugün.. Belki kasaplarda, marketlerin et satan reyonlarında işler hafif olacak ama, herkes için 10 günlük molanın adından bu sabah hayat yeniden başlayacak. Hem de çok hareketli başlayacak. 
Bu sabah arabanızla yola çıkarsanız, her yanınızda öğrenci servis araçlarını göreceksiniz. Yaz boyunca nispeten tenha olan yollarda, şehir içinde inanılmaz bir karmaşa, sıkışıklık göreceksiniz. Umarım, 10 günlük tatilde herkes iyi dinlenmiştir de, bugün başlayacak bu büyük hengamede hemen hayattan bıkacak kadar yorgun düşmez.
……….
Bayram günlerinin tamamında çalışan, iş başında olan ender kişilerden biriydim. İzmit böyle günlerde çok, ama çok güzel oluyor.. Zaman zaman şehir turu attım. Sabahları işe gelirken, akşamüstü eve dönerken yollar sakindi.  İzmit’te bayram günlerinde özellikle öğlene kadar sokaklarda, caddelerde, yürüyüş yolunda kimseler yoktu. 
Şükürler olsun.. Uzun tatil döneminde ilimizde önemli bir üzücü olay yaşanmadı. Sakindi, tenhaydı, dinlendiriciydi İzmit.. Kent genelinde neredeyse bütün işyerleri bayram boyunca kapalıydı. Normal zamanlarda bu kentin esnafları hep işlerin cılızlığından şikayet eder. Ama tatil olunca da kimse fırsatı kaçırmıyor. Bakkalı, büfesi, gazete bayii, çorbacısı, kebapçısı bütün dükkanlar kapalıydı.
Oysa, tamam bayramdı, tatildi ama, bu kentte de insanlar okulların açılışına hazırlanıyordu. Pek çok ailenin alışveriş yapması gerekiyordu. Açık olan büyük AVM’ler dolup taştı. Bayram tatilini feda edip, dükkanını açan kimi küçük esnaflar her zamankinden fazla iş yaptı. 
………..
Bugün, resmi daireler, bankalar açılacak, okullarda eğitim başlayacak. Ama sadece bu kadar da değil.. Bugünden itibaren 1 Kasım seçimleri için tam anlamıyla büyük koşuşturma başlayacak. Şimdilik, hiçbir genel başkanın programında 1 Kasım öncesi İzmit mitingi gözükmüyor. Aman gelmesinler zaten. Miting oldu mu, şehrin hayatı daha da zora giriyor. Eğer siyasi partiler arasındaki centilmenlik anlaşması uygulanırsa, 1 Kasım’a kadar gereksiz siyasi parti bayrağı asılmayacak, şehir kirletilmeyecek, partiler ve adaylar gereksiz ve abartılı gürültü yapmayacaklar. 
Ama göreceksiniz.. 1 Kasım’a gidilirken hem siyasi hareketlilik, hem toplumsal gerilim ve bölünme daha çok artacak. Kimi siyasetçiler abuk sabuk konuşacak. Seçmen üzerinde büyük bir baskı olacak. Kimileri Kürt oylarının, kimileri Karadenizli oylarının peşine düşecek.. Büyük toplantılar olacak. Televizyonları ne zaman açsanız, siyasi parti liderlerini, Cumhurbaşkanını göreceksiniz. Meydanlarda bas bas bağıracaklar. 
Yorulacaksınız. Çok yorulacaksınız.. Zaman zaman sinirleriniz bozulacak.. Umuyor ve diliyorum ki, tatsızlık olmaz. En azından şehrimizde kardeşlik hukuku ve huzur bozulmaz..Bu konuda da, sadece siyaset yapanlara değil, bütün bireylere sorumluluk düşmektedir. 
……
Değerli okurlar; 10 günlük tatilin ardından bugün gerçekten çok hareketli bir ortama adım atıyoruz. Emeklilerin, emekçilerin maaşları tükendi. Bayram tatilinde bile TL’nin değer kaybı durmadı. Bayram tatilinde bile şehit haberlerinin sonu gelmedi. 
Şimdi gündem yine şehir içi trafik olacak. Bu sabah öğrenciler ders kitaplarını sıralarının üzerinde bulacaklar. İlimizde kalitesi çok düşük olan eğitimin gelişmesi, çocuklarımızın iyi yetişmesi için hepimizin üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Sözde dershaneler kapandı. Bugün dershaneden bozma pek çok yeni okul hizmete girecek. Ders yılı sonundaki büyük sınavlar için çocuklarından daha büyük heyecan yaşayan kimi veliler, saati 100 Dolar’dan özel ders aldırmanın derdine düşecekler. 
Geçenlerde de yazmıştım.. İzmit’in çok tenha, sakin olduğu yaz döneminde bu kentte sonbahar-kış dönemi için en küçük bir yeni hazırlık yapılmadı. Her yıl nüfusu 50 bin, üç ayda seçmen sayısı 19 bin kişi artan bir tuhaf kentte yaşıyoruz.
Gelecek yıl Ramazan Bayramı  5-7 Temmuz tarihlerinde.. 4 Temmuz Pazartesi ile 8 Temmuz Cuma tatil edilirse-ki ülkemiz tembelliği çok seviyor, mutlaka tatil olur- yine 10 günlük bir yaz molası olacak. Gelecek yıl Kurban Bayramı 12 Eylül Pazartesi başlayıp, 15 Eylül Perşembe günü bitecek. 16 Eylül Cuma da tatil ilan edilirse-ki edilir- yaz sonunda, tam okullar açılmadan önce yine 10 günlük bir tatil olacak. 
Şimdi uzun tatilden çıktık. Tatilde il dışında olanlar bir şey kaçırmadılar. Ama bugünden itibaren bu kentte müthiş bir koşuşturma, olağanüstü bir trafik, çok büyük hareketlilik  yaşayacağız.. Umarım, 10 günlük Kurban Bayramı tatilinde iyi dinlenmişsinizdir. 
Bu ülkede herkesin daha çok çalışması, daha çok üretmesi ve kardeşlik konusuna her zamankinden daha fazla değer vermesi gereken bir dönemden geçiyoruz.
Hayırlı işler diliyorum. Sıkın biraz dişinizi, önümüzdeki temmuzda 10 günlük Ramazan Bayramı, gelecek eylülde yine 10 günlük Kurban Bayramı tatili var. Bu arada biraz çalışın,. Yürekten çalışın. Aileniz, ülkeniz için çalışın.. 
Bu yazı toplam 373 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.