1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Umarım, pişman olmayız
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Umarım, pişman olmayız

A+A-

Çok uzun, çok detaylı araştırmalar yapılmış da, bu şehrin toplu taşıma sorununun çözümü için yegane çözüm “Tramvay sistemidir” gibi bir bilimsel sonuç ortaya çıkmış değildir. 
Hele hele Sekapark ile Otogar arasında yani doğu-batı yönünde yapılacak bir tramvay hattının, bu şehrin bütün ulaşım sıkıntısını çözeceğini düşünmenin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Zaten, yapılan hesaplara göre, bu tramvay hattı,  yaklaşık 8 kilometrelik Otogar- Sekapark arasındaki güzergahta, günde 16 bin yolcu taşıyacaktır. Yani, bu şehirdeki toplu taşıma hareketi içinde devede kulaktır. 
Ama, 2014 yerel seçimleri öncesi bir söz verildi. Anıtpark meydanına getirilip, bir tramvay kabini konuldu. Vazgeçilebilirdi ancak, “İzmit halkına söz verdik. Rezil oluruz” diye Başkan Karaosmanoğlu’nu ikna ettiler. Şimdilerde Tramvay Hattının inşaatı devam ediyor. Bu iş, hiç sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Aylardır daha Yahya Kaptan’dan çıkılamadı.  14 metre genişliğinde, iki şerit tramvay yolu döşeniyor. Güzergahtaki bütün alt yapının yeri değişiyor. Yahya Kaptan aylardır sıkıntı çekiyor. Giderek bu iş şehir merkezine yaklaşıyor. Bir gün doğal gaz borusu, ertesi gün su borusu patlıyor. Ki bu olaylar nispeten şehrin boş-rahat bölgelerinde oluyor. 
Hele şu tramvay yolu inşaatı bir şehir merkezine gelsin. Çok sıkıntı çekeceğiz. Çok  toz toprak içinde kalacağız. Trafik zaten çileli, daha büyük çileler çekeceğiz. Kamulaştırılan binaların yıkımları olacak. Yaz aylarında İzmit’te sıkıntı çok artacak. 
Diyorlar ki, “Önümüzdeki şubat tramvay Otogar-Sekapark arasında çalışmaya başlayacak.” Hiç umudum yok. Müteahhit firmanın çalışma temposunu takip ediyorum. İş yavaş gidiyor. İş özensiz gidiyor. Şubat’ta bitmeyecek. 2017 yılı yazında bitsin, ben ellerinden öperim. 
Bunca sıkıntıyı çekeceğiz. Bunca toza-toprağa, gürültüye, gaz-su kesintisine katlanacağız. Tramvay çalışmaya başlasın bakalım. İşte o zaman “Biz bunca sıkıntıyı neden çekmişiz” diye pişman olursak, en kötüsü budur. 
Metro için şehrin altına girilseydi, teleferik için şehrin muhtelif yerlerine direkler dikilseydi,  bu işler yüzünden İzmit’te hayat aksasaydı, inanın sesim çıkmazdı. Ama bu tramvay ne işe yarayacak?. Bu şehrin ulaşımdaki sorununu ne kadar çözecek?.. Bu tramvay sayesinde bu kent ne kadar rahatlayacak?.. Bu sorular için çok olumlu yanıtlar göremiyorum. 
Kaygım budur. İş bitince, “Bunca sıkıntıya değdi mi?” diye kendimize soracaksak, bu işe neden kalkıştık çok merak ediyorum. 

KOLAY İŞ DEĞİL-  Tramvay yolu inşaatı aylardır devam ediyor. Henüz Yahya Kaptan bölgesinde 250 metre kadar ray döşendi. Bu iş daha çok uzun ve çok meşakkatli. Pekiyi, bu kadar sıkıntılı ve uzun bir iş bittiğinde   bu şehrin yarasına ne kadar  merhem olacak?.. Tramvay çalışmaya başladıktan sonra, “Biz bunca sıkıntıyı neden çektik?. O ıstıraba değdi mi?”  diye soracaksak,  bu işi yapmanın bir anlamı var mı?

*Ceyhan’ı tebrik ederim
Türkiye ve Kocaeli siyasetinde,  iktidar partilerinin il başkanlarının önemi büyüktür. Geçmişte hatırlarım; Adalet Partisi’nin, DYP’nin iktidar dönemlerinde çok güçlü ve etkili il başkanları vardı. ANAP iktidarı döneminde Sefer Ekşi’nin İl Başkanlığı unutulmaz. Siyasi partilerde İl Başkanları, pekçok konuda o partinin milletvekillerinden siyaseten daha güçlüdür. Böyle olmasında da bir yanlış yoktur. 
AK Parti’nin eski il başkanları da genellikle inisiyatif kullanan siyasetçilerdi. Fikri Işık’ın il başkanlığı dönemini bilirim. Kamu ihalelerini büyük dikkatle takip eder, ihalelerde torpil, yolsuzluk olmasın diye özel çaba gösterirdi. Zeki Aygün, pek etkili il başkanı olamamıştı. Kendi partisinin teşkilatları içindeki çalkantılara bile fazla ses çıkartamazdı. Sonra, Mahmut Civelek gerçekten etkili il başkanlığı yaptı.
Şimdi, Şemsettin Ceyhan da koltuğunun hakkını veriyor. Ceyhan’ın, ilimizdeki minibüsçü eylemini engellemesi, en azından ertelemesi önemli bir olaydır. 
Minibüsçüler, aslında tepki koyup, eylem kararı almakta haklıydı. Çünkü, aldatılmışlardı. Minibüsçü esnafı burnundan soluyor,  yöneticilerini sıkıştırıyordu. Aslında Oda Başkanı Mustafa Kurt çok dayandı. Ama bıçak kemiğe dayanınca, eylem kararını açıklamıştı. 
Minibüsçüler Odası Başkanı, bütün kooperatif başkanlarını da yanına alarak, geçen hafta ilan etti: “11 Nisan’dan itibaren, arabalarımızda 65 yaş ücretsiz seyahat kartları geçersizdir” dedi. Dün sabah bu eylem başlayacakken, pazar günü AK Parti İl Başkanı Ceyhan, Oda Başkanı Kurt’u ziyaret etti. Sadece 6 Mart’ta ödenmesi gerekirken ödenmeyen bir aylık 750 TL paranın değil,  geçmişe dönük 13 aylık bedelin ödeneceğini garanti etti. Minibüsçüler, eylemi 1 Mayıs’a ertelediler. 
Bu olay, bu kentte artık minibüsçülerin bir daha eylem yapmalarının da önünü kesmiştir. Bu kadar kararlı bir açıklama yaptıktan sonra geri adım atmış olmak,  Mustafa Kurt’un prestijini de sıfırlamıştır. Fırıncılar, Pazarcılar kendi çıkarları söz konusu olduğunda dimdik durabiliyorlar. Minibüsçüler bunu yapamadılar. Eylem kararı, üzerinde çok düşünülüp, tartışıldıktan sonra alınmıştı. Ben, verilen süre içinde minibüsçülere toplu para ödemesi yapılacağını sanmıyorum. Eğer verilirse, kamunun kaynaklarından minibüsçüye bu kadar önemli miktarda para aktarmanın ne kadar doğru olduğu da kuşkusuz tartışılacaktır. Bu kadar kararlı bir şekilde eylem kararı alıp, açıkladıktan sonra, iktidar partisinin il başkanı karşısında boyun eğip, eylemden vazgeçmiş olmak, Minibüsçüler Odası’nın gücünü, inanılırlığını çok zedelemiştir.
Ama olaya AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan penceresinden bakarsanız, önemli bir başarıdır. Bekleyelim bakalım 1 Mayıs’ı. Bu süre içinde  şehiriçi toplu taşıma ücretlerine yeni zam yapılacak mı?.. Zam oranı ne olacak?.. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni otobüsleri  ne kadar aktif çalışacak?.. Eğer söz verilen para ödenmez de, minibüsçüler 1 Mayıs’ta yeniden eylem diye ayağa kalkarlarsa, bu defa arkalarında çok geniş bir destek bulamayacaklardır.

*Merdivenlerin bakım, onarımı
Önümüzdeki yaz sezonunda İzmit’te yapılması gereken gerçekten çok fazla iş var. Geçen yaz öneminde, İzmit boşaldığında, yerel yönetimler tam anlamıyla yan gelip yatmıştı. Bu kentte sadece siyaset yapılmış, belediyeler genel seçimler için çalışmıştı. 
Yollar bozuldu, caddeler, sokaklar perişan oldu. Bu yaz hepsini elden geçirmek, büyük bir seferberlik başlatmak gerekiyor. İzmit’te yaya ulaşımı için pekçok merdivenli sokak da var. Nevzat Doğan döneminde bu merdivenli sokaklara önem verildi. Yenileri yapıldı. Şimdi İzmit Belediyesi, şehirdeki merdivenli sokakların bakım ve onarımı için yeni bir ihale açtı. İhale, 26 Nisan’da yapılacak. İhaleyi kazanan firmadan,  180 gün içinde şehirdeki merdivenli sokakları yenilemesi istenecek. Gerçekten İzmit’te elden geçirilmesi gereken çok fazla merdivenli sokak var. Yaz sezonunda cadde ve sokaklarla birlikte yaya ulaşımında çok önemli olan merdivenlerin de elden geçirilecek olması sevindiricidir. Doğru bir karardır. Umarım,  bu iş geciktirilmeden, düzen içinde yapılır. 

*Gelecek yıl da Süper Lig’e 

Doğrusu, hiç ummuyordum.. Ama, PTT 2 nci Lig’de ilimizi temsil eden Birlikspor takımı, sezonun bitimine 3 hafta kala grubunda liderlik koltuğuna oturdu Geride kalan 31 maçta 6 beraberliği, 8 yenilgisi var Birlikspor’un. Bu kadar büyük puan kaybıyla lider pozisyona gelmek pek görülmüş iş değil. Ancak grubu çok uzun süre ve bir ara çok açık ara ile önde götüren Manisaspor’a son 8-10 maçtır bir şeyler oldu. Manisaspor sürekli puan kaybetti. Birlikspor biraz sıktı ve liderliğe yükseldi. Geride kalan son 3 maçta abes puan kayıpları olmazsa, Birlikspor hedefine ulaşacak. İlimizin bir futbol takımı, gelecek sezon PTT 1 nci Lige yükselmiş olacak.
Birlikspor’u sevmiyorum. Tutmuyorum. Ama bu şehrin futbolda yeniden üst liglere yükselmesinden elbette sevinç duyacağım. Şimdi, Birlikspor için var olan iktidar gücü de kullanılarak, gelecek sezon da PTT 1 nci Lig’den Spor Toto Süper Lig’e yükselmesi sağlanmalıdır. 
Bu sezonun sonunda, Kocaelispor’un amatör ligden kurtulup, 3 ncü Lige dönmesini bekliyoruz. Birlikspor PTT 1 nci Lige, Darıca veya Gölcük 2 nci Lige yükselirse, futbolda müthiş bir sezon geride bırakılmış olacak. Bu arada İzmit Belediyespor Kadın Basketbol Takımı da amatör kümeden 2 nci Lige geliyor. Onlara da kent olarak büyük desteğimiz sürmeli. 
Birlikspor, yeni statta, PTT 1 nci Lig’de oynayacak gibi görünüyor. Elbette güzel bir olay. Gelecek sezon Süper Lig’e yükselmek için hazırlık yapılırken, para toplama konusunda umarım insaflı olurlar. Özellikle,  çevreyi kirleten sanayicileri kollamak adına Birlikspor’a para alınmamasını çok rica ediyorum. Birlikspor bu kentin çok tutulan takımı değil. Ama gelecek sezon PTT 1 nci Lig’de mücadele eder, hele hele zirveye oynarsa, arkasında önemli seyirci desteği de bulacaktır. 

*MHP’lilerin tatlı heyecanı 

Ankara 12 nci Sulh Hukuk Mahkemesi’nin “MHP’de olağanüstü kurultay” kararını almasının ardından, Türk siyasetinin bu köklü ve önemli partisinin mensuplarında da ciddi bir heyecan başladı. 
Geçen gün, MHP’nin ilimizdeki önemli isimlerinden, Arif Çiftçi ile telefonda görüştüm.  Arif Çiftçi, MHP’de “Meral Abla” diyenlerin başında geliyor. Çok mutlu, çok heyecanlı. Eninde sonunda  Meral Akşener’in partinin Genel Başkanı olacağına ve MHP’nin büyük bir hamle yapacağına inanıyor. 
Pazar günü eşimle evden çıktık. Canımız pizza istedi. MHP’nin İzmit İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden, halen partinin kurultay delegesi olan Kaan Dilmen’in birkaç ay önce açtığı Yuvam Akarca girişi karşısındaki pizzacıya gittik. Kaan Dilmen, çok uzun süredir yiyecek sektöründe. Şimdi pizza yapıyor ki, gerçekten mükemmel pizzalar. Siparişi verdik., Pizzalar pişerken, ayaküstü Dilmen ile konuştuk. O da “Meral Abla” cı. Akşener’in Türkiye’nin farklı yerlerindeki toplantılarına da gidiyormuş. Meral Akşener MHP Genel Başkanı olursa-ki Dilmen bunun gerçekleşeceğine inanıyor- siyasete devam edecek. 
MHP’liler içinde gerçekten ciddi heyecan var. Hareket var. Genel Başkan Bahçeli’nin tavrını anlamakta zorlanıyorlar. Dilmen, Meral Akşener heyecanının sadece bizim ilimizle sınırlı olmadığını, Türkiye’nin her yerinde heyecan yarattığını söyledi. Çok uzak olmayan süreçte bir şeylerin değişeceğine inanıyor MHP’liler.. Meral Akşener’in ayak sesleri gerçekten her geçen gün daha net şekilde duyulabiliyor.

Bu yazı toplam 1995 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum