1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Umuttepe’ye modern külliye
Umuttepe’ye modern külliye

Umuttepe’ye modern külliye

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsü B Kapı girişinin tam karşısında bulunan 2513 metrekarelik ibadet alanına bundan 2,5 ay önce hayır severler tarafından temeli atılan Kocaeli Umuttepe

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüsü B Kapı girişinin tam karşısında bulunan 2513 metrekarelik ibadet alanına bundan 2,5 ay önce hayır severler tarafından temeli atılan Kocaeli Umuttepe Cami ve Kültür Merkezi inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Kocaeli Umuttepe Cami Külliyesi Yaptırma Yaşatma Eğitim ve Kültür Derneği 6 ay önce kuruldu ve 2,5 aydır da inşaat çalışmaları devam ediyor. Hedef Temmuz ayında kaba inşaatın tamamlanması. Dernek başkanlığını Sami Aydın yaparken yönetim kurulu ise Abdullah Binbay, Ali Deniz Ejderoğlu, Erdinç Toplu, Mehmet Uzunoğlu, Hüseyin Gezgin, Yüksel Özdemir ve Niyazi Ağyar’dan oluşuyor.

AŞEVİ DE BULUNACAK

Dernek başkanı Sami Aydın, “Umuttepe Camii ve Kültür Merkezi Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nin karşısında 2. 513m²’lik arsa üzerinde konumlanmış ve toplam inşaat alanı 4. 212m² olan bir kompleks şeklindedir. Bu kompleks altta üç bodrum katta kültür merkezi ve üstte cami ana küllesi olarak düşünülmüştür. Cami üst yapısı, klasik cami mimarisine parçalı kubbe tasarımı ile atıfta bulunan modern bir tarzda planlanmıştır. Cami mekânı; iki farklı yarıçaplı kubbe parçası ve tonoz kesitli bir kemerden oluşan betonarme kabuk olarak tasarlanmıştır. Tonozun yerden yüksekliği 13. 00 m olup; kubbenin kısa çapı 21. 00 m ve uzun çapı ise 24. 00 metredir. Minarenin yüksekliği ise 31. 15 metredir. Mahfil katı dâhil 550 m² olan ana cami mekânında yaklaşık 600 kişi ibadet edebilecektir” dedi.

Aydın, “ İhtiyaç halinde harim katının altında oluşturulan çok amaçlı salon da ibadete açıldığında, cemaat kapasitesi 1100 kişiye ulaşmaktadır. Cami bahçesi yine klasik cami tasarımlarında bulunan revaklı avlu özelliğine atfen yarı şeffaf saçaklar ile çevrelenmiştir. Sadece bir cami olarak görülmemeli ve çok amaçlı özellikle üniversite öğrencilerimize yönelik olacak. Bina içersinde birde yemekhane aşevi şeklinde ve birde 20 kişilik üniversite hastanesine gelmiş ve yakını hastanede yatan ve ekonomik durumu olmayanları da bu merkezde ağırlayacağız” diye konuştu.

REKTÖR DESTEK VERİYOR

Aydın, “Bunun için üniversite yönetimi ile ve hastane yönetimi ile de görüştük. Rektörümüz Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanımız Nihat Ergün, milletvekilimiz İlyas Şeker’e de projeyi gösterdik. Herkesin hem fikir olduğu Kocaeli de örneği olmayan bir yapıyı inşa ediyoruz. Rektörümüzde caminin halıları ile iç tefrişatta yardımcı olacağını ifade etti. Bize destek veren protokol üyelerimize ve özellikle İl eski müftüsü Hikmet Kutlu sayesinde İstanbul İl Müftülüğü tarafından geçtiğimiz Cuma günü sergi yapıldı. Kocaeli de yapılan camilerdeki sergilerde ise 101 bin TL toplandı. Tam anlamıyla bittiğinde 4 milyon TL’ye mal olacak. Yine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Üniversitenin B Kapısı girişi ile yolun diğer tarafına öğrencilerin geçişi kolay olması içinde şık bir köprü yapacak ve kazalarında önüne geçilecek” dedi.

Katlı olarak planlanan kültür merkezinde ise;

1. Bodrum katta, 200 metrekarelik fuaye ile desteklenmiş 350 metrekarelik çok amaçlı salon, 56 metrekarelik iki adet seminer ve toplantı odası, 1 adet imam lojmanı; Bay ve bayanlara hizmet edecek abdesthane ve tuvaletler, Tüm tesise hizmet edecek su deposu, yangın suyu deposu, jeneratör ve elektrik sistemleri teknik odası ve kazan dairesi, bulunacak.

2. Bodrum katta, 650 metrekarelik kütüphane, yaklaşık 350 metrekarelik kütüphane destek alanı var. Bu alan wc’ler, internet kafe, dinlenme salonu ve fuayeden oluşuyor. Ayrıca tüm tesise hizmet edecek sığınak alanı da bu katta tesis edildi.

3. Bodrum katta, sirkülasyon alanları hariç 210 m²lik kapalı salonda kafe ve oyun alanları bulunuyor. Cephesi açılabilen doğramalar ile teşkil edilen bu alanın kullanımı önündeki bahçesi ile desteklenmiş.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.