1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ünibel kapanıyor mu?
Ünibel kapanıyor mu?

Ünibel kapanıyor mu?

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa işlettiği, 1994 yılından beri hizmet veren Ünibel Sağlık Merkezi, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Vatan

A+A-

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa işlettiği, 1994 yılından beri hizmet veren Ünibel Sağlık Merkezi, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Vatandaşların 140 TL’ye profesörlere muayene olduğu Ünibel’in akibeti 31 Ocak 2011 tarihinde belli olacak.

Hiç şikayet gelmedi

Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve dönemin KOÜ Rektörü Prof. Dr. Atıf Ural’ın girişimiyle, halkın Tıp Fakültesi’ne gitmeden doçent ve profesör doktor seviyesinde sağlık hizmeti alması amacıyla kurulan Ünibel, bir süre Belsa Plaza’da hizmet verdikten sonra KOÜ Anıtpark Yerleşkesi’ndeki büyük binaya taşınmıştı. Ünibel’e vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor ve hiç şikayet gelmiyor.

80 Doçent ve Profesör

Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz, Nefroloji, Nöroloji, Redyasyon Onkoloji, Tıbbi Onkoloji, Ortopedi, Plastik Cerrahi, Psikiyatri, Radyoloji, Romatoloji, Üroloji, Beyin Cerrahi, Çocuk Cerrahi, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Onkolojisi, Çocuk Nefrolojisi, Çocuk Kardiyoloji,

Çocuk Yenidoğan, Çocuk Endokrinoloji, Çocuk Psikiyatri, Dermatoloji, Endokrinoloji, Enfeksiyon, Fizik Tedavi, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Göz, Kadın Doğum branşlarında 80 doçent ve profesör doktor hizmet veriyor.

Yasal karmaşa çıktı

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Tam Gün Yasası, 30 Ocak 2010 tarihinde TBMM’de kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Ancak 16 Temmuz 2010 tarihinde Anayasa Mahkemesi, Tam Gün Yasası’nın bir bölümünü iptal etti. 22 Temmuz 2010 tarihinde ise Tam Gün Yasasının yürürlüğünün durdurulmasını içeren maddelerin yanı sıra diğer maddeleri de yürürlüğe girdi. Bu yasayla 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren üniversitede görev yapan hekimler üniversite hastanesinde 8 saat çalıştıktan sonra bu mesailerinin ardından özel polikliniklerde çalışabilecekler.

Kapanabilir

Ünibel’in durumu da önümüzdeki ay netleşecek. Ünibel’in mevcut durumuyla poliklinik hizmetine devam edebileceği, tamamen kapatılabileceği veya tümüyle Diyaliz Merkezi olarak hizmet verebileceği konuşuluyor. Bir başka iddia ise, Ünibel’in yer aldığı dev binayı Kocaeli Üniversitesi’nin başka bir fakülte veya yüksekokul eğitimi için kullanmak istediği yönünde. Sorun sadece bina ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir başka bina bulması halinde Ünibel hizmetine devam edebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.