1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üniversitenin büyük seçimi
Üniversitenin büyük seçimi

Üniversitenin büyük seçimi

70 bin kişilik çok büyük bir aile Kocaeli Üniversitesi. Bugünlerde bu büyük ailede seçim telaşı var. Üniversitenin yeni patronu bu seçimlerde belli olacak. Dört aday var. Mevcut rektör Prof...

A+A-

70 bin kişilik çok büyük bir aile Kocaeli Üniversitesi.

Bugünlerde bu büyük ailede seçim telaşı var. Üniversitenin yeni patronu bu seçimlerde belli olacak.

Dört aday var.

Mevcut rektör Prof Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Prof. Dr. Faik Budak, Prof. Dr. Nurettin Abut ve Prof. Dr. Recep Tarı.

Dört aday da çalışmalarını çok yoğun bir şekilde sürdürüyorlar.

Üniversite şimdilerde çok büyük bir mücadeleye sahne oluyor.

Rektör adayları fakülteleri dolaşıyor, öğretim üyeleriyle konuşuyor, toplantılar yapıyor.

Rektör adayları arasından seçim bürosu kiralayan da var. Görüşmelerinde otel lobilerinde, akşam yemeklerin de yapan da.

Ama bütün adaylar, seçime sayılı günler kala tempoyu inanılmaz artırdı.

Elbette rektör adayları, KOÜ’de çalışmalarını sürdürürken, “Ankara”yı da asla unutmuyor.

Siyasetin fazlasıyla müdahil olduğu seçimlerde Ankara temasları büyük önem taşıyor.

Rektör adayı olan kıymetli hocalarımızla tek tek görüştük. Hepsiyle tek tek röportaj yaptık. Kendilerini anlattılar. Onların görüşlerini bugünden itibaren diğer sayfamızda okumaya başlayabilirsiniz.

Biz bugün perde arkasında neler var. KOÜ koridorlarında neler konuşuyor onlara bakalım.

Değerli hocalarımızı bir de biz değerlendirelim.

 

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu

Kocaeli Üniversitesi’ni tam iki dönem yöneten ve amansız bir hastalığa yenik düşerek aramızdan ayrılan rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun eşi olan Prof. Sezer Komsuoğlu bu dönem yeniden aday.

Eşinin ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan, dört yıldan beri rektörlük yapan Sezer Komsuoğlu, bu dönem de favori isimlerden biri olarak gösteriliyor.

Sezer Hoca, seçim çalışmalarını ekibiyle birlikte yönetiyor.

Kendisi diğer adaylar gibi çok fazla sahaya inmiyor.

Ekibi ve kendisi sandıktan çok rahatlıkla birinci çıkacağına inanıyor.

Bir “ilişki uzmanı” olan Sezer Hoca, siyasi iktidarla da, medyayla da ilişkilerini hep iyi tutmaya özen gösteriyor.

Medyayla iyi ilişkiler kurması onunla ve üniversiteyle ilgili birçok konunun haber olmasını engelliyor.

Medyada hep Sezer Hoca övülüyor. Üniversite övülüyor. Hiç eleştirilmiyor.

Zaten Sezer Hoca da eleştiriden hiç ama hiç hoşlanmıyor.

Kuşkusuz bu seçim döneminde kendisine yöneltilen en büyük eleştiri bu dönem de atanırsa Komsuoğlu ailesinin toplam 16 yıl boyunca bu üniversiteyi yönetecek olması.

Ancak o bu eleştirileri çok da önemsemiyor. Seçimlerin bu seviyede, düşük yoğunluklu devam etmesini istiyor.

Hatta seçimlerin üniversitenin bir iç işi olduğunu da söylüyor Sezer Hoca.

Çok fazla yorum yapmak istemiyor bu konularda.

Bu şekilde, düşük profilde gidecek seçimlerin onun işine yarayacağı düşünülüyor.

Trabzonspor Kulübü Başkanı olan ağabeyi Şadri Şener ve TAV Şirketi CEO’su kardeşi Sami Şener de kuşkusuz bu seçim döneminde onun için lobi çalışmaları yapacak.

Trabzon lobisi son ana kadar onun için mücadele edecek. “Kimin ne kadar siyasi gücü olursa olsun, kimse benim ve ailemin gücünü yabana atmasın” sözleri hala hafızalarda.

 

Prof. Dr. Faik Budak

Geçtiğimiz seçim döneminde oldukça iddialı bir şekilde seçimlere hazırlanan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faik Budak, bu seçim döneminde de çok iddialı.

Prof. Faik Budak, geçtiğimiz seçimlerde aslında çok iyi oy almıştı.

226 oy alan Sezer Hoca’nın hemen arkasından gelen, 173 oy alarak bütün dikkatleri üzerine çeken Prof. Faik Budak’ın bu seçimde de hedefi sandıktan birinci çıkmak.

Geçtiğimiz seçim döneminde çok iddialı olan Faik Hoca için fısıltı gazetesi çalıştırılmış ve Hoca için Kürtçü diye propaganda bile yapılmıştı.

Bu dönemin siyasi konjonktürüne uygun bir şekilde kendisi için şimdi farklı şeyler söyleniyormuş, hatta basın yayın organlarında kendisini iktidarın gözünde itibarsızlaştıracak birkaç yazı bile yazdırılmış.

Faik Hoca, kendisini yakından tanıyanlar tarafından demokrat, özgürlükçü bir isim olarak biliniyor.

Ayrıca yine öğretim üyeleri arasında da çok seviliyor. Üniversitenin çok büyük bir çoğunluğuyla iyi ilişkileri olan Hoca’nın geçen dönem aldığı oy oranı da bu görüşleri destekliyor.

Faik Hoca, Sezer Komsuoğlu yönetimine karşı en sert eleştirileri www. Faikbudak.com adresinde yazdığı yazılarla yapıyor.

Bu sitede ve seçim çalışmalarında Komsuoğlu’nu kimsenin yapamadığı kadar açık açık eleştiren Faik Hoca, seviyesini de koruyor.

Geçtiğimiz seçim döneminde sandıktan ikinci çıkan Faik Hoca, bu dönem kesinlikle birinci çıkmayı hedefliyor.

Sessiz sakin bir şekilde çalışmalarını sürdüren Faik Hoca’nın kuşkusuz en büyük handikapı mevcut siyasi konjonktür.

Seçim için uzun bir süreden beri sahada olan, adaylığı ilk açıklayan isim olan Faik Hoca’nın sandıktan çok yüksek oy oranlarına ulaşsa bile güçlü bir Ankara lobisi olmadığı için atanamayacağı konuşuluyor.

Bu konudaki eksikliğini fark eden Faik Budak, son günlerde Ankara’da lobi çalışmalarına başlamış.

Ankara’dan davetler de alan, çeşitli temaslarda bulunan Faik Hoca, çizgimi bozmadan bu eksikliğimi giderdim, Ankara ile diyalog eksikliğimi kapattım diyormuş.

Benim öncelikli hedefim geçen seçimde ikinci çıktığım sandıklardan bu yıl birinci çıkmak diyen Faik Hoca, “Sandıktan birinci çıktığım takdirde atanmamda asla bir sorun olmayacaktır. Ben üniversiteyi birileri gibi 12 yıl, 16 yıl değil sadece bir dönem yönetmek istiyorum” diyor.

 

Prof. Dr. Nurettin Abut

Bu seçim döneminin kuşkusuz en flaş ismi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Abut.

Alçakgönüllü, mütevazi, beyefendi kişiliğiyle dikkat çeken Prof. Dr. Nurettin Abut, sessiz bir şekilde çok uzun bir zamandan beri çalışmalarını sürdürüyor.

Tıp Fakültesi’nin öğretim üyesi sayısı olarak çok büyük bir ağırlığının olduğu Üniversite’de Nuretin Abut’un farklı bir fakülteden çıkıp da bu kadar iddialı olmasının da elbette bazı sebepleri var.

Kocaeli Üniversitesi kulislerinde Nurettin Hoca’nın bu seçim döneminin en şanslı adaylarından biri olduğu konuşuluyor. Oldukça iddialı bir şekilde çalışmalarını sürdüren Nurettin Hoca ve ekibinin Ankara bağlantıları çok güçlü.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı’ndan üst düzey bir yetkilinin gelerek Nurettin Abut’u ziyaret ettiği konuşuluyor.

Nurettin Abut’un ayrıca Türkiye’nin önde gelen inanç örgütleriyle iyi ve yakın ilişkileri de biliniyor.

Nurcuların Yeni Asya grubuyla ve Türkiye’nin en büyük, en güçlü inanç örgütü Fethullan Gülen Hareketi ile iyi ilişkileri olan Nurettin Hoca’nın diğer inanç örgütleriyle diyalog içinde olduğu da biliniyor.

Nurettin Hoca ve ekibi çok sağlam referanslarla ve güçlü bir Ankara bağlantısıyla seçimlere çok iddialı bir şekilde hazırlanıyorlar.

KOÜ’de çok uzun bir zamandan beri sahada olan Nurettin Hoca, tek tek bütün görevlilerine ulaşmaya çalışıyor, herkesle görüşmeye çalışıyormuş.

Bazı öğretim görevlileri Nurettin Hoca’ya kendisinin adı geçen inanç örgütleriyle bir bağı olup olmadığını açık açık soruyormuş.

Hoca, bu sorulara da açık açık yanıt veriyor ve bu bağlantıları hiç gizlemeden doğrudur diye yanıtlıyormuş soruları.

Sezer Komsuoğlu ve yönetimini çok sert bir dille eleştirmeyen, öncelikle Komsuoğlu ailesine teşekkür ediyorum diyen, çok seviyeli bir üslup kullanan Nurettin Hoca, değişim kaçınılmaz diyerek destek istemeye devam ediyor.

Hiçbir zaman mütevaziliği elden bırakmayan, iddiasını asla sözlere dökmeyen Nurettin Hoca’nın ekibi onun şimdiden rektör olacağına inanmış bile.

Nurettin Hoca’nın ve ekibinin hedefinin şu olduğu konuşuluyor;

Sandıklardan Sezer Hoca’nın ardından ikinci çıkmak ve Cumhurbaşkanı tarafından atanmak.

 

Prof. Dr. Recep Tarı

Kocaeli Üniversitesi’ndeki adaylarından biri de İzmitli Prof. Dr. Recep Tarı.

Adaylığını açıkladıktan sonra bir seçim ofisi tutan burada çalışmalarına başlayan Recep Hoca da KOÜ içindeki gücünden çok, Ankara referanslarıyla gündeme gelen bir isim.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ile 30 yıldan beri devam eden bir dostluğu olduğu bilinen, mevcut siyasi iktidarın önde gelen isimleriyle iyi diyalogları olduğu belirtilen Prof. Dr. Recep Tarı iddialı olduğunu söylüyor.

Bir internet sitesi kuran, görüşlerini bu internet sitesinde açıklayan Recep Hoca, 0 532 696 91 29 numaralı cep telefonunu bile www.receptari.com adlı internet sitesinde yayınlamış.

KOÜ’de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapan, Nurettin Abut ile aynı hedef kitleye hitap eden Recep Hoca aslında dikkatleri Anayasa Mahkemesi’ne aday gösterilince çekmişti.

YÖK tarafından Anayasa Mahkemesi’ne nisan ayında aday gösterilen Recep Tarı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmamıştı.

Recep Hoca’nın geçmişindeki önemli detaylarından biri üniversitelerde türbana üniversitelerde özgürlük bildirgesine imza atan isimlerin başında gelmesi.

Kuşkusuz Ankara referansları çok güçlü olan, bağlantıları kuvvetli olan Recep Hoca’nın iddiası ortada. Ancak Ankara’da güçlü olan Recep Hoca’nın KOÜ’de o kadar da güçlü olmadığı konuşuluyor.

Recep Hoca’nın karşısında çok ama çok güçlü adaylar var.

Kendisiyle benzer referanslara sahip Nurettin Abut’un Recep Hoca’dan birkaç adım önde olduğu konuşuluyor.

Recep Hoca’nın çok büyük bir olay olmazsa, büyük bir sürpriz olmazsa sandıklarda ilk üç aday arasında yer almasına pek ihtimal verilmiyor.

 

İlker AKŞİT

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.