1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ünlü, İYİ Parti’ye geçenlere seslendi: “Gelin affedeceğiz”
Ünlü, İYİ Parti’ye geçenlere seslendi: “Gelin affedeceğiz”

Ünlü, İYİ Parti’ye geçenlere seslendi: “Gelin affedeceğiz”

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, partisinden ayrılıp İYİ Parti saflarına geçenlere seslendi. Ünlü, “Sırtımızdan bıçakladınız ama 4 gün içinde dönerseniz sizi affedeceğiz. Eğer dönmezseniz size açık olan kapılar 1 Nisan’da yüzünüze kapanacak” dedi.

A+A-

31 Mart seçimleri için geri sayım başladı. Genel seçimlerde ortaya koydukları başarılı ittifakı yerel seçim de devam ettiren AK Parti ve MHP, son birkaç gün kala topyekun alanlarda çalışmalarına devam ediyor. Biz de Özgür Kocaeli Gazetesi olarak Yazı İşleri Müdürümüz Cemalettin Öztürk ile Cumhur İttifakı’nın kentimizdeki kilit ismi MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile bir araya geldik, seçim sürecini son kez değerlendirdik.

Türkiye ve Kocaeli ölçeğinde seçimi değerlendiren Ünlü, MHP’den ayrılıp, ‘İpsizlerin sapsızların partisi’ diye adlandırdığı İYİ Parti’ye geçen eski partililerine seslendi. Yaptıkları yanlıştan dönmeleri için 4 günleri olduğunu belirten Ünlü, “15 yıl sırtımızda taşıdık, arkamızdan hançerlediniz ama yine de affediyoruz sizi. 4 gün içinde geri dönün. Dönmediğiniz takdirde sizin için açık olan kapılar, 1 Nisan sabahı yüzünüze kapanacak” dedi.

Zaman zaman toplantılarda yaptığı sert çıkışlarıyla da eleştirilen Ünlü, “Tabanımın beklentilerine karşılık vermek zorundayım” diyerek artık MHP’nin daha güçlü olacağının yanıtını verdi. İşte karşınızda kâh sert çıkışlarıyla, kâh insanüstü çalışma performansıyla siyasette önemli bir isim haline gelen MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ve özel röportajımızdan öne çıkan konular…

-Seçim için son haftadayız. Havayı nasıl soluyorsunuz, tahminleriniz nelerdir?

Ben hem 7 yıllık il başkanıyım, hem de 94 yılından beri aktif siyasetin içindeyim. Kendi anketini yapan bir il başkanıyım. Türkiye’de benim gibi bir il başkanı yok. 24 Haziranda anket şirketleri MHP’ye 4,5 verdiğinde Kocaeli’de ben 12’yi gören bir il başkanıydım. Şimdi de kendi anketimi yapıyorum. 1967 kişiden veri alıyorum. %20 kararsız seçmen %5 e düştü, herkes kararını verdi artık. Cumhur İttifakı seçim 13-0 kazanacak.

Cumhur ittifakı oluştuktan sonra il başkanı olarak çok güçlü konuma geldiniz. Bu güç beraberinde sert söylemleri de getirdi. Örneğin Karamürsel ilçesinin beyanname toplantısında “Ben bundan sonra bir ortama girdiğimde AK Partililer önümde ayağa kalkacaklar” gibi bir cümle kurdunuz. Neye dayanarak böyle bir şey söylediniz?

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü’nün vermek istediği mesaj şuydu: 15 yıl yok sayılmış bir camianın il başkanıyım. 11 seçim kaybetmiş bir camianın il başkanıyım, tabanı da çok iyi tanıyan bir il başkanıyım. Camianın bir beklentisi var. Taban, belediyenin kapılarından içeriye girememiş. Bir iş başvurusu yapıldığında önceden “MHP’den istifa et, AK Parti’ye üye ol bakarız” denilmiş. Şimdi öyle bir taban bugün Cumhur İttifakı’ndan kaynaklanan gücünü kadrolaşma anlamında kullanmak isteyecektir. Talep var mıdır vardır. MHP tabanı üzerinde oyunlar var mıdır vardır. İşte MHP hep yükselişe geçtiğinde MHP içinde oyunlar oynanmıştır. MHP’nin siyasi hayatı boyunca hep anlatırım ben arkadaşlarıma işte 80 darbesi, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kazası, Cem Uzan’ın gelmesi, 2011 kaset operasyonu, İYİ Parti’nin çıkması, MHP’nin yükselişinin önüne geçmek için oynanan oyunlar, yine Kocaeli merkezli baktığında yine MHP seçmeni üzerinde oyunlar oynanıyor. İYİ Parti’nin Genel Başkanı’nın buralı olması, Kocaeli de olması. Kocaeli’de MHP’de siyaset yapanların bugün İYİ Parti kadrolarında olması. O zaman Aydın Ünlü’nün MHP tabanına göre söylemlerde bulunması lazım. Yine benim altını çizerek söylediğim bir şey var. Ben herkese diyorum ki; AK Partili’lerden daha çok çalışacağız. Niye bunu söylüyorum, diyorum ki tabanıma “Sen çok çalış ben Cumhur İttifakı’ndan kaynaklanan gücümle size daha çok sahip çıkayım, o kadar çok çalışın ki AK Partililer sizi ayakta karşılasın”. İşte o cümlenin manası bu. 

yanitladi---(1).jpg

YANITLADI- MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’ün sorularını yanıtladı. 

-Kadrolaşmadan kast ettiğiniz nedir? 

Biz kadrolaşacağız derken, gidip de belediyeden 10 bin kişiyi çıkar MHP’lileri al demiyoruz. Bundan sonraki yapılanmalarda 10 arkadaş alınıyorsa, 5 tanesi MHP’nin ehil adamlarından olsun diyoruz. MHP’li derken de şunu diyorum; Cumhur İttifakı’nı anlayabilen, yani devleti 2023 vizyonuna taşıyabilecek insanlardan bahsediyorum. Paralel yapıya bulaşmamış insanlardan bahsediyorum.

-30 tane Büyükşehir Belediyesi’nin sadece 3 tanesi MHP’de. Kocaeli dışında her ilde muhakkak ilçe belediyesi var. Kocaeli’de ise belediye başkan adayından ziyade 40’a yakın meclis üyesi adaylığı size verildi. Belediye başkanlığı istediniz mi? 

Biz hiçbir pazarlığa girmedik, hiçbir diyaloğa girmedik. Dedik ki mühim olan Cumhur İttifakı’nın ruhu. Bu ruhu anladık. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Tahir Büyükakın akıllı bir insan. Kocaeli’yi 2023’e taşıyacak bir insan. Demek ki hep doğru işler yapmışız ki MHP siyasetinde bir ilk olarak İl Başkanı Aydın Ünlü’ye Türk dünyasının lideri Devlet Bahçeli teşekkür etmiş. Demek ki Tahir Büyükakın da doğru isim ki Sayın Cumhurbaşkanımız önceki akşam Tahir Büyükakın’ı tüm Türkiye’ye örnek göstermiş. Bizim için önemli olan belediye başkanlıklarından ziyade, memleketimize örnek hizmetler sunmaktır. 

-Seçilebilir yerde kaç meclis üyesi adayınız var? 

30 tanesi seçilebilir yerde bulunuyor. Bizim için daha çok İzmit önemli. Çünkü yıllardır İzmit’ten meclis üyesi çıkaramıyorduk. 

-Cumhur İttifakı’nın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın’ı Kocaelililer neden seçmeli? 

2023 lider ülke vizyonuna giden yolda Türkiye, dünyanın beşinci ekonomisi olacaksa; Kocaeli nerede olacak? Bu sorunun cevabı Tahir Büyükakın’dır. Mutlu bir şehirden bahsediyor Tahir Büyükakın. Endüstri 4-0’dan, belediye 4-0’dan bahsediyor. Sor siyaset yapanlara endüstri 4-0’ın ne olduğunu bilmezler. Büyükakın’la birlikte Kocaeli artık her şeyi devletten beklemeyecek. Üretken belediyecilik anlayışı olacak. Nedir üretken belediyecilik anlayışı; mesela tramvaydır. Tramvay bugün 980 bin yolcu taşıyan 1 milyon aylık geliri olan bir üretimdir. Belediye başkanı oturup, yatmayacak. Ankara’dan para gelsin köprü yapayım, yol yapayım demeyecek. İşte bu yatırımları yapacak isim Büyükakın’dır. Rant üzerinden siyaset yapıldığı dönem artık bitiyor. Belediyede öyle bir sistem oluşturacak ki herkes sıkıntısını Tahir Bey’le paylaşabilecek. Bu işin kazananı da her zaman vatandaş olacak. 
Bazı belediye başkan adaylarının listelerinde HDP’li meclis üye adayları ortaya çıktı…  
HDP’li meclis üyelerinin İYİ Parti’den, CHP’den, Saadet Partisi’nden belediyelere sızma operasyonunu vatandaş çok iyi gördü. PKK’ya terör örgütüdür diyemeyenler, bugün onlara laf söyleyemeyenlerin çabalarını vatandaş çözdü. Süleyman Soylu gibi önemli bir İçişleri Bakanı çıkıyor diyor ki Başiskele’de PKK’nın örgüt üyesi meclis üyesi yapılmış diyor. Kocaeli de siyaset yapanlar, ben onlara Daltonlar diyorum, Cengiz Sarıbay’ı ayırarak. Biz İçişleri Bakanı’nı tanımayız diyorlar. 

-Cengiz Sarıbay’ı neden ayırıyorsunuz?

Çünkü; Cengiz Sarıbay, saygın bir isimdir. O isimlerin arasına katamam. Bakın, Amerika’nın yasak koyduğu bir adam doğru bir adamdır. Siz böylesi bir adamı tanımıyorum derseniz, bu vatandaşta çıkar ben de seni tanımıyorum der.

-13-0’a MHP’nin ne kadar katkısı olacak?

MHP’nin oyu Kocaeli’de belli; 11,5.  %10 da bizden ayrılanların, ipsizlerin sapsızların partisine gidenler var. Onların içinde de bizim %5 gibi bir oyumuz var. Bunların hepsi sandıklar açıldığında ortaya çıkacak. 

4 GÜN İÇİNDE GERİ DÖNÜN 
-İpsizler sapsızlar dediğiniz kesime gidenler için demek istediğiniz bir şey var mı? 

Seçime kaldı 4 gün. İnsanlar 4 gün içinde sınav verecek sonra 5 yıl beraber olacağız. Sınava girmeden dersten geçemezsiniz. Herkes bir şeylerin farkında sonuçta Aydın Ünlü 5 yıl daha burada, Cumhur İttifakı burada. Bizimle mi olacaklar ya da bizden ayrı mı karar verecekler. 31 Mart’tan sonra ben MHP’liyim deyip; MHP’nin yanında olmayan, MHP’nin bu zor günlerinde destek olmayan hiçbir kimse 1 Nisan’dan sonra yanımıza gelmesin. Karar vermek için 4 günleri var. 4 gün içinde kapılarımız onlara sonuna kadar açık amma onlar içeri girmezlerse kapılar onların suratına kapanacak. Bu kapı bugün açık, gelin sınavınızı verin. 15 yıl sırtımızda taşıdık, arkamızdan hançerlediniz ama yine de affediyoruz sizi, 4 gün içinde gelin. 

-Büyükşehir Belediye Başkanı için hazırlanan oy pusulasında Cumhur İttifakı gibi bir ayrım yok. MHP’liler AK Parti’nin logosu altına mührü basacak bu konu hakkında bilgilendirme yapıyorsunuz değil mi?

Seçmenimize AK Partinin üzerine mühür basacağımız şu an tek tek anlatılmakta. İzmit Belediye Başkanlığı’ndaki oy pusulası da aynı şekilde, meclis üyeliği oy pusulası da aynı. Yani biz Kocaeli’de ülkücü camia ve MHP olarak AK Parti logosunun üzerine oy mührümüzü vuracağız.

KANKAMIZ AK PARTİ’YE MÜHRÜ BASACAĞIZ
-MHP gibi bir partinin oy pusulasında yer almaması ülkücüler arasında problem yaratıyor mu? ‘Biz AK Parti’nin üstüne mühür basmayız’ diyen ülkücüler var mı? 

İttifakın kurulduğu ilk zamanlarda vardı fakat şimdi öyle bir durum söz konusu değil. MHP, liderini tanıyan bir siyasi parti, liderine göre hareket eden, fikir ve ideolojik bir yapı. İzmit’te tarihimizde hiç meclis üyemiz yokken en az 3 tane meclis üyesi çıkaracak siyasi bir hareketiz. Şimdi biz de Cumhur İttifakı’nın ruhuna inanmış bir insan olarak şu listeye bakıldığında ülkücüler giderler bugün kankam dediği Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin Başkanı olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, AK Parti’ye oyunu verecektir. Listeye bakıldığında ülkücülerin vereceği başka hiçbir parti yoktur. Ve sandığa da katılım en çok MHP’den olacaktır. 

-İYİ Parti’den seçime girecek bazı adaylar Bozkurt işareti yapıyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bozkurt işaretini bilmiyor onlar. Bir Bozkurt işareti var bizim yaptığımız, bir de rockçıların yaptığı hareket var. Onlara yanlış öğretmişler. Rock konserine gitmiş gibi rock işareti yapıyorlar. Ülkücü Bozkurtu’nun ne anlama geldiğini onlar ne bilir. O yüzden hiç önemsemiyoruz.

mitingde-yerini-almisti-.jpg

-Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentimize geldi. Yoğun katılımlı ve coşkulu bir miting yaptı. Siz de oradaydınız. Özel olarak size söylediği bir şey var mı? 

Cumhurbaşkanımız sıcak ve samimiydi. İl Başkanı diye tanıtılınca nasılsınız dedi, ben de teşekkür ederim efendim dedim. Çıkarken biraz daha uzun konuştuk. “Kocaeli bitti başkanım, son bir gayretle oranı daha da yükseltelim” dedi. Cumhur İttifakının Kocaeli de yaşadığı bir sıkıntı yok zaten, bizim derdimiz oran.

-Oran demişken, hedef nedir o zaman?

Hedef yüzde 60 oy almak. Şu an için yüzde 58 görünüyor. Tahir Bey’in özellikle yüzde 60’ın altında olmaması gerekiyor. 60-70 bandında olmak istiyoruz. Türkiye’de en çok oyla seçilen yer; Kocaeli olmak zorunda. 

-MHP gibi bir partide siyaset yapmak kolay değil. Ne isimler geldi geçti. Her şeye rağmen değişmeden ayakta kalmayı neye bağlıyorsunuz? 

Çekirdekten yetişmiş olmaya bağlıyorum. Milliyetçi Hareket Partisi’nde kesintisiz siyaset yapan Ender insanlardan biriyim. Yol haritamı ve pusulamı hep Devlet Bahçeli'den yana tuttum. Daraldığımda ona gittim üzüldüğümde ona gittim, kafam karıştığında ona gittim, onu dinledim. O da bana hep doğru yolu gösterdi hep özgüvenimi oradan aldım. Ona güvendim hiç de yanılmadım yani bakın burada benim liderim Anadolu Hastanesi’nde ameliyat için geldiğinde, ben 10 gün hastanede yattım liderimin yanında, ev sahipliği yaptım. Devlet Bahçeli’nin ve MHP'nin bu ülke için ne kadar anlam ifade ettiğini çok iyi biliyorum. 

-Seçim gecesi sonuçları nerede izleyeceksiniz?

MHP il binamızda izleyeceğim.

-Balkon konuşması yapacak mısınız seçim sonrası?

Alışık değiliz biz öyle şeylere. Öyle konuşmamız gerekiyorsa gider konuşuruz ama milli birlik ve beraberliği göstermek adına.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
18 Yorum