1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Üreten kulüpler desteklenmeli, teşvik edilmeli
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Üreten kulüpler desteklenmeli, teşvik edilmeli

A+A-

İzmit GB, kentin seçkin, örnek kulüplerinden biridir. İşin yarışma tarafıyla pek ilgileri yoktur. Çocuklar, gençler spor yapsın, yetenekli olanlar vitrine çıksın düşüncesiyle faaliyetlerini sessiz sedasız şekilde sürdürürler. Zafer Durmaz’ın koordinatörlüğündeki futbol okulu kulübün kaynağı, adeta atar damarıdır. Buradan yetişen futbolcular yaş gruplarına alınır. Kulüp her yıl tüm yaş kategorilerine katılır. Kimileri gibi sözde katılım değildir bu. Sezon başı şu kategorilere katılacağım diye işaret edip, sonra vazgeçen veya iddia bittiğinde maçlara gitmeyen kulüplerden değildir. Tek bir maça çıkmadıkları veya çekildikleri yoktur. İnanmayan varsa gitsin il temsilcisi sevgili Mithat Ağa’ya sorsun. Geçen çarşamba günü bu güzide kulübün temmuz ayında yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa gelecek ismi Sacit Artuğ, genel kaptanı Ercan Gündüz, teknik direktör Zafer Durmaz ile teknik ekipten Mehmet Akif Karaman ziyaretime geldiler. 

SACİT ARTUĞ BAYRAĞI ALIYOR

Türkiye Şampiyonası’na gidecek U19 takımına verecekleri yemeğe davet etmek için bizzat gelmek istemişler. Fırsat bu fırsat koyu bir sohbete tutuştuk.  Bu gibi kulüplerde genellikle sporcu velileri yönetici olur ve katkı verirler. Sistem böyle işler. Sacit Artuğ da çocuğunu idman ve maçlara getirirken yönetici ve teknik adamlarla tanışmış. Edilen sohbetlerden etkilenmiş, böylesi bir kulübe daha fazla katkı vermem gerekir diye düşünmüş ve kongrede başkan olmayı kabul etmiş. Sacit Artuğ bir bilgisayar firmasının bölge temsilciliğini yapıyor. Belli bir mali gücü var ve bir kısmını spora, gençlere aktarmak, onların ahlaklı birerler olarak topluma kazandırılmasına vesile olmak istiyor. Hep yazıyorum amatör kulüplerin varlığı çok önemlidir, bir tek genci bile kötü alışkanlıktan kurtarıyorsan, çok hayırlı bir iş yapıyorsun demektir. Ne mutlu ki, amatör kulüplerin böylesi duyarlı gönüllü destekçileri var. Sayılarının artmasını diliyorum.

ÇİFT KALE YAPAMIYORLAR

İzmit G.B 2008 yılında kuruldu, yeni bir kulüp sayılır. Sistemli bir çalışma süreciyle her geçen yıl üzerine koyarak geldiler ve bu yıl adeta zirve yaptılar. Şu ana kadar üç kategoride(U15, U16 ve U19) Türkiye Şampiyonası’na gitme hakkı elde ettiler, dördüncüsü(U17) de yolda. Ziyaretime gelenler bu büyük başarıda U16—U17 ve U19 takımlarının teknik sorumluluğunu üstlenen Bülent Aksu’nun ciddi bir payı olduğu gerçeğini özellikle vurguladılar.  Bir sezonda 4 kategoride birden kenti temsil edebilmek hiç kolay değildir. Bırakın dördü, bir kere bile gitmek önemlidir. Bakın geçmişteki istatistiklere bir sezonda 3-4 kategoride gruplara giden takım sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini görürsünüz. Üstelik de İzmit G.B bu performansı ciddi tesis sıkıntısına rağmen yakalıyor. Sevgili Zafer Durmaz, “Abi inan çift kale maç yapmadan bu takımlar gruplara gidiyor” dedi. Nasıl yani diye sorduğumda, “Biliyorsun tesisimiz yok. Mehmet Ali Kağıtçı sahasını kullanıyoruz. Kimi gün dört, kimi gün altı takım bir arada. Genelde kale arkası bölümü bize kalıyor. Çift kale maç ne mümkün. Yıllardır bu şekilde çalışıyoruz” yanıtı verdi.

MERKEZDE TESİS, OLMAZSA OLMAZ

Yine kentin alt yapısıyla göz kamaştıran kulübü Güneşspor da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Genel Kaptan Ercan Gündüz’ün devletten, belediyelerden tek isteği tesis.  Gündüz, “Merkezde bizim gibi sıkıntı çeken birkaç kulübün ortak kullanabileceği bir saha olsa, inan bugünkünden kat kat fazla başarılar elde ederiz. Büyükşehir belediyemizden, bağlı olduğumuz ilçemiz İzmit Belediyemizden bu konuda bir girişim, bir müjde bekliyoruz” dedi. Merkezde tesis ciddi bir sıkıntı gerçekten. Çok dert yanan kulüp var. Tek bir Mehmet Ali Kağıtçı’ya sıkışmış onca takım. Mutlaka en azından antrenman için yeni sahalara ihtiyaç var. SEKA alanında olabilir, atletizm pisti bölgesinde olabilir. İlla nizami olması da gerekmiyor. Çim halı ölçülerinde bir-iki saha yapılarak bu kulüplerin hizmetine verilmeli. Zira bu kulüpler bunu fazlasıyla hak ediyor.

top-foto-050.jpg

UMUTLAR BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NDA

Zafer Durmaz, bir öneri getirdi sohbetimiz sırasında, “Abi malzemeye doyduk artık. Vermesinler bir iki yıl, bize tesis yapsınlar” dedi. Buradan Büyükşehir Belediye başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na çağrım olsun. Zira Başkan tesis ve amatör denince çok duyarlıdır. Sıkıntının boyutuna bilse, mutlaka bir şeyler yapılması için talimat verir. Dilerim bu yazımı görür veya gören biri iletir. Merkezde saha aciliyet gerektiren sorun,  bir ihtiyaç. Kulüplerin umudu Başkan Karaosmanoğlu. İnşallah kısa süreçte güzel haberler alırız.   Sorunları konuşurken ulaşım konusu aklıma geldi. Malum İzmit Belediyesi uzun zamandır kimseye araç vermiyor. Ne yapıyorsunuz, sorunu nasıl çözüyorsunuz diye sorduğumda sevgili Durmaz, “Dostlarımız var, gönüllü olarak hiç bir ücret talep etmeden takımlarımızı maçlara götürüp getiriyorlar. Allah razı olsun” dedi. Zafer Durmaz bir hesap yapmış, bir sezon ulaşım gideri ne kadar diye. Karşısına 25 bin TL rakamı çıkmış. Yani gönüllüler olmasa, kulübe böylesi bir yük gelecek. Ki, kulübün senelik bütçesinin 11-13 bin TL olduğunu öğrendim. Sadece ulaşım masrafı mevcut bütçenin iki katı. Baş edebilmem mümkün olmazdı herhalde.

KENTİN YÜZAKI KULÜPLERİNDEN BİRİ  

Gönüllü olarak ulaşım hizmeti verenlere buradan kocaman bir alkış gönderiyorum. Sonuçta hayırlı bir hizmet yapıyorlar, Allah katında mükafatını alacaklardır. Son bir bilgiyi de paylaşalım. Gerçi yılda 12-13 bin TL bütçe çok değil ama yine de nasıl karşılanıyor diye merak ettim. Zira genellikle kulüplerde yük bir-iki kişinin sırtına biner ve onların canı çıkar. İzmit G.B’de durum öyle değil. Yük yönetim kurulu üyeleri arasında imece usulü paylaşılmış. 11 asil, 11 yedek yönetici var. Her birinden belli bir miktar alınıyor. Tabi başkan olan biraz daha fazla veriyor, bu şekilde değirmen dönüyor. Başta dediğim gibi İzmit G.B kentin yüz akı spor kulüplerinden biri. 10 yılda geldikleri nokta ortada. Ciddi tesis sıkıntısına, çift kale yapacak bir sahaları olmamasına rağmen 4 kategoride birden Türkiye şampiyonasına gidiyorlar. Yokluklar içinde bunları yapan, yarın sahası olduğunda neler yapmaz, varın siz düşünün. Belediyelerin, maddi gücü onların bu zihniyetle yönetilen kulüpleri desteklemesi gerekir. Gelecek teşvikle birlikte inanıyorum sadece üretmeyi düşünen bu tür kulüplerin sayıları artacaktır.

Türkiye’nin rol model kulübü Altınorduspor’un başkanına bir röportajda, “Türk futbolunun kurtuluşu için ne yapılmalı ?” diye sorduklarında, “Üretim..Üretim..Üretim..” yanıtı vermişti. Yerel bazda düşündüğümüzde bizim Türk futbolunun kurutuluşuna katkı vermek için ne yapıp edip İzmit G.B, Güneşspor, H.H.Şafakspor, Gölcük İ.Y, Hisareynspor, Beylikbağıspor, vs örneklerini çoğaltmalıyız. NOKTA

Bu yazı toplam 1648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum