1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Usame Bin Ladin öldürüldü
Usame Bin Ladin öldürüldü

Usame Bin Ladin öldürüldü

ABD’nin uzun süredir peşinde olduğu El-Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürüldü. Amerikan resmi makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, Usame Bin Ladin, Afganistan’da düzenlenen bir operasyonla

A+A-

ABD’nin uzun süredir peşinde olduğu El-Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürüldü.

Amerikan resmi makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, Usame Bin Ladin, Afganistan’da düzenlenen bir operasyonla ölü olarak ele geçirildi. Ladin’in cesedinin Amerikalıların elinde olduğu belirtildi. Beyaz Saray, konu ile ilgili açıklama yapacak.

1980’li yıllarda Sovyetler Birliği'ne karşı savaşta mücahitlerin önemli liderlerinden olan Usame Bin Ladin, savaşın ardından 1990’ların başında önce ABD’ye, 1998 yılında ise tüm Amerikalılara karşı savaş ilan etti. Afrika’da Amerikan büyükelçiliğinin bombalanması ile ABD’nin terör listesinde en çok arananlar arasında ilk sıraya çıkan Ladin, özellikle 11 Eylül saldırılarının arkasındaki isim olarak biliniyordu.

ABD ve dünyanın tarihine derin iz bırakan bu gelişmenin sorumluluğunu üstlenen El Kaide ve lideri Bin Ladin, Suudi Arabistan kökenliydi.

Operasyonla ele geçirildi

El Kaide terör örgütü lideri Usame Bin Ladin, Amerikan Merkezi İstihbarat Ajansı CIA tarafından dün gece Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın kuzeyindeki Abbudabad’a yapılan operasyonda ölü ele geçirildi.

Abbudabad’da bir sığınakta korumaları ile yaşadığı tespit edilen Ladin, Pakistan kuvvetleri ve CIA ajanlarının operasyonları ile çıkan çatışma sonrası ölü ele geçirildi. Olaydan sonra operasyon yapan helikopter düşerek yangına sebep oldu.

Hindistan İçişleri bakanı Palaniappan Chidambaram olay sonrası yaptığı açıklamada Ladin’in İslamabad’a bu kadar yakın bir yerde ele geçirilmesinin terörün Pakistan’ın en derin yerlerine kadar girdiğini ve teröre ev sahipliği yaptığını gösterdiğini dile getirdi.

Bin Ladin'in cesedi deniz tabanına gömüldü

El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin'in cesedinin deniz tabanına gömüldüğü öne sürüldü.

AP'nin Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, İslami geleneklere göre 24 saat içerisinde gömülmesi gerektiği ve cenazeyi kabul edecek ülke bulunmayacağı düşünülerek, bin Ladin'in cesedi deniz tabanına gömüldü.

Taliban, Bin Ladin'in öldürüldüğünü reddetti

Pakistan'daki Taliban Hareketi, terör örgütü El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü yönündeki haberleri yalanladı.

Geo TV'nin haberine göre, Taliban Hareketi, Bin Ladin'in hayatta olduğunu savundu.

Obama: Adalet yerini buldu

ABD'nin uzun süredir peşinde olduğu El Kaide lideri Usame Bin Ladin öldürüldü. Olayı doğrulayan ABD Başkanı Barack Obama, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Adalet yerini buldu" dedi.

Operasyon için kendisinin direkt olarak emir verdiğini ifade eden Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "küçük bir özel ekibin" Ladin’i ölü ele geçirdiğini belirtti. Bugünün yalnızca Amerikalılar için değil, tüm insanlık için önemli bir tarih olduğunu söyleyen Obama, İslam ile savaşları olmadığını, Ladin ve El Kaide’nin Müslümanları da öldürdüğünü kaydetti.

11 Eylül saldırılarının Amerikalılar için ne kadar canlı ve de acı bir hatıra olduğunu anımsatan ABD Başkanı, ‘‘Binlerce masum kadın, çocuk ve insanın ölümünden teröristler mesuldür. 11 Eylül 2001 saldırısı 3 bin Amerikan vatandaşının yaşamına mal oldu. Ancak bu trajedi Amerikalıları birbirine daha da sıkı bağladı. Bu olay, El Kaide ve onun başındaki Ladin tarafından düzenlendiğini biliyorduk" diye konuştu.

El Kaide’ye karşı savaştıklarını, bunu Amerikan halkının ve müttefiklerinin güvenliği için yaptıklarını belirten Obama, geçen 10 yıl süresinde terör ile mücadele eden herkese teşekkür etti. Obama, Ladin’i ele geçirmek için mücadeleler verdiklerine değinerek, ‘‘Göreve geldiğimde CIA Direkötrü Leon Panetta’ya El Kaide’nin üst yönetimi ve Ladin’i ölü ya da diri ele geçirin diye talimat verdim. Uzun süre uğraşlardan sonra Ladin’in Pakistan’ın iç bölgelerinde saklandığını öğrendik. Nihayet geçen hafta elde ettiğimiz bilgilerle harekete geçebileceğimizi hesapladık Bugün benim direktifimle Amerika, El Kaide’ye karşı küçük özel bir kuvvetle Pakistan’ın sınır bölgesinde operasyona başladı. Özel kuvvetler ateş etti ve Ladin’i vurarak cesedini ele geçirdi’’ şeklinde konuştu.

"İSLAM İLE BİR SAVAŞTA DEĞİLİZ"

Son 20 yıldır Ladin’in hem El Kaide’nin lideri hem de sembolü olduğuna işaret eden Obama, Amerikalılara ve müttefiklerine karşı terör saldırıları düzenlediğine işaret etti. Obama, savaşlarının terör ile olduğunu yineleyerek şöyle konuştu: ‘‘Daha önce de, şimdi de Amerika İslam’a karşı bir savaş içinde değildir. Ben bu konuda açık konuştum. Başkan Bush’ da 11 Eylül saldırılarından sonra ifade etti; mücadelemizin İslam’a karşı olmadığını. Usame Bin Ladin Müslümanların lideri değildi. O Müslümanların da katiliydi. Birçok İslam ülkelerinde El Kaide Müslümanları öldürmüştür Amerika’da da dahil.’’

Obama, Pakistan’ın Ladin’in yerini öğrenmelerinde yardımcı olduğunu ifade ederek, El Kaide’nin Pakistan halkına karşı da terör eyleminde bulunduğunu söyledi. Pakistan Cumhurbaşkanı ile konuştuğunu ve onun da kendisi gibi bugünün çok önemli ve de anlamlı olduğu konusunda hemfikir olduğunu aktaran Obama, kendilerinden El Kaide ile mücadelelerinde desteklerini sürdürmelerini istedi. Bu savaşı Amerika’nın tercih etmediğini belirten Obama, ‘‘Savaşın ne bedeller ile yapıldığını biz biliyoruz’’ diye konuştu. Değerlerinden ödün vermeden terör ile mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Obama, ‘‘Bugün El Kaide’nin terörü sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına seslenmek istiyorum. Adalet yerini bulmuştur’’ dedi.

Beyaz Saray önünde sevinç gösterileri

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberlerinin açıklanmasının ardından binlerce Amerikalı, Beyaz Saray önünde toplanarak sevinç gösterisinde bulundu. Kalabalık, ‘‘Amerika, Amerika’’ diye bağırdı.

Ellerindeki ABD bayraklarını sallayan gruptan “Başardık” sesleri yükseldi. Beyaz Saray önündeki kalabalığın giderek arttığı bildirildi.

Bu arada, Ladin’in öldürülmesi haberinin resmi olarak açıklanmasından sonra ABD eski başkanlarından George W. Bush, Obama hükümetini tebrik etti. Bush, adaletin yerine gelmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Gül: Bu şekilde ele geçirilmesi ibret vesilesi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesi ile ilgili, “Dünyanın en tehlikeli ve en sofistike terör örgütünün başının bu şekilde ele geçirilmiş olması herkese ibret vesilesi olduğunu, tabii ki büyük memnuniyet ile karşılıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avusturya’ya ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Gül, bir soru üzerine El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesi ile ilgili, “Bu şunu gösteriyor, teröristler ve terör örgütlerinin başlarının sonu eninde sonunda canlı ya da cansız bir şekilde ele geçirilmektir. Dünyanın en tehlikeli ve en sofistike terör örgütünün başının da bu şekilde ele geçirilmiş olması herkese ibret vesilesi olduğunu, tabii ki büyük memnuniyet ile karşılıyorum.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.