1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Usame öldürüldü, peki ya Usameleri doğuranlar ne olacak?
Usame öldürüldü, peki ya Usameleri doğuranlar ne olacak?

Usame öldürüldü, peki ya Usameleri doğuranlar ne olacak?

11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kulelere yapılan saldırıların baş sorumlusu olarak gösterilen Usame Bin Laden geçen hafta düzenlenen bir operasyonla öldürüldüğü haberi ABD başkanı Barac Obama...

A+A-

11 Eylül 2001 tarihinde İkiz Kulelere yapılan saldırıların baş sorumlusu olarak gösterilen Usame Bin Laden geçen hafta düzenlenen bir operasyonla öldürüldüğü haberi ABD başkanı Barac Obama tarafından dünyaya duyuruldu. Bu haberin ardından ABD ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke bayram havası estirdiler. Dünyanın bir numaralı azılı teröristi olarak ilan ettikleri Usame’yi içinde Müslümanların da bulunduğu birçok ülkenin gözünde de mel’un bir insan olarak takdim eden ve kabul ettiren ABD, kendi elleriyle büyütüp besledikleri Usameleri doğuran uygulamaların baş aktörlerine karşı kılını dahi kıpırdatmıyor.

Hiç kimse bu Usameler durduk yerde kendiliğinden türediler demiyor. Öyle söylendiği gibi, fakir aile çocuklarının ellerine birkaç kuruş tutuşturulup kandırılan insanlar değil. Usame dediğiniz şahıs, dünyanın sayılı zenginlerinden. Debdebe, şatafat varken Usameler niçin sonu belli olan “uçurum”ları tercih etsinler. Hem sonra bir Usame öldürülür, yerine binlerce Usame gelir. Bu işin sonu da gelmez. Bence, dünya kamuoyu, sosyal bilimciler Usamelere kaynaklık eden, onları doğuran nedenleri ortadan kaldırmak için işe önce İsrail’i te’dip etmekten başlamaları lazım.

Peki, Usame nasıl bu hale geldi? Dolar milyarderi olan Usame, ABD’de yaşıyordu. ABD yönetimi Usame’yi Ruslara karşı kışkırttı ve kendisine mücahit unvanı taktı. Daha sonra Usame palazlanmış haliyle, yönünü kendisini yetiştiren ABD’ye çevirince, o mücahit olarak takdim ettikleri Usame’yi bir anda dünyanın en azılı teröristi olarak ilan etmeye başladılar.

Değerli dostlar, Filistin sorunu durdukça, İsrail bölgede devlet terörü estirdikçe, yukarıda da ifade ettiğim gibi bir Usame yerine bin Usame gelir.

Şükürler olsun ki, her şeyimiz ABD’ye ayarlı(!) Onların kutsadıkları bizim kutsallarımız, onların tel’in ettikleri bizim mel’unlarımız. Onların dostu bizim dostumuz, onların düşmanı bizim düşmanımız. Hatta onların Ortadoğu dediği bir coğrafya her ne kadar bize göre Asya kıtasında da olsa, biz yine oraya Ortadoğu deriz. Neden? Çünkü ABD Ortadoğu diyor da ondan.

Şu kadarını ifade etmek isterim ki, terörün her türlüsü şiddetle red edilmelidir. Terörün ve teröristin dini, mezhebi ve meşrebi referans kabul edilerek kategorik yaklaşılmaz. Masum bir insanı katletmenin cezasının ne kadar da ağır olduğunu mensup olduğumuz yüce dinimiz üstüne basa basa bize bildirmiştir. Amma ve lakin kediyi bile köşeye sıkıştırdığınızda dönüp sizi tırmalaması kesindir. Burada suçlu olan kedi değil; kediyi köşeye sıkıştırandır. Herkesin kediyi köşeye sıkıştıranı görmezden gelerek koro halinde kediye yüklenmesi doğru değil, insani de değil. Onun için işin kaynağına inilmeli ve insanların terörist faaliyetlere bulaşmamaları sağlanmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.