1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. USKAF'ın açılış konuşmasını Cantürk yaptı
USKAF'ın açılış konuşmasını Cantürk yaptı

USKAF'ın açılış konuşmasını Cantürk yaptı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen programa katıldı

A+A-

Bu yıl Doç. Dr. Hatice Camgöz Akdağ, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk,Prof. Dr. Bahadır Güllüoğlu ve Prof. Dr. Abut Kebudi’nin öncülünü yaptığı 5. USKAF (Ulusal Sağlıkta Kalite Forumu) İstanbul Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşti.

İTÜ Kariyer zirvesiyle beraber yapılan toplantıya İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve yurt içi ve yurt dışından akademisyenler, mühendisler, iş adamları ve öğrenciler katıldı.

Programda sağlıkta kariyer, ilk milli kanser ilacı nasıl ortaya çıktı, sağlıkta yapay zeka ve endüstri 4.0, tıpta simülasyon uygulamaları, mühendisin sağlık sektöründeki kariyeri, biomedikal mühendislik, Türkiye’de sağlık sektöründe istihdam ve sağlık çalışanı sayısındaki çarpıklıklar, USKAF’ın dünü bugünü ve yarını konuşuldu.

İTÜ'nün ev sahipliği yaptığı konferans Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk'ün açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmasında Prof.Dr. Cantürk, İTÜ'de düzenlenen USKAF vesilesi ile ulusal sağlıkta kalite formlarının düzenlenmesinde baştan beri Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün desteğini hiç eksiltmediğini belirtti ve başarı dileklerini iletti. Cantürk, Deep Mind’ın tıbbı kayıtları daha hızlı işleyerek kullanılılabileceği, dakikalar içerisinde tıbbı bilgilerin işlenmesini sağlayabileceğini, CareSkore ile gerçek zamanlı olarak zeus algoritmasını kullanıp ve hastaların klinik labaratuvar demografik ve davranışsal verilerini alıp tahminler yapılabileceğini, yapay zeka sisteminin tıpta kullanılabileceğini dile getirdi Buna örnek olarak da IBM WATSON ile hekimlerin daha bilinçli, daha doğru aynı zamanda hızlı kararlar almalarına yardımcı olunabileceği ve elektronik tıbbi kayıtları (EMR) analiz etmek için tasarlandığını söyledi.

Tıbbı görüntüleme ve yapay zeka yanında sağlıkta 2023 vizyonu ile artırılmaya çalışılan hekim sayısından çok sağlıkta kalite için hemşire, hasta bakıcısı, tıbbi sekreter, tekniker sayısının artırmanın amaçlanması gerekliliğini belirterek konuşmasına tamamladı.

Cantürk’ün açılış konuşmasından sonra çok sayıda alanında uzman sunumlar yaptı. Prof. Dr. Cantürk’e ve konuşmacılara teşekkür plaketleri verilerek program bitirildi.

Programda genel olarak hastalıkların gelecek yıllarda daha erken teşhis edileceğini bazı sağlıkta yeni meslek çıkacağını bazı sağlık mesleklerinin azalacağının vurgusu yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.