1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üstün yetenekliler Küresel Vatandaşlık Eğitimi'ni tamamladı
Üstün yetenekliler Küresel Vatandaşlık Eğitimi'ni tamamladı

Üstün yetenekliler Küresel Vatandaşlık Eğitimi'ni tamamladı

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve TÜBİTAK işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Küresel Vatandaşlık Eğitimi Projesi’ne katılan ilk grup, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde aldıkları altı günlük eğitimlerini tamamlayıp katılım belgelerini aldı.

A+A-
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ogurlu tarafından yürütülen, TÜBİTAK’ın 4004 “Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” başlığı altında desteklediği Üstün Yetenekli Öğrencilere Küresel Vatandaşlık Eğitimi projesinin ilk grubunda yer alan 20 öğrencinin altı günlük eğitimi başarıyla tamamlandı. 

VELİLERE SEMİNER SUNULDU

Üstün zekalı tanısı almış 5, 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen, 20 kişiden oluşan iki ayrı grup şeklinde gerçekleştirilmesi planlanan projede ilk grup eğitimini tamamladı. 15 Haziran’da başlayan eğitimin ilk gününde Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Üzeyir Ogurlu tarafından ailelere “Dünyamız ve Üstün Zekalılar” konulu seminer verildi. Projeye katılan çocuklarının ailelerinin katıldığını seminer projenin bir parçası olarak gerçekleştirildi. Projenin şarkısı olan Barış Manço’nun ‘Bu dünya benim memleketim’ isimli parça eğitim sonrasında gerçekleştirilen kokteyle eşlik etti.

YARATICILIK DERSİ 

Üstün yetenekli ve geleceği parlak olarak nitelendirilen öğrencilere proje kapsamında küresel vatandaşlık programından en üst düzeyde yararlanabilmeleri için hava, su ve toprak kirliliği, genetiği değiştirilmiş ürünler, yenilenebilir enerji, küresel iklim değişikliği gibi konularda bilim dersi; empati, önyargı, ayrımcılık, sorumluluk, yardımseverlik, haklara saygı gibi konularda etik dersi ile ders aralarında ve dinlenmelerinde yaratıcılıklarını geliştirecek olan yaratıcılık dersi verildi. 

GEZİLERLE DESTEKLENDİ 

Proje kapsamında verilen dersler ağırlıklı olarak Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ndeki dersliklerde gerçekleştirilmesine karşın öğrencilerin öğrenme süreci yapılan gezilerle desteklendi. Küresel Vatandaşlık Eğitimi Projesi öğrencileri, eğitim aldıkları altı günde küresel ısınmayı daha iyi anlamak için buz pateni pistine, Güneş enerjisiyle Elektrik üretimini görmek için Ekopark’a, geri dönüşümün nasıl yapıldığını öğrenmek için İZAYDAŞ tesislerine, yenilenebilir enerji üretiminin deneyini yapmak için ise Kocaeli Üniversitesi Yenilenilebilir Enerji Laboratuarı’na eğitmenleri eşliğinde ziyarette bulunarak incelemeler yaptı ve bilgilerini somut olarak daha iyi şekilde özümsemiş oldu.
PROJEDE 24 KİŞİLİK EKİP GÖREV YAPIYOR 
Çeşitli üniversitelerden toplamda 24 kişiden oluşan proje ekibinde uzman, eğitmen ve rehberler görev yapıyor. Projenin son günü olan Cumartesi günü çocuklar aldıkları eğitimde öğrendiklerinin zihinlerinde oluşturduklarını ‘Hayalimdeki Dünya’ isimli poster yarışmasında kağıda yansıttı. Yarışmada projeye Kocaeli’den katılım gösteren Bora Özkan’ın hazırladığı poster birinci oldu. Ardından öğrenciler eğitime katılım belgelerini aldı ve projenin ilk etabı tamamlanmış oldu. Projenin ikinci etabı ise bugün başlayacak ve 27 Haziran Cumartesi günü sona erecek.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.