1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üvey eğitim: Kur’an eğitimi yaz kursları!
Üvey eğitim: Kur’an eğitimi yaz kursları!

Üvey eğitim: Kur’an eğitimi yaz kursları!

Evet, okullar tatile girdi ve evlatlarının manevi dünyalarını mamur edebilme telaşına düşen aileler, bu tatili fırsat bilip camilere Kur’an öğrenmeleri için evlatlarını gönderme telaşına girdiler

A+A-

Evet, okullar tatile girdi ve evlatlarının manevi dünyalarını mamur edebilme telaşına düşen aileler, bu tatili fırsat bilip camilere Kur’an öğrenmeleri için evlatlarını gönderme telaşına girdiler. Kimler için? Tabi ki, beşinci sınıfı bitirenler için. Ya diğerleri? Bildiğiniz gibi onlar hala yasak kapsamında. Onlar; yüzmeye, baleye, caza, dansa, gitara ve hülasa her türlü ladini etkinliğe gidebilirler, yasal hiçbir engel yok. Ama sıra Kur’an eğitimine gelince. O yasak!

Elbette ki, ben de din görevlileri ve konuya duyarlı kimi aileler gibi evlatlarını bu kurslara göndermelerini salık vereceğim ama, müsaadenizle eğitim sistemimizdeki çarpıklık ve Kur’an eğitimine karşı duruşumuz hakkında eleştirel yaklaşımımdan bahsetmek isteyeceğim.

Eğer Kur’an eğitimini isteyene müfredat programı çerçevesinde öğrencilere verebilseydik, minik yavrularımız bu sıcak havada ders yapmak yerine; tıpkı diğer akranları gibi onlar da gönüllerince tatil yapma fırsatını yakalarlardı. Niçin Kur’an eğitimine üvey eğitim muamelesi yapıyoruz? Kur’an öğrenimi neden arta kalan ve öğrenilmesi en zor olan zamana hapsedilmek istenmekte?Niçin bu öğrenciler tatil nimetinden feragat etmek zorunda bırakılmakta ve hatta niçin bu çocuklar dolaylı olarak Kur’an’dan böylelikle soğutulmak istenmektedir? Esas bunları sorgulamak lazım.

Velilerimizin tek talebi, Kur’an eğitiminin müfredat programı içerisine alınması talebi olmalıdır. Yoksa bu alandaki sevinç sıcaklığın zirve yaptığı ve çocukların oyun parkurlarında gönüllerince eğlenebilecekleri sırada bu eğitimlerin verilmesine icbar edilen zamanlardan izin koparma sevinci değil. Bu sevinç; yersiz ve manasız olduğu gibi, ötekileştirilmeye peşinen razı olma anlamına gelir ki, bu da milletin ayrı bir versiyonudur.

Hedef: Yaz kurslarını kaldırmak ve yerine Kur’an eğitimini seçmeli ders olarak ilköğretim müfredat programına koymak olmalıdır. Yoksa yaz kurslarına razı olmakla,  dinlenmemiş ve enerjisi atılmamış bir öğrencinin yorgun-argın bir şekilde yeni eğitim yılına başlamasının günahına ortak oluruz ki, onun vebali de yeter ve artar da…

Sağlıklı, dingin ve yüksek maneviyatlı nesiller dileğiyle…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.