1. HABERLER

  2. Uyanıklığa kaçılmasın
Uyanıklığa kaçılmasın

Uyanıklığa kaçılmasın

Suriye'de yaşanan iç savaşın ardından Türkiye'ye sığınan mülteci sayısı 3 milyonu geçti. Kamplar, sığınan insanlara artık yetmiyor.

A+A-

Güneydoğu illerinde de yer kalmadı. Batıya, en batıya son iki-üç yılda müthiş göç yaşandı. Suriyeliler buralarda da kalmak istemiyor, Avrupa'ya geçmenin yollarını arıyorlar. Bütün bunlar daha iyi bir yaşam için. 
Kocaeli'de de Suriyeli mülteciler var. Soğuk kış günlerinde asfalt üzerinde yatıp uyumak zorunda kalan çocuklar görmüştük. Bir otomobilin içine 7-8 kişilik aileler sığmaya çalışıyordu. Onlar için geçici sığınma evi yapılabilirdi. Bu konuda özel bir ekiple ilimize gelen Suriyeli mülteciler denetim altına alınabilirdi. Ancak geçen yıldan bu yana değişen çok fazla şey olduğunu düşünmüyorum. Kim bilir bu yıl ne türlü dramlara tanıklık edeceğiz. 
Suriyelilerin hepsi sokaklarda dolaşıp dilenmiyor. Aramıza karışan, iş bulup çalışanlar da var. Kimi kebapçıda, kimi yük taşımada, birçoğumuzun önemsemediği işler buluyor, ekmek parasını kazanmaya çalışıyorlar. Geçenlerde Körfez Yarımca Sanayi Sitesi'nden bir haber geldi. Oto tamir atölyelerinde çalıştıracak yerli işçi bulamadıklarını belirten bazı esnaf, çareyi Suriyeli işçilerde buluyormuş. Baba-oğul çalışan Suriyeliler var. 
Türk işçilerin oto bakım, torna-tesviye gibi işleri ağır bulduğu için çalışmayıp kaçtığı iddia edilmiş. Rahata düşkünlükten, sanayi sitesinde çırak bulamadıklarından dert yanarak Suriyeli işçilerin buna karşılık çalışmaya daha hevesli ve verilen işi itirazsız yapmasıyla karşılaştırma yapılmış. 
Sanayi Sitesi'nde çalışmanın eskisi kadar cazip olmadığını kabul ediyorum. Türkiye'de eskiye göre okul sayısı arttı. İnsanlar eskiden erken yaşlarda çocuğunu çıraklık okuluna gönderip, meslek edinmesini önemserdi. Yaz tatillerinde sokakta oynayacağına sanayide çalışıp iş disiplinine biran önce alışması sağlanırdı. Şimdi önce okul diploması alsın, üniversite okusun istiyorlar. Ayrıca eskiden sanayi sitesinde çalışanların eline iyi para geçerdi. Oto tamircide çalışan bir işçi ailesine rahatça bakabilir ev, araba alırdı. Şimdi verilen ücretlerle bunları yapmak mümkün mü? Ama yine de bu ülkede ihtiyaç sahibi çok insan var. Asgari ücrete razı çalışabilirler. 
Sanayi esnafı eğer Suriyelilerin içinde bulunduğu zor şartlardan yararlanıp, işçi maliyetlerini daha aşağılara çekmeye çalışıyorlarsa çok yanlış. 
İnsanın vatanından göç etmesi kadar zor bir durum olmasa gerek. Suriyeliler bizi dost bilip, sığındıysa tabi ki Avrupalılar gibi kapıyı gösterip, ölüme terk edecek değiliz. Ama onların içinde bulunduğu zor durumu fırsata dönüştürmek en hafif ifadeyle vicdansızlık olur. Suriyelileri koz olarak kullanıp, Türk işçilere ödenecek ücreti daha da düşürmeye çalışmak da aynı derecede insafsızlık olur. Bu işin mutlaka denetlenmesi ve varsa yanlış bir uygulama önlenmesi gerekir.

Fethiye Caddesi’ni korumalıyız

İzmit’te yeni alışveriş merkezleri açıldıkça Fethiye Caddesi’nin eski popülerliği kalmadı. Eskiden çarşıya çıkan herkes, alışveriş yapsın veya yapmasın mutlaka Fethiye Caddesi’nden geçerdi. İnsanlar birbirine çarparak da olsa aşağıya-yukarıya tur atar, bundan keyif alırdı. Bu yoğunluk esnafın da işine gelirdi. 
OutLet Center’la başlayan alışveriş merkezi kültürü, N-City, Dolphin, 41 Burda ve Symbol AVM ile devam etti. İlk başlarda kimse gitmez deniyordu ama hafta sonları bu alışveriş merkezleri dolup taşıyor. Hatta Derince’de Kipa ile Kartepe’de Özdilek AVM bile ağzına kadar dolu oluyor. 
Alışveriş merkezlerinin konforu şüphesiz Fethiye Caddesi’nde yok. Ama Fethiye Caddesi’nin nostaljisi var. Kent merkezini canlı tutmayı sağlıyor. Fethiye Caddesi de ortadan kalkarsa, İzmit’te çarşı içinin ne özelliği kalır. Bu caddenin yok olmasına, son kalan birkaç esnafın da çekip gitmesine müsaade etmemeliyiz. İzmit’in ruhunun yaşadığı ender yerlerden biridir Fethiye Caddesi. 
Fethiye Caddesi’nin yıllar önce yapılan baskı beton yolları farklı yerlerinden kırık dökük. Yağmur yağdığında küçük gölcüklerin arasında dolaşıyorsunuz. Caddenin tam ortasında bulunan su kanalı tıkalı, ızgaraların bir kısmı kırık, kanalın içine yan yatmış duruyor. Fethiye Caddesi’nin üzerine yıllar önce yıldızları andıran ışıklandırma yapılmıştı. Bunun dışında güzelleştirmek adına yapılan bir şey olmadı. Fethiye Caddesi’nin yeniden canlanması için öncelikle bu fiziki şartların düzeltilmesi gerekiyor. Ayrıca bu caddeye giriş yapan araçların düzene sokulması gerekiyor.
Fethiye Caddesi trafiğe kapalı bir bölge. Buraya normalde araç girmiyor. Ama akşam saatlerinde bariyerler açılıp, özel araçların girmesine izin veriliyor. Tam iş çıkışına yakın, insanların vitrinlere bakmaya başladığı sırada bir araç müziği sonuna kadar açıp caddeye girip, bir baştan bir başa gidiyor.   Bununla birlikte küçük çöp kamyonları da gün içinde bazen 4-5 kez caddeye girip, karton atıkları topluyor. İzmit Belediyesi’nin aslında burada kötü bir niyeti yok, mağazadan çağrı gelmedikten sonra hareket etmiyorlar ama araç her caddeye girdiğinde yayalar sağa sola kaçışıyor, caddeden uzaklaşıyor. Bu karton toplama işini de belli saatlerde ve sadece bir kez yapılsa, zaten insanların az uğrar olduğu bu caddede daha az rahatsızlık yaratılmış olur. 


Televizyona değil, Aytepe Yaylası’na çıkın

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç ile AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman arasında geçtiğimiz günlerde bir tartışma başladı. Gazetelere demeç vererek birbirlerine yükleniyorlar. Murat Erinç’le başladı olay. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na ağır ithamlarda bulundu. Kocaeli’nin imamı gibi benzetmeler yapmaya çalıştı ki, yaşını ve görevini aşan ifadelerdi. Emre Kahraman doğal olarak yanıt verdi. Ama o da bir üst perdeden Erinç’e gönderme yaparak, “Haddini bil” deyince ortam gerildi. 
Erinç, yaşanan tartışmanın gazetelerde çıkması doğruymuş gibi Kahraman’a çağrı yaparak, “Gel seninle bu konuyu televizyonda tartışalım” dedi. 
Bu tür tartışmalar gençlerin işi olmaması gerekir. Erinç’in kendi ifadesine göre Emre Kahraman’la sosyal hayatta sürekli yan yana geliyorlarmış. Oturup kendi aralarında bu işi çözebilecekleri halde televizyona çıkma hevesi niye? Halkın önünde bu konuyu tartışınca ne olacak? 
Benim gençlere tavsiyem, televizyon yerine alın üyelerinizi çıkın Büyükşehir Belediyesi’nin Aytepe Yaylası’ndaki Diriliş Gençlik Kampı’na. Kalacak yer var. Doğayla iç içe, mis gibi temiz hava. Bol oksijen. Dilediğiniz kadar tartışın, fikirlerinizi paylaşın. 
Gençlik sussun, otursun demiyorum. Ama bu tür tartışmalardan mümkün olduğunca uzak dursunlar, boş tartışma yerine üretken olsunlar. 
Kocaeli Üniversitesi’ne bakın. Karşıt görüşlü iki grup arasında geçen hafta çok gergin olaylar yaşandı.  Bildiri dağıtıyor diye birbirlerinin boğazına sarıldılar. Sizin bu olayları önlemek için çalışmanız gerekirken, yenilerine meydan açacak söylemlerin içine girmek yanlış. Yarın seçim çalışmaları başlar, partinizin genç üyeleri gece yarılarında caddelerde, sokaklarda bayrak asarken karşı karşıya gelir. Sırf bu boş muhabbetler yüzünden çok tatsız olaylar yaşanır, hesabını veremezsiniz. Siyasette belli merhaleleri geçerek o koltuklara geldiğiniz. Ama bir kitleyi yönetme sorumluluğu üstlendiğinizi de asla unutmayın. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum