İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Uyum

A+A-

Uyum nedir aslında hiç düşündünüz mü? Sadece yanınızda bulunup sizinle aynı şeyleri düşünen  ve böyle olduğu için de sizi mutlu eden birisi için uyumlu mu  dersiniz? Yoksa kendisiyle ve etrafıyla barışık, çevresiyle, doğayla huzur içinde, başkalarının fikrine ve davranışlarına, yaşam tarzına saygılı fakat kendi içinde bir hayatı olan, kendince yaşayan biri için de uyumlu der misiniz? Aslında anlatmak istediğim şey her zamanki gibi bizim kendi bakış açımızla ilgili bir durum. Bana göre öyle  çok insan var ki aslında uyumlu olmanın tam olarak ne olduğunu karıştıran ya da bilmeyene belki de çok da anlamak istemeyen.. Biraz daha farklı düşünmeye var mısınız? 
Bencil olup da kimseyi düşünmeyen, aslında çok da düşünüyormuş gibi yapıp, kendi çıkarlarına, fikirlerine aykırı bir durum olduğunda oradan ya ışık hızıyla kaçan ya da o kişiyle kendi arasında bir husumet çıkaran bir çok kişi var elbette hepimizin çevresinde. Kendince iyilik yaptığını düşünüp aslında bir şekilde herhangi bir ilişkinin gidişatını bozan sonra da hiç bir şey olmamış gibi gelip uyum sağlamanızı bekleyen bir çok insan olduğu gibi.. Sahi düşündünüz mü hiç uyumlu insan ne yapar diye? Bana göre uyumlu insan yaşadığı hiç bir negatiflikten şikayet etmez. Şikayet etmediği bunları sevdiği anlamına gelmez ki.. Sadece içinde yaşadığı durumu kabullendiğini, değiştirebileceği bir şey olsa bunu yapabilecek güçte olduğunu hatırlatır kendine uyumlu insan. İçinde, yaşadığı tüm mutsuzlukları biriktirmez ve sadece mutlu olduğu zamanlarda diğer insanlara da iyi davranmaz. Çünkü bilir ki onun yaşadığı bir mutsuzluk başkasına ve dolayısıyla evrene de bulaşır. Ve yine hatırlatır kendine “Evrenle ve yaşamla uyum içerisindeysem, benim o andaki huzursuzluğumdan, mutsuzluğumdan  etkilenmemeli hiç bir kimse.” Bana göre uyumlu insanın kendisine hatırlattığı bir diğer şey de şudur elbet:   Uyumlu  olmanın kendi önceliklerinden, kendi ilgi alanlarından ve kendi varlığından vaz geçmemek olduğu... Çünkü bilir ki eğer ki sen kendi içinde huzur, sevgi, mutluluk ile dengeni kurmuşsan ve bunlar senin yaşadığın dış dünyadan ne kadar farklı olsa da, seni mutlu edecektir ve böylelikle uyumlu insan bilir ki içindeki bu denge aslında onu diğerleriyle de uyumlu ve bütün yapacaktır. Uyumlu olmak denince bir de,  bana göre var olan  her şeyin, her bir canlının sesini duyabilmek, hissedebilmek, anlamak ya da en azından anlamaya çalışmak  geliyor akla. Bir başkasının canının yandığını duyabilmek, içindeki huzursuzluğu anlamak, sebepsiz destek olmak da uyumu destekliyor bir de. Kendi öz benliğini, öz saygısını  yitirmeden karşılıklı çıkar ilişkisi olarak değil de , iyi niyet, iyi düşünceyle bir bütün olarak yaşamak , uyum içinde olmayı ve elbette hepimizin özünde bir olduğumuzu da hatırlamayı ve hatırlatmayı gerektiriyor..

Anlamlı Bir Hikaye En Bilge Kişi 

Bir zamanlar üç bilge bir araya gelip dünyanın en kısa anayasasını yazmaya koyuldular. İnsanın hareketlerine ve davranışlarına hükmeden kanunu gösteren kişi dünyanın en bilge kişisi seçilecekti.
”Allah suçluları cezalandırır” diye teklif etti bilgelerden birisi… Tek cümleydi, kısa ve özdü…
Fakat diğerleri bunun bir kanun değil tehdit olduğunu söyleyerek itiraz ettiler. Birinci bilgenin bu teklifi kabul edilmedi.
”Allah sevgidir.” dedi ikinci bilge. Ama bu teklif de kabul görmedi. Çünkü insanın görevlerini tam anlamıyla açıklamıyordu.
Sonra üçüncü bilge tane tane şu teklifte bulundu:‘
‘Kendinize yapılmasını istemediğiniz şeyi başkalarına yapmayın.” ve ilave etti.
”Kanun budur. Gerisi sadece yoruma kalmıştır.”
Diğer bilgeler de bu teklifi kabul ettiler.
Ve o bilge zamanın en bilge kişisi seçildi.
Alıntı


“Herkesi dinleyin, azıyla konuşun.”

William Shakespeare

Bu yazı toplam 1195 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.