1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Uyuşturucu ve terör örgütleriyle bağlantılı 807 kişi yakalandı
Uyuşturucu ve terör örgütleriyle bağlantılı 807 kişi yakalandı

Uyuşturucu ve terör örgütleriyle bağlantılı 807 kişi yakalandı

Güvenlik güçlerinin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelesi kapsamında, terör örgütleriyle bağlantılı 807 kişi yakalandı. Güvenlik güçleri tarafından terör örgütü PKK başta olmak üzere ASALA,

A+A-

Güvenlik güçlerinin uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelesi kapsamında, terör örgütleriyle bağlantılı 807 kişi yakalandı. Güvenlik güçleri tarafından terör örgütü PKK başta olmak üzere ASALA, TKP/ML ve DHKP/C terör örgütleriyle bağlantılı olduğu tespit edilen 1984 yılından bugüne kadar 359 uyuşturucu madde kaçakçılığı operasyonu gerçekleştirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi(TUBİM)'nin 'Türkiye Uyuşturucu 2010 Raporu'nda, dikkat çekici bilgiler yer alıyor. Türkiye, dünyanın başlıca eroin üreticisi olan Afganistan'dan tüketimin fazla olduğu Avrupa'ya eroin maddesi transferinde yoğun olarak kullanılan "Balkan Rotası" üzerinde bulunuyor. Türkiye'nin bu transit konumu, aynı zamanda ülke içerisindeki eroin maddesi bulunabilirliğini ve madde bağımlılığını da artırıyor. Türkiye, ecstasy maddesi kaçakçılığından hedef ülke olarak etkileniyor. Captagon maddesi ise çoğunlukla Bulgaristan sınırlarından Türkiye'ye giriş yapıyor ve Ortadoğu ve Arap ülkelerine gidiyor. Türkiye, kokain kaçakçılığından daha az seviyede etkileniyor. Esrar iç tüketim amacıyla ülke içerisinde kaçak ekim yoluyla temin ediliyor. Zaman zaman PKK'lı teröristler tarafından örgüte gelir elde etmek amacıyla kaçak kenevir ekimi ile iç piyasaya sürülüyor.

Uyuşturucu madde bağlantılı ölümlerde istanbul birinci

Rapordaki bilgilere göre 2008 yılında 147 olan doğrudan madde bağlantılı ölüm sayısı 2009 yılında 153 olarak tespit edildi. Ölen insanların 133'ünü erkek, 20'sini kadınlar oluşturuyor. Bu sayılara yurt dışında ölen ve otopsisi Türkiye'de yapılan vakalar dâhil değil. Yurt dışında ölmüş ancak otopsileri Türkiye'de yapılmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olgu sayısı 2008 yılında 12 iken, 2009 yılında 7 oldu. Bu ölümlerin yaş gruplarına göre dağılımı incelendiğinde ise en fazla ölüm olayının 25–29 yaş grubu ve 30–34 yaş grubunda olduğu görüldü. Doğrudan madde bağlantılı ölümler illere göre incelendiğinde en fazla ölüm olayının meydana geldiği ilk dört il sırasıyla; İstanbul (77), Antalya (18), Gaziantep (9) ve Adana (8) olarak belirlendi. Ölüm nedenleri kullanılan madde-maddelere göre incelendiğinde, vakaların yüzde 96,1’inde afyon ve türevi maddeler (yalnızca afyon türevi maddeler veya alkol ve diğer maddelerle birilikte alınması) tespit edildi.

Uyuşturucudan 24 bin kişi cezaevinde

2008 yılında 15 bin 433 olan madde bağlantılı olay sayısı, 2009 yılında 46 bin 816 olarak belirlendi. Raporda bu artışın gerçekte olay sayısının arttığı şeklinde algılanmasının yanlış olduğu ifade edildi. 2009 yılına kadar Emniyet'ten alınan verilerde sadece KOM Daire Başkanlığı ve bağlı birimlerinin olay sayıları değerlendirmeye alınırken; yürütülen çalışmalar sonucu 2009 yılı verilerinde KOM birimleri dışında kalan tüm polis birimlerinin madde yakalaması ile sonuçlanmış uyuşturucu olay sayıları da değerlendirmeye alındı. 2009 yılında 2 bin 714 eroin, 42 bin 860 esrar, 428 kokain, 411 ecstasy ve 73 captagon olayı meydana geldi. 2009 yılında uyuşturucu şebekelerine yönelik 437 projeli operasyonda 5 bin 425 kişi yakalanarak adli makamlara teslim edildi. 2005 yılında uyuşturucuya bağlı suçlardan ceza infaz kurumlarında bulunan kişi sayısı 4 bin 125 iken, 2010 yılı Mayıs ayı itibariyle bu sayı 23 bin 800'e ulaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.