1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Üzerinde çalışılması gereken konular
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Üzerinde çalışılması gereken konular

A+A-

Önümüz Bayram.. Sonra, yaz sezonu… Yaşadığımız kentin, orta ve uzun vadede çözülmesi gereken pek çok sorunu var. Ama bir de yaz sezonunun, tatil sezonunun geçmişte yaşanmışlıklarla bilinen kendine özgü ciddi sorunları var. Belediyelerin, Valiliğin, Sivil Toplum Kuruluşlarının acilen masaya yatırıp, önlem alması gereken sorunlar.. Aklım yettiğince bugün bunları anlatmaya çalışacağım.

YOLLAR AÇIK OLMALI: Öncelikle önümüzdeki uzun bayram tatilini planlamalıyız. Her zamankinden daha fazla trafik şehrimizin üzerinden geçecek. Otoyol’da devam eden, ne olduğu belirsiz onarım işlerinin 22 Temmuz’a kadar süreceği açıklandı. Otoyol devre dışı kalırsa, uzun tatilin başlangıç ve bitişinde İzmit perişan olur. Hareket edemeyiz. Bu konuda mutlaka alternatifler geliştirilmeli.

KANDIRA YOLU: Sözde bu yaz sezonu başlamadan duble yol olacaktı. Hiçbir şey yapılmadı. Bu yaz insanlar Kandıra sahillerine daha fazla akın edecek. Mutlaka adım başı önlem, denetim olmalı. Aksi halde çok can yanar.

KANDIRA SAHİLLERİ: Büyükşehir Belediyesi, yıllardır yaz sezonunda Kandıra sahillerinde can kurtarma ekiplerini hazır tutuyor. Ama buna ekler lazım. Mutlaka bölgede mobil sağlık merkezleri bulunmalı. Özellikle denize girenleri derine çeken dip dalgaları konusunda erken uyarı sistemi bulunmalı. Geçen hafta hortum, bölgede zarara neden oldu. Plajlar elden geçirilmeli, otopark ve karavan park tesisleri yapılmalı.

SİLAH ATIMI: Bizim ilimiz, yaz aylarında gereksiz silah atımının en yoğun olduğu bölgedir. Görürsünüz, bayramın 1’nci günü, bayram namazı sonrası, yine bütün kent Teksas olacak. Bu konuda mutlaka önlemler alınmalı. Ama lafta, kağıtta kalan önlemler değil. Gelişigüzel silah atımı konusunda çok net ve tavizsiz önlemler olmalı.

YOLBAĞI ÇETELERİ: Yaz sezonu, aynı zamanda düğün sezonu olacak. Bu yıl da pek çok evlilik, sünnet düğünü göreceğiz. İzmit’te yol bağı çetelerinin nasıl sıkıntı yarattığını geçtiğimiz yıllarda gördük. Bu konuda da özel ekipler oluşturulmalı, yol bağı çetelerinin terör estirdiği bölgelerde önlemler alınmalı.

BAHÇE DÜĞÜNLERİ: İzmit’in belli bölgelerinde yaz aylarında bahçe düğünleri çok sık yapılıyor. Hafta içi günlerde, gece sabaha kadar çok düzensiz, disiplinsiz açık hava düğünleri çevreyi rahatsız ediyor. Bu konuda tedbirler alınmalı.

HAVAİ FİŞEKLER: Bir de son yıllarda havai fişek atımı çok moda oldu. Gece geç saatlerde yerleşim alanları içinde atılan fişekler, çıkarttıkları ses ile insanları korkutuyor. Bu konuda da kurallar konulmalı.

BANKA ATM’LERİ: Özellikle uzun bayram tatili döneminde il genelindeki bütün banka ATM’leri çalışır durumda olmalı. İnsanlar emekli ikramiyelerini alacaklar. Pek çok kişi, cebinde para taşımıyor, bankada tutuyor, gerektiğinde çekiyor. Banka ATM’leri arızalı, içi boş olursa büyük sıkıntılar çıkıyor. Bayram tatili öncesinde bu konu mutlaka masaya yatırılıp, her banka için önlem alınmalı. Bankaların ATM’leri kontrol eden nöbetçi ekipleri olmalı.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ: Soğuk kış aylarında elektrik kesintileri, en fazla insanların üşümesine neden olur. Yaz sıcaklarında ise, bir saatlik elektrik kesintisi ile bütün yiyecekler bozulur. Şimdi klimalar devreye girecek. İlimizde elektrik sorunu genel manada hala devam ediyor. Sedaş’ın bakım, arızalara müdahale ekipleri çoğaltılmalı. Yaz sıcaklarında elektrik kesintileri mutlaka önlenmeli.

SULAMA VE SİNEK EKİPLERİ: Sanki bizim kendi tozumuz yetmezmiş gibi, son zamanlarda bir de çöl tozları bölgemize gelmeye başladı. Kurak ve sıcak bir yaz bekleniyor. Bütün belediyelerin arazözlü sulama ekipleri oluşturması, yerleşim bölgelerindeki ana caddelerin zaman zaman sulanması lazım. Sivrisinek ile mücadele için de özel ekiplere ihtiyaç olacak diye düşünüyorum.

SEYYAR TEZGAHLAR: Özellikle İzmit’te bu bayram arefesinde seyyar tezgahların bir hayli arttığı gözleniyor. Yürüyüş Yolunda bile don gömlek, sutyen satılmaya başlandı. Bir kere taviz verilirse, önü alınmaz. İzmit’te seyyar satıcıların da, kaldırım işgallerinin de önlenmesi lazım.

YOLLAR ONARILMALI: Yaz sezonu, tatil sezonu kentimizde iş yapmak için çok önemli bir dönemdir. Köy yollarının onarılması, şehir merkezlerindeki bozuk caddelerin onarılması ve kentin önümüzdeki sonbahar dönemine hazırlanması için herkesin özverili çalışması lazım.

………………..

Bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. Bayram tatili ve yaz sezonu için bu kentte alınması gereken başka önlemler de olabilir. Bu kentte yaşam kalitesini yükseltmek, insanların huzurunu, güvenliğini arttırmak zorundayız. Umarım önerilerim, ilgili kurumlarda dikkate alınır.

 

Bir hafta geciken doğru tercih

Abdullah Eryarsoy, AK Parti İl Başkanlığı görevinden mayıs ayı başında istifa etmişti. İlimizde AK Parti zaten çok karışıktı. Dedikodu yuvasına dönmüştü. Bir an önce doğru il başkanının, partiye ağabeylik yapacak bir kişinin atanması gerekiyordu.

Aslında AK Parti bu doğru ismi de bulmuştu: Mehmet Ellibeş…

Cumhurbaşkanı tarafından atamanın geçen hafta yapılması bekleniyordu. Ama parti içindeki çekişme ve gıybet o kadar fazlaydı ki, bu il başkanlığını büyük bir hırsla isteyen o kadar çok isim vardı ki,  akıllar karıştı.

Bir haftalık boşlukta bazı kişiler, “Reis beni istiyor. İl Başkanı ben oluyorum” diye dolaştı. Partinin içi daha da karıştı, ipler daha da gerildi. Aslında bu bir haftalık gecikme, Ellibeş’in de ismini biraz yıprattı.

Sonunda doğru olan karar alındı. Mehmet Ellibeş, artık resmen il başkanı. Hiç kuşkusuz bu ortamda işi çok zor. Ama daha önce de yazdım; Mehmet Ellibeş, içinden geçilen bu süreçte AK Parti için en uygun il başkanıdır. Kişisel hırslarından arınmış, beyefendiliği, adaleti tanıyan herkes tarafından kabul edilmiş bir isimdir. Mehmet Ellibeş’in AK Parti İl Başkanı olması, sadece partisi için değil, kentimiz siyaseti için de önemli kazançtır.

Zor görevde Allah yardımcısı olsun. Bir süre elinde sopa ile dolaşması lazım. Umarım, öyle yapar.

 

DUVAR YAZISI

Bayram haftası geldi.

İşini uyduran tatile kaçtı.

Devlet dairelerinde bayram

ertesine kadar iş yaptıramazsınız.

Bu yazı toplam 2152 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
8 Yorum