1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Üzülmez, büyük hedefler koydu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Üzülmez, büyük hedefler koydu

A+A-

Kartepe, ilimizin en güzel, gelişme potansiyeli en yüksek ilçesi. Ama aynı zamanda, yönetilmesi en zor ilçelerden biri. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, geçen akşam basın toplantısı düzenledi.  2014 Mart’ındaki yerel seçimlerden bu yana Kartepe’de çok fazla iş ve proje üretildiği söylenemez. Zaten Başkan Üzülmez’in de anlattığı gibi, büyük sel felaketinin tahribatıyla uğraşmak zorunda kaldılar. Kartepe’de alt yapı adına önemli işler yapıldı. Başkan Üzülmez, 2019’a kadar olan kalan dönem için çok önemli projeleri anlatıp, önemli vaatlerde bulundu. 
Bu projelerden biri, mevcut Köseköy Sanayi Sitesi’ni başka bir yere taşımak ve Köseköy Sanayi Sitesi’nden boşalacak D-100 kenarındaki büyük araziyi iş ve ticaret merkezi haline getirmiş. Önemli bir iş. Ama öyle 3-5 yılda bitecek iş değil. Mevcut sanayi sitesinin yerini iş ve ticaret merkezi olarak değerlendirmek isabetli bir karar. Ama mevcut Köseköy Sanayi Sitesi nereye gidecek, bunu çok titiz çalışma ile belirlemek gerekiyor.
Üzülmez’in en çok önemsediği projelerden biri, yıllardır gündemde olan “Teleferik Projesi”. Birinci etabı, SEKA Parkı alanı ile Derbent’teki poligon alanı olacak.  İkinci etap, Derbent’teki Poligon alanından Kartepe zirvesine çıkacak. Üzülmez, “Yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırmak istiyoruz. Ama bu modelde talip çıkmazsa, kendi imkanlarımızla yapacak, mutlaka zirveye teleferikle çıkışı sağlayacağız” dedi. Teleferik işinin, 2019 yılı Mart ayındaki yerel seçime kadar bitmesini bekliyorum. Kartepe zirvesine gidip, dönmeyi sağlayan yeni alternatif yollar da yapıldı. Ama teleferik,  kesinlikle bölge turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Sadece manzara seyretmek için bile bu teleferiğe binilebilir.
Kartepe için, Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Doğa Parkı Projesi var. Uzuntarla’da çok geniş bir orman alanı bu iş için düşünülüyor. Gerçekten heyecan verici. Umarım, Üzülmez bu işin peşini bırakmaz. Büyükşehir Belediyesi’ni bu konuda sürekli sıkıştırır. Uzuntarla’da planlanan Doğa Parkı Projesi hayata geçerse, kentimiz mükemmel bir alana kavuşmuş olacaktır. 
Kartepe Belediye Başkanı’nın çalışkanlığından, hizmet konusundaki hırsından hiç kuşkum yok. Belediye’nin kaynaklarını, parasını en iyi şekilde kullandığından da eminim. Ama bizim kentimizde yerel yöneticilerin zamanın nasıl su gibi akıp gittiğini anlamak konusunda zaafları var. Başkan Üzülmez, Kartepe projeleri konusunda kendisini son basın toplantısı ile bağladı. Umarım, verdiği sözleri vadesi içinde yerine getirebilir.

Ruslar hemen domates mi aldı?
Türkiye’nin uzun bir aradan sonra İsrail ve Rusya ile ilişkilerini düzeltmesinden büyük memnunluk duyan,  bu barışı siyaseten eleştirenlere çok kızan biriyim. Türkiye’nin Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh”  şeklinde işaret ettiği hedefi mutlaka tutturması gerekiyor. 
Rusya ve İsrail ile ilişkilerin düzelmiş olması, ülke ekonomisi açısından da kuşkusuz önemli ve olumlu bir gelişme. Ama bizim ülkemizde her konuda istismar bir alışkanlık, yaşam biçimi haline geldi. 
Rusya ile ilişkiler bozukken, meyve-sebze ihracatımız durmuştu. Türkiye’nin ürettiği sebzeler, meyveler elde kalmıştı. Şimdi barış yapıldı ama ihracat hemen başlamadı. Ama Perşembe Pazarı’ndaki, manav tezgahlarındaki tabloya bir bakın.
Geçen hafta 1.50 TL olan taze fasulye bu hafta 2 TL oldu. Geçen hafta 2 TL olan Çilek, bu hafta 3 TL’ye yükseldi. Domates, geçen hafta 75 Kuruş’tu. Bu hafta 2 TL’den satıldı. Pazarcıya soruyorsunuz, “İhracat başladı, fiyatlar yükseldi” diyor.
Kesinlikle eminim ki, bu aradaki fark üreticinin cebine gitmiyor. Ne oldu yani? Rusya, birden bire bizim domatese mi saldırdı? Bir haftada fiyat 75 Kuruş’tan 2 TL’ye yükselir mi? Böyle bir ülkeyiz. Ramazan’ı, Bayram’ı, savaşı, barışı, her şeyi istismar ediyoruz. Önce toplamsal ahlakı yerleştirmek ve herkese özümsetmek gerekiyor. Tekrar ediyorum, sebze ve meyvedeki birden bire yükselen fiyatlardan bu ürünleri üretenler kazanıyorsa, söyleyecek sözüm yok. Ama yine aracılar kazanıyor. Buna üzülüyorum.


Gidişi gördüm, dönüşten korktum 

Dün 10 günlük uzun bayram tatilinin ilk günüydü. Sabah Kartepe yönünden İzmit’e geliyorum. Suadiye Kavşağı Köprüsü üzerinden TEM Otoyolu’nu gördüm. Ankara yönüne inanılmaz bir trafik akıyor.
D-100’e indik. İzmit’e geliş yönü rahat ama Ankara’ya gidiş yönü, daha sabah 07.00’de tıkanmaya başlamış. Bayram tatili nedeniyle İstanbul boşalıyor. Ama ne boşalma, sanki bütün İstanbul tatile çıkıyor. İyi ki, D_100’ü daraltan çalışmalar tamamlanmış, yolun tamamı açılmış. 8 şerit var, ama yetmiyor. 
Ankara yönüne bu trafik; hem TEM’de hem D;1//’de bütün gün devam etti. Bugün ve yarın da aynı şekilde devam edecektir. Osmangazi Köprüsü’nün de etkisiyle,  D-130’un ilimiz sınırlarındaki bölümü, geçmiş uzun tatil dönemlerine göre sakin. Ama D-100 ve TEM’de müthiş bir trafik var. 
Bir de bu giden trafiğin dönüşü olacak. Üstelik gidiş trafiği birkaç güne bölünüyor. Dönüş trafiği 9-10 Temmuz günlerine yoğunlaşacaktır. Hazırlıklı olmalıyız. Bu yoğun trafiğin akacağı yollarda gerçekten işe yarayacak önlemlerin alınmasını sağlamalıyız. 

Herkes çevresine duyarlı olmalı 

IŞİD, yüce dinimizi istismar eden çok karanlık ve çok kanlı bir terör örgütü. Son Atatürk Havaalanı baskınıyla, bu gerçeği bir kez daha gördük. Kabul etmek gerekir ki, bu kanlı örgüt, bizim ülkemizde bir hayla dallanıp, budaklandı. Son yapılan operasyonlarda, farklı illerde IŞİD hücre evleri ortaya çıkartıldı. 
Türkiye’nin 81 ilinden 71’inde IŞİD’in hücre evlerinin bulunduğu belirtiliyor. Bizim ilimizin özellikle bazı bölgelerinde de bu terör yuvalarının bulunduğunu tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. Zaten, IŞİD’e katılmak için en çok gencin derlenip toplandığı ilin bizim ilimiz olduğu biliniyor. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Bizim bölgemize son aylarda çok fazla Suriyeli mülteci görüntüsü altında yabancıların gelip yerleştiğini de biliyoruz. Bazı ilçelerin kırsal bölgelerinde yerleşen çok sayıda Suriyeli aile var. Hepimizin çevremize karşı duyarlı olması lazım. Tuhaf işlerin döndüğüne dair emareler bulunan çevremizdeki evleri, tuhaf faaliyetler, şüpheli davranışlar içinde olduğunu düşündüğümüz terörist tipli kişileri güvenlik güçlerine en kısa sürede bildirmeliyiz. Bu konuda güvenlik güçlerinin de çok dikkatli olması ve ihbarlara itibar etmesi lazım. Bu kanlı, insanlık düşmanı terör örgütünün uzantılarının bizim şehrimizde hiç olmadığını kimse söyleyemez, düşünemez. Hücre evleri konusunda her vatandaşın sorumluluğu vardır ve şüphelenilen kişi ile mekanların mutlaka güvenlik birimlerine bildirilmesi gerekir.


Töreni gururla izledim 
Perşembe akşamı eve gider gitmez, televizyon başına geçtim. Çok uzun yılların hayali olan İzmit Körfezi Köprüsü tamamlanmış, açılışı yapılıyordu. Köprünün ilimiz Dilovası ilçesindeki ayağının dibinde yapılan töreni, hemen hemen bütün kanallar canlı yayınlıyordu.
Bazı kanallarda tören öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile röportajlar yapıldı. Özellikle Başkan Karaosmanoğlu, çok gerçekçi konuştu.
Sonra Ulaştırma Bakanı, Başbakan ve en sonunda Cumhurbaşkanı kürsüye çıktılar. Dilovası’nda köprü ayağı dibinde binlerce kişi toplanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin önündeki büyük projelerden söz etti. Terörle mücadeleyi anlattı. Cumhurbaşkanı konuşurken, arkasında muhteşem köprü görünüyordu. 
Sonra, köprüden geçtiler. Balonlar havaya bırakıldı. Gece Körfez’in iki yakasını birleştiren köprünün üzerinde ışık gösterileri vardı. Önemli bir olay. Türkiye’nin bu tür projeleri hayata geçiriyor olması, önemli olay. Biz bu kentte, 3 günlük işleri 30 günde zor bitiriyoruz ama Türkiye gerçekten büyük işler başarıyor. Körfez Köprüsü’nden Osmangazi Köprüsü’nden biran önce gururla geçmek için sabırsızlanıyorum. 

Efendi olalım, her yere gidelim 
Futbolda 2016-2017 sezonunun ayak seslerini duymaya başladık. Biz Kocaelisporlular için önümüzdeki sezon yeni bir macera olacak. Kocaelispor’un mücadele edeceği Türkiye 3. Ligi’nde gruplar belirlendi. 
Yeşil-Siyahlı takımımız, 1. Grup’a düştü. 3. Lig önümüzdeki sezon 3 grupta oynanacak. Bölgesel ayrım yok. Kocaelispor’un mücadele edeceği 1. Grup’ta Tekirdağ’dan, Cizre’ye kadar Türkiye coğrafyasının her yerinden takımlar yer alıyor. Önümüzdeki sezon 2. ve 3. Grup’tan 3’er,  Kocaelispor’un yer aldığı 1. Grup’tan 4 takım düşecek. Biz, ayaklarımızı yere basmalıyız. BAL’da zorlanmadan şampiyon olan güçlü bir kadromuz var. Ama bu sezon için önümüze koyacağımız ilk hedef “Şampiyonluk” olmamalı. 
Sezon içinde nelerle karşılaşacağız, kulübün geçmişten gelen borçları başımıza nasıl işler açacak henüz bilmiyoruz. Ama her şeye rağmen, sezona iyi girer, üst üste üç hafta puanları toplar ve camiayı havaya sokarsak, bu grupta ilk 5 içinde de yer alabiliriz. 
Önümüzdeki sezon Kocaelispor’un peşinden bol bol seyahat edeceğiz. Lig maçları Eylül’de başlayacak. Fikstür ileriki günlerde çekilecek. Grubumuzda Altay, yani İzmir var. Bursa, Manavgat var. İki sezon önce BAL’da çok çetin bir yarış içine girdiğimiz Tekirdağ var. Doğu’da Van, Cizre var. Cizrespor maçlarını kendi kentinde oynayamıyor. Büyük olasılıkla Erzurum’da oynayacak. İstanbul’dan Beylerbeyi, Kartal, Sancaktepe var. Benim görüp çok beğendiğim Erzincan var.. Tabii, kardeş Gölcük ile aynı grupta olmamız da bir avantajdır.
Öncelikle efendi olalım. 3. Lig, BAL’a göre çok daha göz önünde.  En ufak olayda kulüp zarar görüyor, ceza alıyor. Tekirdağ ile Kartal ile geçmişte yaşananları bir kenara bırakalım. Biz Kocaelispor’uz, büyük camiayız. Bir deplasmana, 10-15 bin kişi ile gidebilen bir camia.. 
Zor olacak. Ama heyecanlı olacak 3. Lig’deki mücadele. Şimdiden bazı deplasmanlar için ben de plan yapmaya başlıyorum. Ama öncelikle kendi kendimizi terbiye etmemiz lazım. Bu seviyede bizim düşmanımız, kin tuttuğumuz bir kulüp olmamalı. Biz, bu ligin çok üzerinde bir camiayız ve buralarda misafiriz. Ne kadar rakiplerle aramızı iyi tutar, ne kadar rakiplere sempatik gelirsek, büyüklüğümüzü o kadar çabuk kabul ettirebiliriz. Taraftar gruplarına ve taraftar gruplarının liderlerine bu nedenle çok sorumluluk düşüyor. 

Saygı duruşu nasıl olurmuş, öğrenelim 
İstanbul Atatürk Havaalanı’na yönelik terör saldırısının ardından, bütün dünya gerçekten üzüldü. Bizim ülkemizde son yıllarda bir “Batılı düşmanlığı” başladı. “Bizim dinimizden olmayanlar bizden değildir” gibi bir yaklaşım topluma hakim kılınmak isteniyor. 
Oysa dünya farklı. Tamam, batı dünyasında çok abartılı bir İslam fobisi var. Haksızlık yapıyorlar. Ama mevzu insanlık olduğunda, batılılar duygusallaşıyorlar. Atatürk Havaalanı’na yönelik kahpe terör saldırısının ardından Rusya’dan ABD’ye, bütün Avrupa ülkeleri, Uzak Doğu bizim yanımızda yer aldılar. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda çeyrek final maçları öncesi saygı duruşu yapılıyor. Bizim ülkemizde, Paris’teki terör saldırılarından sonra saygı duruşu yapılırken ıslıklar çalınmıştı. Marsilya’daki Polonya-Portekiz maçı öncesi, tribünlerdeki Fransızlar, Polonyalılar, Portekizliler, bir dakika boyunca alkışlarla terörü protesto ederken, bizimle dayanışmaya girdiler. Tribünlerdeki insanların yüzleri kameraya yansıdığında, hepsinin gerçekten acı hissettiği görülebiliyordu.
Bizim de saygı duruşunu öğrenmemiz gerek. İnsanlık bir bütündür. İnsanların ırkı, rengi, dini, dili fark etmez. Terör, bütün insanlığın düşmanıdır. Elbette, “Saygı duruşu yapmayı gerektirecek” olayların yaşanmaması ilk dileğimizdir. Ama dünyanın herhangi bir yerindeki insanlığa yönelik saldırılar sonrası saygı duruşu yapacaksak, bizim de bu işin adabını öğrenmemiz gerekiyor.

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1486 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.