1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Üzülmez, Kocaelispor’a çile çektirenleri tek tek açıkladı
Üzülmez, Kocaelispor’a çile çektirenleri tek tek açıkladı

Üzülmez, Kocaelispor’a çile çektirenleri tek tek açıkladı

Kocaelispor Kulübü Başkanı Hüseyin Üzülmez, bu sabah geniş çaplı bir basın toplantısı düzenleyerek göreve geldikleri günden bu yana yaşananlar, geçen dönemden gelen borçlar ve transfer yasağının kaldırılması süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yahyakaptan’da bulunan Sky Fall Lounge’de yapılan basın toplantısına Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de neredeyse tamamı katıldı. Başkan Üzülmez, “Mutluluğumuzu perçinleyen iki durum söz konusu. Birincisi 10 yıllık transfer yasağının açılması ve 3 resmi maçı kazanmış bir takımın yönetim kurulu olarak bir başka mutluluğumuz da bu şekilde. Tam tersi bir durum da olabilirdi ama çok şükür olmadı” şeklinde konuştu. Başkan Üzülmez’in geniş çaplı basın toplantısından ayrıntılar şu şekilde:

SEÇİM ÖNCESİ SÜREÇ

“Bir takım farklı sesler ve duyumlar aldık. Şahsen ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızdan hiçbirinin, bir an önceki yönetimin bırakıp yerine geçmek istediğine inanmıyorum. Şahsıma teklif geldiğinde bir ifadem vardı. Kocaelispor bu ketin en büyük markası ve siyaset üstü markadır. Kocaelispor söz konusu olduğunda bütün farklılıklar, eleştiriler yok olur, Kocaelispor’un menfaati söz konusu olur. 5 sezondur devam eden, kendi çapında başarılı olduğu inanılan bu yönetimi desteklemek, ayrılacaksa da yerine gelecekleri desteklemek düşer. Her zaman Kocaelispor’u düşünen biri olarak bunları düşündüğümü söyledim. Siyasetin 10 yıllık yorgunluğu var, kimse talip olmaz ve görev bize düşerse seve seve yapabileceğimizi söyledik. Talip olan birilerinin karşısında aday olarak çıkmadık. Hatta son gün adaylığı açıklayan arkadaşımızla KOTO’da bir araya geldik. Eğer hazırlarsa, yapabileceklerine inanıyorlarsa bütün benliğimle yanlarında olduğumu söylemiştim. Orada alınan karar mevcut başkanın ve diğer ismi zikredilen arkadaşla birlikte benim ismim etrafında birlikteliğin olması kararı çıktı”

KOCAELİSPOR BİRÇOK KULÜBE ÖRNEK OLMUŞTUR

“Bir yandan kadromuzu yapılandırmamız gerekiyordu. Kadroyu oluşturmamız, fedakarlık hatamız oldu. Transferi açtığımız gün transferleri yapsaydık belki de 3 maçı da kaybedecektik. İçimizi acıtan acı zararlar oldu. Kocaelisporlu gözüküp, Kocaelispor için mücadele ettiğini söyleyen, Kocaelispor’a hizmet etmiş bazı insanların veya taraftar gibi gözüküp başkalarının adamı olmayı kendine yakıştırmış bazı insanları, bazı pazarlık yaptığımız sporculara anlaşmasın diye maalesef 3-5 kişilik bir grup vardı. Çok şükür ki bu süreci atlattık. Kocaelispor’un yaptığı bu mücadele üst liglerden birçok takımı motive etmiş, örnek olmuştur. O takım ve o şehrin kentin büyüklerinin sahip çıkmasına neden olmuştur. Komşumuz Sakaryaspor’a da, Bursaspor’a da örnek olmuştur. Ankaragücü de son dakikaya kadar uğraşmış ama transferi açamamıştır. Bu sürecin bu süre zarfında anlatılacak hikayesi çok fazla”

EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ BÜYÜKAKIN’DI

Bu süreçteki en büyük pay topyekün mücadelededir. En büyük motivasyon kaynağımız ve destekçimiz, teşekkürlerin az kaldığı Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın ve yakın çalışma arkadaşlarıdır. Çok büyük destek verdiler. Maddi olarak baktığımız zaman çok büyük destek. Sağlıklı düşünemediğimiz zamanlarda, gecenin herhangi bir saatinde başkanımızın kapısını telefonla çaldığımızda bir psikolog gibi şahsımı motive etmiştir. İtiraf etmem gerekiyor ki, 40 yıldır sosyal, ticari ve siyasi hayatın içindeyim. Ama 3 aylık süreçte yaşadığım stresi hiç yaşamamıştım. Kocaelispor’a helali hoş olsun. Bu süreci atlattık ve sadece asıl yönetim kurulu değil yedek yönetim kurulu da aynı fedakarlık içerisinde çalıştı. Bu stresli ortamda kaprisimizi hoş görüyle karşılayan kısa süre içinde aile olduğumuz yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Basın mensubu arkadaşlarımıza, küçük istisnalar dışında tüm taraftarlarımıza, şehrimize ve Kocaelispor’a inanana herkese teşekkür ediyorum. Manevi varlıklarıyla büyük destek veren bütün siyasi parti yöneticilerine, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Ticari ve sanayi odalarımızın başkanlarına teşekkür ediyorum. Düzenlenen geceye iştirak edenlere teşekkür ediyorum. Kocaelispor’a az veya çok destek verip Kocaelispor hesabına katkı koyanlara çok daha teşekkür ediyorum”

img_3700.jpg

4 PARTİDEN DE YÖNETİMİ OLUŞTURDUK

Kocaelispor bu kentin ortak paydasıdır. Hikayemiz başlarken, benim siyasi kimliğim var. Mensubu oluğum parti var. Bu olumsuz yansıyabilir, hassas olmamız lazım. Oluşturacağım yönetim kurulu için HDP hariç siyasi partilerimizin siyasi parti il başkanlarımızla görüştüm. Çok olumlu karşılandı. İstişare ettik ve bu kenti kucaklayacak, siyasi düşünce olarak partilerde görev yapmış veya sempati duymuş ancak aktif görevi olmayan 4 partiden de bir yönetim kurulu oluşturduk. Birkaç isim siyasi bir yönetim olduğunu, kukla yönetim olduğunu söylediler. Önemsenecek düzeyde olmadıklarını ifade ediyorum. Bu yönetim kurulunun bu başarıyı elde edemeyeceklerini düşünüyorlardı. İnşallah onlar da doğruyu bulurlar. Bu başarı hep gelecektir ve inşallah bu başarıların yanlarında yer alacaklardır. Almazlarsa da kıskançlık içinde olacaklardır. Kendi ekonomik yürüyüşünü oluşturan, diğer kulüplere örnek profesyonel bir kulüp olacağız. Kocaelisporlular gurur duyacak. Sevmeyenler de kıskançlıktan çatlayacaklardır. Kocaelispor, bütün siyasi düşüncelerin ortak noktasıdır. Kocaelispor bu kentin tanıtımında, turizminde, sosyal ve ekonomik hayatında en önemli parça ve argümandır”

ARAMIZA NİFAK SOKANLAR VAR

“Sıkıntı yaşatanlar var demiştim. Bunun yanında Kocaelispor’un büyüklüğünü idrak etmiş, teknik adamlık yapmış ve aidiyetini oluşturmuş sporcu ve teknik adamlar da oldu. Faiz istemem gerekirse vade de istemem diyen adam gibi adamlar da vardı. Acı olan bu şehirde büyüyüp havasını soluyup, bir kuruş indirim yapmayanlar da bu listede var. Bu yönetim 10 milyonun üstünde bir kaynak oluşturdu. En büyük krizlerden birinde bu para oluşturuldu. Türkiye’ye örnek oldu. TFF bu süreci yakından takip ettiği için başkanlık makamından birebir teşekkür ederek saygısını gösterdi. Lütfen hiç kimse haddini aşmasın. Hiçbir siyasi partinin güdümünde çalışmıyoruz. Kocaelispor’un başarısı için çalışıyoruz. Aramıza nifak sokmaya çalışanların çok komik ifadeleri var. Bizim yönetim içinde ne A ne B ne Z takımımız var. Tek takımımız var o da Kocaelispor. Bütün kararlarımızı oy birliğiyle alıyoruz. Bu esaretin ortadan kaldırılmasının hazzını yaşayan herkes şehirde mutlu. Bizler mutluyuz, siyasiler mutlu ama bunu hazmedemeyen azınlıklar var. Bu süreç kenetlenmemize vesile oldu”

İNSANİ DEĞERİNİ YİTİRMİŞ SPORCU MÜSVEDDELERİYLE UĞRAŞTIK

“Büyük bir heyecanla başladık. Çok kısa süre içinde yönetim kurulu listemizi oluşturduk. Birçok arkadaşımız son gün ve son saatte evet cevabını verdi. Çok yoğun şekilde çalışmaya başladık. Belki de insanların sefa sürerken biz kan ter içerisinde para aramak ve dert anlatmakla, Kocaelispor’a 10 yıl öncesinde gelip hiçbir katkısı olmayan aksine zararı olan, insani değerini yitirmiş sporcu müsveddeleri ile uğraşmak zorunda kaldık. Ukalalık düzeyi en üst düzeye çıkmış, fırsat yakalamış, şeytani bir planla karşımıza çıkmış insanlarla muhatap olduk. Bu güçlü şehrin takımına hizmet etmeden takındıkları tavır çok tahrik ediciydi”

KOYULAŞMIŞ BİR TABLO DEVRALDIK

Pembe bir tabloyla devralmadık yönetimi. Sadece transfer borcu değil. Aylarca ödenmemiş personel borcu, 1,5 yıl ödenmemiş sigorta borcu, teknik adam borcuyla karşılaştık. Tablo pembe değil, koyulaşmış bir tabloydu. Kocaelisporumuzun kuruluşundan bu yana hizmet etmiş bütün başkanlara, görev yapmış futbolculara ve çalışanlara teşekkür ediyorum.

img_3691-001.jpg

Bahri Yavuz döneminden kalan borçlar:

Teknik adam, futbolcular: 616 bin TL

SGK: 1 milyon 787 bin TL

Vergi: 347 bin TL

Gençlik Spor İl Müdürlüğü: 350 bin TL (İcra dosyasında, Sancaklı’dan sonra gelen para oraya gidecek)

Saha kiraları: 503 bin TL (İcra dosyasında)

Personel: 412 bin TL

Yavuz yönetimi 964 bin TL senet ve çek devretti.

2020’nin 3. ayına kadar çekler kullanılmış.

10 MİLYONLUK KAYNAK OLUŞTURULDU

10 milyonluk kaynak oluşturduk. Para bulmayan, kimseden alamayan, destek vermeyen bu yönetim tarih yazmıştır. Kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bedeli gelecek günlerde tahsil edeceğimiz 1 milyonluk anlaşmamız var. 16 milyon 608 bin TL’lik ödeme yaptık. Futbolcuların bütün peşinat ödemeleri yapıldı. Futbolculara ve teknik adama borcumuz yok.

YÖNETİMİN BULDUĞU KAYNAKLAR

Yönetim: Karşılıksız bağış 2,5 milyon TL

KEV’den: 250 bin TL

Kartepe Sportif: 185 bin TL anlaşma

Forma ve reklam: 1 milyon 450 bin TL

Sağlık: 100 bin TL

Belediye iştirak reklam: 8 milyon 144 bin TL

Kombine ve loca: 1 milyon 850 bin TL

Muhtelif kişi ve kuruluşlar: 2 milyon 785 bin TL

Stadyum reklam gelirleri: 425 bin TL

Düzenlenen gecelerden gelen: 110 bin TL

Alacaklılarda pazarlık sonucu indirim: 12,5 milyon TL

BÜTÜN PEŞİNATLAR ÖDENDİ

Elde ettiğimiz kaynaklarla geçen yıldan devraldığımız futbolcu borçlarını,

14 yeni transfer ve mevcut futbolcuların bütün peşinatları ödendi. Transferin açılması için gerekli miktar bulundu, 12 milyon 800 bin TL’si nakit, 200 bin TL’si Ali Çamdalı’nın çeki. SGK ve vergi borçları. 155 bin TL verdik ve yapılandırdık. Geçmiş dönemden 2 milyona yakın borç çıktı. 412 bin TL personel maaşı ödedik.

EMEKÇİLERİN PARASI ÖDENECEK

Hacizler devam ediyor. ticari borçlarımızı anlaşmalar yaparak ödemek istiyoruz.

Kızılyıldız’la yapılan anlaşma 300 bin 35 Euro. Sırbistan’a gidip görüşmelerimi yapacağız. Rahatladığımızda geçmiş yıllardan kalan, kulübe hizmet etmiş çalışanların da parası ödenecek.

TRANSFER SÜRECİNDE ZORLUK ÇIKARAN İSİMLER

Fuat Yaman: Ana parası 200 bin TL. Yüzde 9’luk faizle 700 bin yapıyor. Ancak 1 milyonun üzerinde olması gerektiğini belirtip, bir kuruş indirim yapmadı.

Tufan Daş: Bir kuruş indirim yamadı

Kemal Aslan: Kuruşu kuruşuna aldı, son dakikaya kadar sıkıntı yarattı.

Muhammet Özdin: Beklenilenin çok altında indirim yaptı. En çok sıkıntıyı yaşatanlardan.

Haydar Koç: İndirim yapmadı.

Murat Hacıoğlu: Zorluk çıkardı, 12 kuruşu yatırmadın diye TFF’ye başvurabilecek potansiyeldeydi.

Serhat Akın: Muhatap olmadı, çok zorladı.

Engin ipekoğlu’nun yardımcıları indirim yapmadı.

TRANSFER SÜRECİNDE KOLAYLIK SAĞLAYAN İSİMLER

Volkan Bekiroğlu

Yılmaz Vural

Ali Çamdalı

Bülent Bölükbaşı

Julio Cesar

Engin İpekoğlu (Yüzde 40 indirime gitti)

SAFFET SANCAKLI KONUSU

“1,5 milyon dolar Aziz Yıldırım üzerinden Saffet Sancaklı üzerine kayıtlı. Şöyle bir örnek vereyim. Ben Kocaeli milletvekili ve Kocaelispor efsanesi bir futbolcu olsam ve alacağım olsa, ekonomim de buna ihtiyacım olmayacak düzeyde ise bağış yaparım. Tersi bir durum varsa kolaylık sağlarım. O da olmayacaksa en kötü hülle yoluna giderim. Bir x’in borcunu üstüme almam.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
33 Yorum