1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Üzülmez’in Kartepe’si
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Üzülmez’in Kartepe’si

A+A-
Kocaeli siyasetinde, aktif pozisyonda bulunan kişilerin hepsiyle seviyeli tanışıklığım vardır. Sözüne, kişiliğine güvendiğim ilimizdeki birkaç siyasi aktörden biri Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’dir. 
Hüseyin Üzülmez, iş adamı, özel sektör yöneticisi olarak hem çok çalışkan, hem çok düzgün bir insandı. 2009-214 döneminde Nevzat Doğan İzmit Belediyesi’ne kazandırdı. İzmit Belediyesi’nde Başkan Yardımcısı olarak üstelik çok zor ve karışık bir dönemde büyük işler başardı. Halen İzmit Belediyesi’nde devam eden düzenin mimarı da Üzülmez’dir.
30 Mart 2014’de Kartepe Belediye Başkanı olmak istedi. Karşısına pek çok engel çıktı. Çok haksız suçlamalara hedef oldu. Yıpratılmak istendi. Üzülmez’in yüzü hep güler. Ağzından kötü söz pek çıkmaz. Ama ticarette de, siyasette de hırslıdır ve tuttuğunu kopartacak kabiliyete sahiptir. Zorlu bir sürecin ardından Kartepe Belediye Başkanı seçilmeyi de başardı. 
………..
30 Mart 2014’de Belediye Başkanı seçildikten sonra, ziyaret edeceğime söz vermiştim. Bir yılı aşkın zaman geçti. Sözümü tutamadım. Geçen gün Üzülmez ziyarete geldi, mahcup etti. Bu kentin her köşesini, her karışını severim. Ama 17 Ağustos felaketinden sonra yakından tanıdığım Kartepe benim için çok önemli bölgelerin başında gelir. Giderek Kartepe’yi, insanını daha yakından tanıma fırsatı buldum. Kartepe’yi tanıdıkça daha çok sevdim. Bu dünya harikası bölgenin coğrafyasına bağlandım ve bu coğrafyanın yarattığı potansiyelin  yeterince kullanılamamasına da hep üzülmüşümdür. 
Tevazuyu bir kenara bırakırsak, Kartepe’ye önemli katkılarım da olmuştur. Belki benim sürekli ve inatçı ısrarlarım olmasa, bugün hala Sapanca Yolu “Duble” olamamış, Suadiye Kavşağı köprüsü tamamlanamamıştı. Sarımeşe hipodromunda  inekler otluyor olacaktı.
………..
Başkan Üzülmez ziyarete gelince, önce Köseköy merkezdeki battı-çıktı işini sordum.  Projelerin tamamlandığını, ihale dosyasının hazırlandığını söyledi. Köseköy Battı-Çıktısı D-100 üzerinde bu kent için çok gerekli bir proje olacak. Kartepe Belediyesi ile Büyükşehir birlikte yapacak. Üzülmez, yakında ihalenin yapılacağını, 2016 yılının ilk çeyreğinde bu battı-çıktının tamamlanacağını söyledi.  Köseköy Merkez’deki battı-çıktı, yan yollarla birleşecek. Metro Mağazasının, Mobesko’nun az ilerisindeki alt geçitten, Alikanhya’daki yeni stada ulaşımı sağlayacak 20 metre genişliğindeki yol, Sefa Sirmen’in inşa ettiği Titanik Otel’e ulaşımı sağlayacak yan yollar,  duble yol haline getirilecek Salim Dervişoğlu Caddesi, hep bu battı-çıktıya bağlanacak. 
Projeyi anlatırken, Başkan Üzülmez’in gözleri parlıyordu. Dediklerini yapacağına inanıyorum. 
………..
Başkan Üzülmez’e kamuoyunda çok tartışılan, şimdilik sümen altına konulan Uzunçiftlik Emekevler bölgesindeki Kentsel Dönüşüm projesi girişimini sordum. Büyük bir samimiyetle ve inanarak şunları anlattı:
“-Ben bu konuda bir çalışma yaptırdım. Emekevler bölgesinde bütün parsellerde bina var. Okul, park, cami, sosyal donatı tesisi yapacak bir karış yer bulunmuyor. Bu bölgedeki binalar bir-iki veya üç katlı. Ama hepsi en az 40 yıllık. Çok eski, ekonomik ömürleri bitmek üzere. Bizim hazırladığımız projede, 107 dönümlük alanın sadece 24 dönümünde 4-6 katlı binalar bulunacaktı. 74 dönümlük alan, sosyal donatılar için ayrılacaktı. Burada 1300-1400 modern konut üretilecek,  hak sahipleri en az 1’e karşı 1.5 alacaklardı. İyi niyetle, heyecanla hazırladık projeyi. Önce muhalefete anlattım. Bayıldılar, destek verdiler. Bu projeyi duyunca (İşe önce benim binamdan başla) diyen eski Belediye Başkanı, daha sonra aksi yönde demeçler verdi. Ortada rant hesabı yoktu. Önce Emekevler’de bu iş bitecek, ardından Atakent’e geçecektik. Halk istemedi, vazgeçtik. Ne zaman ki Emekevler sakinleri bana gelir, (Biz kabul ediyoruz)der, o zaman tekrar başlarım. Halka rağmen hiçbir iş yapmam.”
………..
Başkan Üzülmez’e, “Şu Kartepe’yi turizme açıyorum diye Araplara peşkeş çekme” dedim. Bunu da anlattı. Özellikle son dönemlerde Suudi Arabistan’dan ailelerin, zenginlerin Kartepe bölgesine ilgi gösterdiklerini belirten Başkan şunları söyledi:
“-  Arap ülkelerinde, Arap Baharı isyanlarının bir gün kendilerinde de yaşanacağına dair bir korku var. Bu nedenle, zengin aileler, Kuran’daki cennet tasvirine çok uyan bizim bölgemizde arsa alıp, kendilerine gerektiğinde ülkelerinden kaçıp yerleşecek konutlar yapmak istiyorlar. Ama simsarlar türedi. İnsanlara sit alanında, imar izni verilmeyen yerlerde arsa satıyorlar. Suudi Arabistan Büyükelçiliği Ticari Ataşesine gittim. Durumu anlattım. Bölgede yatırım yapmak, arsa almak isteyenlerin önce belediyeye gelip, talip oldukları arsanın imar durumunu öğrenmeleri gerektiğini söyledim. Büyük bir ilgi var. Bu kendiliğinden gelişiyor. Ben, bölgenin belediye başkanı olarak devletimin itibarını korumak istiyorum.”
……….
Üzülmez, hizmete sevdalı, hizmet konusunda gerçekten heyecanlı bir yönetici. “Senin de çok önemsediğin Sarımeşe Hipodromu için yatırımlar yaptım. Hipodromdan ayda 200 bin TL civarında gelirimiz var. Yollarını yaptım, otopark yaptım, Çamurdan kurtardım. Hipodroma giden yolu da bulvar yapacağım” dedi. 
Asıl büyük projesini,  Sapanca Gölü üzerinden geçecek teleferik projesini dün gazetede yazmıştık. Üzülmez, Sapanca Gölü kenarındaki eski Seka Kampı alanını da açık hava konser ve gösteri merkezine dönüştürüyor. 
600 bin TL’si çöp ihalesinden olmak üzere, 1 yıllık dönem içinde Kartepe Belediyesi’nin mallarına sahip çıkarak, çeşitli alanlarda tasarruf yaparak 12 milyon TL’lik kaynak sağladıklarını anlattı.  İlçede işsizlik sorununun kalmadığını, belediye bünyesinde eleman arayın kuruluşlarla, iş arayan işsizleri buluşturacak istihdam ofisi kurduklarını söyledi. 
Kartepe’ye KOÜ’ün yeni fakülte ve yüksek okullar kuracağını, önümüzdeki yıllarda ilçede 
5-10 bin üniversite öğrencisinin eğitim göreceğini, ayrıca Tıp Fakültesi ile bağlantılı Ünibel’i ilçeye getireceklerini söyledi. 
Kartepe’nin Hüseyin Üzülmez ve ekibinin elinde 2019’a bambaşka bir havayla ulaşacağına inanıyorum. Hele şu Köseköy battı-çıktısını öncelikle bitirsin, hep birlikte Üzülmez’i alkışlarız. Bu arada  Başkan’a sordum:”AKP’de gerileme var mı?. 7 Haziran’da ne olur?” dedim. “Ben yüzde 54’le seçim kazandım. 7 Haziran’da partimizin oyu yüzde 60’ı bulur” dedi.
Bu yazı toplam 798 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum