1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Uzun tatil İzmit’te sakindi 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Uzun tatil İzmit’te sakindi 

A+A-

Her uzun tatilin çıkışında, bu tatil günlerini il dışında geçiren okurlarım için ilk iş gününde tatil döneminin özetini çıkartmayı artık alışkanlık haline getirdim. 
Öyle sanıyorum ki, pek çok okurumla 9 Eylül Cuma gününden beri görüşemedik. 10 günlük uzun bir tatildi. Yazın son günlerine, okulların açılışının tam öncesine rastladı. Bu nedenlerle de önemliydi. 
Sakin geçti  İzmit’te bayram.. Trafik sorunu yoktu, otopark sorunu yoktu. Ama çok fazla silah atıldı yine.. Bayramın 3 ncü günü Kandıra Karaağaç’ta bir serseri kurşunla 19 yaşındaki bir genç hayatını kaybetti. Bayram öncesi de yazmıştım. Böyle bir olay bu şehir için sürpriz değildi.
Bayramın birinci günü kimseler sokak ortasında kurban kesmedi. Büyükşehir Belediyesi Mezbahaları, kurban kesim yerleri gayet güzel hizmet verdi. THK, İzmit’te 2.200 kurban derisi topladı.
Bayramın ikinci günü her yerde bayramlaşma vardı. Kent Bayramlaşmasına bu yıl CHP de katıldı. İl Başkanı Sarıbay ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın CHP’yi kurumsal manada bayramlaşmada temsil etmesi, Dolphin avlusunda daha sevimli bir Kent Buluşması gerçekleşmesini sağladı. Kent Bayramlaşmasında sadece HDP yoktu.
Tatsız bir olay, bir cinayet, büyük bir kaza olmadı. İnsanlar Körfez sahillerinde, Kandıra ‘da Karadeniz sahillerinde denize girdiler. Öyle ortalıkta gözüken bir önlem falan da yoktu. Tatil günlerinde sabahtan öğlene kadar caddelerde sokaklarda insan göremezdiniz. Öğleden sonraları biraz hareketlendi.
Yani özetle, bu uzun tatili İzmit dışında geçirenler önemli bir şey kaçırmadılar. Ama İzmit’in boş ve sakin halinin ne kadar güzel olduğunu görme fırsatını çakırdılar. Bugün uzun tatilin ardından yeniden hayat başlıyor. Üstelik okullar açılıyor. Yaz sezonu resmen ve fiilen bitiyor. Yazlıklarda olanlar da döndüler. Tramvay inşaatı devam edecek. İzmit’te bu sabahtan itibaren trafik çok büyük sorun olacak. Hatta yaya olarak bu şehirde yürümek bile zorlaşacak. 
Yazın hepsi şehir dışına kaçan kargalar ve sığırcıklar da çoğalmış olarak dönecekler. Yürüyüş Yolu’nda yine başımıza, üstümüze pisleyecekler.. Keşke görseydiniz İzmit’in o sakin, dingin, boş halini.. Tavsiye ederim.. İleride bir uzun tatil dönemini hiçbir yere gitmeden bu şehirde geçirin. İzmit’in aslında ne kadar güzel olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız. 

İlk ders “Demokrasi” olmalı 
Uzun yaz tatili bitti.. Bugün okullar açılıyor. Ana okulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler.. 
Türkiye genelinde yaklaşık 20 milyon öğrenci. Dünyadaki, Avrupa’daki pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla bizim öğrencimiz var. Kocaeli’de 350 binden fazla öğrenci.. Ülkemizdeki ve dünyadaki pek çok şehrin nüfusundan daha fazla öğrencisi olan bir şehiriz. 
Elbette bugünden itibaren trafik çok daha büyük sorun olacak. Elbette hayatımız biraz daha zorlaşacak. Ama okulların açılmasıyla birlikte, hayatımız hareketlenecek, güzelleşecek. Ekonomi canlanacak. 
Milli Eğitim Bakanlığı, bu dönem ders yılının ilk gününde bütün okullarda aynı dersin işlenmesine karar vermiş. Bugün bütün okullarda öğrencilere “15 Temmuz” olayları, ulusal birlikteliğin önemi, 15 Temmuz şehitlerinin değeri anlatılacak. Elbette güzel ve elbette önemli. Ama bence bizim ülkemizde ülkemizin geleceği olan gençlere  ileri demokrasiyi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş ilkelerini anlatmamız  ve öğretmemiz çok daha önemlidir. Demokrasi, “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” demektir. Ama aynı zamanda, bir ülkede seçilmiş iktidar halkın yüzde 90’ının oyunu almış olsa bile, geride kalan yüzde 10’luk kesimin de haklarını koruması ve savunması, herkese eşit davranması demektir.
Demokrasi bireysel özgürlüklerin geliştirilmesi demektir. Basın özgürlüğüne kayıtsız şartsız saygı demektir. Hukuk devleti olmak, hukukun üstünlüğünü içselleştirmek demektir. Devlet kadrolarına alınan kişilerin liyakat sahibi olmasına özenmek demektir. 
Bütün bunları çocuklarımıza öğretirsek, gerçek demokrasi biçimini bütün kurum ve kuralları ile çocuklarımıza anlatabilirsek, ileride 15 Temmuz’lar yaşanmasını da önlemiş oluruz. Çünkü, demokrasi kurallarının, hukuk devleti kurallarının işletilmesi, basın özgürlüğünün güvence altına alınması demek, devlet içinde paralel devletlerin yapılanmasını da kesinlikle önlemek demektir. 
Bugünden itibaren ailemizde öğrenci olsun olmasın hepimizin sorumlulukları var. Caddeler, sokaklar öğrencilerle dolacak. Hepimiz trafikte çok daha dikkatli olmalıyız. O çocukların, öğrencilerin hepimizin çocuğu olduğunu hiç unutmamalıyız. Bu dönem bazı sıkıntılar olabilir eğitimde. Öğretmen sorunu olabilir. Birlikte aşmalıyız. Sabır göstermemiz, devlet yöneticilerine yardımcı ve destek olmamız gerekir. 
İlimizde başarılı bir eğitim yılı geçmesini diliyorum. Bir tek öğrencinin bile burnu kanamasın diliyorum. İlimiz öğrencilerinin son iki yılda önemli sınavlarda elde ettiği başarıların bu dönem gelişerek devamını diliyorum.
Tabii, devletin sorumlulukları var. Artık okul önlerinden uyuşturucuyu tamamen bitirmeliyiz. Trafikte önemlerin arttırılması gerekir. Okullarda huzur ve asayişi korumaya yönelik yapıcı önlemlerin titizlikle uygulanması gerekir. 
Bütün öğrencilerimize, velilerine, eğitimcilere bugün başlayacak yeni ders yılının başarılar getirmesini, dönemin huzur içinde, sağlıkla tamamlanmasını diliyorum.

Bu şehir için, tempoyu yükseltmeliyiz 

Tatiller bitti.. Umarım herkes yeterince dinlenmiştir. Artık bu şehre hizmet için tempoyu yükseltmenin zamanıdır. Yapmamız gereken gerçekten çok iş var. Bu şehir hizmet bekliyor. Bu şehir, başlamış işlerin savsaklanmadan biran önce bitirilmesini bekliyor.
Birbirimizi daha iyi anlayarak, kava etmeden, birbirimize destek olarak bu şehri sıkıntılardan kurtarmak için çalışmalıyız. Bakın, bu şehirde iş yapmak için ihale alanlar var. Misal, tramvay yolu işi. Gülermak diye bir girma üstlendi. Kendi alanında Türkiye’nin en iyisi olduğu söylendi. Ama iş hem planlanandan yavaş, hem beklenenden çok daha dağınık gidiyor. Müteahhit firma, kendi hesabına beş kuruşluk kazancın hesabını yapıyor. Ama burası İzmit .. Bu şehrin insanlarının ekstra sıkıntılara tahammülü kalmadı. Bu şehirde hizmetin hızlı ilerlemesi lazım. 
Gelin, şu trafik konusunda ciddi adımlar atalım. Ağır vasıtaları bu şehrin trafiğine sokmayalım.. 
Gelin, hep birlikte Banliyö tren için bastıralım. Tatilde memleketi Trabzon’a gidip gelen çok yakın bir arkadaşım var. Uçak bileti bulmakta zorlandı. Cengiz Topel’den gidip geldi. İzmit-Trabzon uçuşlarının fiyatı, Türkiye’deki en yüksek iç hatlar bilet fiyatıdır. Üstelik giderken de, dönerken de uçaklar tamamen doluymuş. 
İzmit’ ten bu Trabzon uçakları bile alınıyor. Hava alanımızın hiçbir eksiği kalmadı. Gelen hep birlikte şu havaalanımıza sahip çıkalım. Şehirlerarası yolların şehrimiz içinden geçen kesimlerindeki gereksiz ışıklı kavşakları kaldıralım.
Gelin bu şehirde gelişigüzel havaya silah sıkma magandalığı ile birlikte mücadele edelim. Yapacak, yapmamız gereken çok işler var dostlar.. Birbirimizle kavga etmek yerine, birlikte mücadele edelim. 

Bu yazı toplam 1429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.