1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Vah benim Karamürselspor’um, vah!
Vah benim Karamürselspor’um, vah!

Vah benim Karamürselspor’um, vah!

Önce Kocaelispor, ardından Gebzespor. Şimdi de Karamürselspor. Bir dönemin devleri bugün kapanmanın eşiğinde.  Kocaeli futbolda kelimenin tam anlamıyla dibe vurdu. Kim derdi ki bir zamanlar 1. Lig’de şa

A+A-

Önce Kocaelispor, ardından Gebzespor. Şimdi de Karamürselspor. Bir dönemin devleri bugün kapanmanın eşiğinde.  Kocaeli futbolda kelimenin tam anlamıyla dibe vurdu. Kim derdi ki bir zamanlar 1. Lig’de şampiyonluğa oynayan, iki kupa kaldıran Kocaelispor bu hallere düşecek ?. Kim derdi ki bir zamanlar 1. Lig’i hedefleyen Gebzespor bu duruma gelecek ?. Kim derdi ki bir zamanlar amatörde,  DAL’da, 3. Lig’de fırtınalar estiren Karamürselspor bu noktaya gelecek? Kimse diyemezdi,  bilemezdi elbette. Ancak oldu. Kocaeli futbolu tepetaklak oldu.

BİR ZAMANLAR FIRTINALAR ESTİRİYORDU

90’lı yılları iyi bilirim, amatör kümede Karamürselspor fırtınası esiyordu. Sonra Sarı-Lacivertli takım önce DAL’a oradan 3. Lig’e çıktı.  Merhum Mustafa Selvi’nin, Emin Doğansoy’un başkanlık, Yılmaz Tuncel’in Fahri Kurtuluş’un teknik direktörlük yaptığı dönemlerdi. Yönetimde Mustafa Kara gibi işi bilen bir isim vardı. Sıkça maçlarına gidiyordum. Her maçını 4-5 bin taraftar önünde oynuyordu Karamürselspor. İlçede futbola, Karamürselspor’a büyük bir ilgi vardı. Karamürsel ilçesi adeta futbolla yatıp kalkıyordu. O tarihlerde Karamürselspor ile ilgili daha büyük düşünmek lazım, bu potansiyelle 2. Lig’in hedeflenmesi gerekir şeklinde yorumlarımız vardı. Çok güzel, özel günlerdi onlar.

ÖNLENEMEZ BİR DÜŞÜŞ, ÇÖKÜŞ YAŞANDI

2000’li yıllarda birlikte Karamürsel ilçede futbolda bir gerileme oldu. Karamürselspor başta olmak üzere, Çamçukur ve diğer takımlar hızlı bir düşüş gösterdiler. İlin en üst amatör kümesinde ilçeden tek temsilci bile kalmadı. Karamürsel futbolda tepetaklak olmuştu. İlçe futbolunda önlenemez bir düşüş yaşanıyordu. Böylesine futbola merakla bir ilçe nasıl bu hale gelmişti? Şaşırtıcı ve düşündürücücü bir durumdu. Köşemde sıkça sorgularım Karamürsel ilçedeki bu durumu. Neden diye sorduğumda genellikle Karamürsel Belediyesi’nin desteğini çekmiş olması bu düşüşün, çöküşün sebebi olarak gösterildi. Köşemden defalarca Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’a seslendim, bir şeyler yapmasını, kan kaybına dur demesini istedim.

MAÇLARA ÇIKAMAYACAK DURUMA GELDİLER

Karamürsel ilçede futbolun artık bitme noktasına geldiği gerçeğini net bir şekilde ortaya koyan bir gelişme yaşandı birkaç gün önce. 1. Amatör Küme’de mücadele eden Karamürselspor takımı ligin ilk maçını güçlükle 11 kişi çıkmış, sahadan 10-1 gibi tarihi farkla yenik ayrılmıştı. İkinci hafta maçları öncesinde Karamürsel’den aslında beklenen acı haber geldi. Sarı-Lacivertli kulüp Derince G. B ile oynayacağı ikinci hafta maçına çıkamayacağını tertip komitesine bildirmişti. Karamürselspor’un lige devam edemeyeceğinin bir işaretiydi bu. Yarın korkulan olacak, Karamürselspor ikinci kez maça çıkmadığı için ligden ihraç edilecek. Çok acı bir tablo var karşımızda. Bağıra bağıra gelen bir acı tablo bu. Karamürselspor faaliyetlerini durdurma, kulübün kapısına kilit vurma noktasına geldi. Bir dönemin o şanlı kulübü ne duruma geldi? Nereden, nereye? Vah benim Karamürselspor’um, vah!

KALK AYAĞA KARAMÜRSELLİ, TAKIMINA SAHİP ÇIK

Kent futbolunda Kocaelispor ile başlayan bir çöküş dönemi Gebzespor ile devam etti, sıra Karamürselspor’a geldi. Kente adını veren kulübün, iki büyük ilçenin temsilcilerinin geldikleri noktaya gelin de kahretmeyin. Vah benim Karamürselspor’um vah. Koskoca ilçe amatör bir takımı bile sahiplenemiyor, amatör bir takımı bile yaşatamıyor. Bu durumu Karamürsel halkı nasıl kabul edebiliyor, nasıl içlerine sindiriyor anlayamıyorum. Bu kadar ilgisizlik, duyarsızlık görüşmüş değil. Buradan başta Belediye Başkanı Yıldırım’a ve tüm Karamürsellilere sesleniyorum. Kalkın ayağa ve kulübünüze sahip çıkın. Takımın amatör kümeden ihraç edilmesine izin vermeyin. Kocaelispor gibi Gebzespor gibi gençlerle çıkın oynayın ama ne olursa olsun o şanlı kulübün ismini yaşatın. Amatör bir kulübün ayakta kalması için öyle büyük paralar gerekmiyor. Sorumluluk öncelikle Başkan Yıldırım’ındır. Karamürsel ilçesinin belediye başkanıdır ve ilçeyi temsil eden kulübe sahip çıkmak zorundadır. Beni ilgilendirmez demek gibi bir lüksü yoktur. Karamürsel halkı da kulübün yaşanması için maddi manevi desteğini vermelidir. Karamürselspor ilçenin onurudur. Bu kulübü yaşatmak Karamürsellilerin görevidir.

Kombine satışlarında bereketli bir hafta olacak

Kocaelispor’u kapanmaktan kurtaran, yaşatmak için çaba gösteren yönetime hepimizin gücü oranında katkı vermesi gerekiyor. Yönetimin umudu kombine satışları. İki haftadır piyasada kombineler. Gelen haberler satışların iyi gittiği yönünde. Kombine alanlara teşekkürlerimizi gönderelim. Satışları hızlandırmalı ve eldeki tüm kombineleri tüketmeliyiz. Bu haftanın hareketli ve bereketli olmasını bekliyorum. Söz aldığım dostlarım var. Bu hafta için randevu verdiler. Heyecanla bekliyorum. Hali vakti yerinde olan dostlar bunlar. Çok da iyi Kocaelisporludurlar. Üçer-beşer kombine alacaklardır. Satmak için kulüpten 40 tane kombine almıştım. 20 tanesini sattım. Kale arkası tribün kombinesine ilgi fazla oldu. Elimde kale arkası kombinesi kalmadı. Maraton kombinesini de yarıladım. Elimdeki 20 kombineyi de bu hafta içinde satmayı planlıyorum. Tüm Kocaelisporluları, Kocaelispor’un yaşatılmasını isteyenleri kombine almaya davet ediyorum.

Kocaelispor’un genç taraftarı Furkan kombinesini almaya babası Yüksel Yazıcı ile birlikte geldi.

Bekirdere eski muhtarı Ömer Turan her yıl olduğu gibi yine kombinesini aldı.

Kirazlıyalıspor’dan Körfez Belediyesi’ne teşekkür

Dün köşemde, “Kirazlıyalıspor’un yaşadıkları” başlıklı bir yazı yazmış, otobüs sorunu yaşayan U-15 takımı futbolcularının Derince Stadı’ndaki maç için epeyce bir mesafeyi yürümek zorunda kaldıklarından söz etmiştim.

Yazıyla ilgili Kirazlıyalıspor teknik patronu Kadri Gökçe aradı. Kadri, öncelikle kulüple ilgili düşüncelerimden dolayı teşekkür etti. Sevgili Kadri yazıda bahsettiğim olayla ilgili olarak bazı açıklamalarda yaptı. Gökçe, “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Körfez Belediyesi bize otobüs konusunda her zaman yardımcı oluyor. Zaten olmasa 7 kategoride birden liglere giremezdik. Bugüne kadar otobüs konusunda hiçbir problemimiz olmadı. Bu vesileyle Körfez Belediyesine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi. Kadri Gökçe Derince Stadı’ndaki maçta yaşanan sorunla ilgili olarak, “ Söz konusu maçta şoför problemi yaşadık. Maç hafta içiydi, maç saati de servis saatine denk gelmişti. Belediyede şoför olmayınca mecburen yolcu otobüsüyle maça gittik. Bundan dolayı bir şikayetimiz kesinlikle söz konusu değil. Zaman zaman bu gibi durumlarla karşılaşmamız doğaldır. Ayrıca yazıda bahsedildiği gibi otobüs ücretlerini futbolculara verdirmedik, yol paralarını yönetim karşıladı” dedi.

Sevgili Kadri Gökçe, “Bizim bir sorunumuz yok” diyorsa, bu konu benim için kapanmıştır. Körfez Belediyesi ilçedeki amatör kulüplerin otobüs ihtiyaçları konusunda gereken duyarlığı gösteriyormuş. Sağ olsunlar, var olsunlar.  Körfez Belediyesinden de beklenen buydu.

TARAFTAR KÖŞESİ

Az önce şirket çaycısı ''Abı TRT-3’ü izlesene'' dedi. Açtım Saffet Sancaklı vardı. Eski maçları, yaşadığı olayları anlatıyor. Oturduğun masanın tam arkasında Kocaelispor üniformalı çerçeveli resmi de var. Oysaki bu Saffet 3 büyüklerin tamamında oynamış biriydi. Ama o Saffet ve onun gibi bazıları bu takımı gönülden sevmiş, değer vermiş ve hatta para kazandırmıştır. O anlatırken hüzünlendim. Deli Mahmut, Müjdat abi, bay gol Güvenç, horoz Erhan, sarı fırtına Metın, Mahir abi, Ceyhun, Kamuran, Veli, Ahmet Keloğlu, Zeki, Raşit, Gürbey, Turgay, Orhan başkan, Nuri, Yusuf, Yaşar, Olcay, Melih, Moşe, Mırkoviç, Ömeroviç, Kuzanovski, kasap Buschman, Ergun, Yalçın, Halil İbrahim, daha niceleri. Bugün gençlerin çoğu bilmez bu kişileri. 70-80’lerin harbi çoğu yerli Kocaelisporluları. Bugün Orhan başkana kızanlar utansın. Ben Saffet’i izlerken o kadar duygulandım ve keyif aldım ki. (bu arada Orhan başkan muhakkak Saffet’i ara. Sana yardım edecektir) bu renk, bu isim, bu yaşanmışlıkların bitmemesi için yönetime uzakta da olsam tam desteğimiz vardır. Yenilsen de yensen de hep seninle.

GURBETTEKİ KOCAELİSPORLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.