1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Vakit kaybediyoruz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Vakit kaybediyoruz

A+A-
7 Haziran’daki seçimlerin üzerinden üç, okulların yaz tatiline girişinin üzerinden iki hafta geçti…Hiç kimse bu şehrin, bütün sorunlarını aşmış, hiçbir sıkıntısı, yatırım ihtiyacı kalmamış bir şehir olduğunu söyleyemez. Bu kentte çok iş yapılması lazım. Üstelik, bu kentte bir iş yapılacaksa, yaz aylarında okulların kapandığı gün ile, sonbaharda okulların yeniden açılacağı gün arasındaki sürede başlaması, olabildiğince ilerletilmesi lazım.. 
Bu konuyu çok sık yazdığımın farkındayım. Ama derdimi anlatamıyorum.  Kocaeli yine  vakit kaybediyor..Gündemde kentle ilgili pek çok konu var. En önde  Sekapark-Otogar arası Tramvay  projesi konusu var.. Kolay iş değil..  Tramvay yolu inşaatı yapılırken, İzmit’in altı üstüne gelecek. İzmit içinde araç trafiğinin en yoğun olduğu, alternatifleri de bulunmayan caddeler uzun süre kapalı kalacak.  Her yer toz toprak içinde kalacak. 
İşini iyi takip eden, yatırım takvimini doğru düzgün yapan ve sorumlu olduğu kente ve insanlarına karşı sorumluluk bilinci içinde hareket eden bir yerel yönetim ekibinin bulunduğu yerde, böyle bir proje için, kazmanın 14 Haziran Pazartesi günü vurulmuş olması gerekirdi. Okulların tatilde, şehrin nispeten tenha olduğu üç aylık dönemde; hiç değilse kamulaştırılan binaların yıkımı yapılır, şehir trafiğinin en yoğun olduğu caddelerden işe başlanarak, sonbahar döneminde İzmit’in daha az rahatsız olacağı bir program yapılırdı. 
Yetkililere soruyoruz; “Tramvay işi  ne oldu?” Günlerdir aynı yanıt, “İhaleyi yaptık. İş, en düşük ikinci teklifi veren firmaya verildi. En düşük teklifi veren firma ihaleye itiraz etti. Bu bir süreç. İtirazın sonucunu bekliyoruz.” 
Yani tramvay projesi konusunda aslında bugün itibariyle kimse bir şey bilmiyor. Hani belki de ihalenin iptal edilmesi, yeniden ihaleye çıkılması gibi bir durum da var. 
İşini iyi yapan, düzenli çalışan bir ekip, bütün bunları düşünmeliydi. Tramvay ihalesi, 30 Mart 2014’den, Mayıs 2015’e kadar 14 ay neden bekletildi? Bütün bu bürokratik işlerin bitmiş, eğer İzmit içinde gerçekten tramvay yolu döşenecekse, 14 Haziran günü okullar kapandığında bu şehre kazma vurulmuş olmalıydı. Tramvay projesi için para da hazır. Hiç sorun yok. Ama bir türlü inşaat başlatılamıyor. 
Daha pek çok örnek var.. İzmit Belediyesi, Karabaş Mahallesi’nde, Ulugazi İlkokulu arkasındaki İkizliçeşme Sokak’ı yenileyecek. İyi de yapacak.. Ama ne zaman yapacak?..İzmit Belediyesi’nin Acısu Parkı bölgesindeki, Belsa Plaza çevresindeki düzenleme projesi inşaatlarını hatırlıyoruz. Hepsi planlanandan uzun sürmüş, hepsi kent için ciddi sıkıntılar yaratmıştı. İkizliçeşme Sokak’taki iş de az buz iş değil. Daha ihalesi yeni yapıldı. İnşaat ne zaman başlayacak belli değil. 14 Eylül’de okullar açılsın, Ulugazi’ye giden her çocuğun yolu bu inşaat alanından geçecek. Servis araçları park edecek yer bulamayacak. Aylarca büyük kargaşa yaşanacak,. 
Hiç işin bu tarafı kent yöneticilerinin umurunda değil.. Şimdi boş bu şehir.. Şimdi nispeten rahat. Şimdi bu şehirde iş yapmanın zamanı. Bizim şehrimiz, “Akşam olduğunda acaba hangi iftar davetine katılsam” diye beklenen kişiler tarafından yönetiliyor.. Aslında bu şehirde tam iş yapmanın, şehri ayağa kaldırmanın zamanı. Ama bakın çevrenize hiçbir şey yapılmıyor. 
Son yağışlar da gösterdi ki, yapılan gerçekten çok önemli, çok değerli altyapı işlerinin yanı sıra, ilimizin bazı bölgelerinde hala ciddi alt yapı eksikleri var. Bunları gidermek lazım.. D-100 karayolu üzerinde, D-130 karayolu üzerinde yapılacağına söz verilen, 7 Haziran seçimleri öncesinde yol kenarlarına konulan afişleri hala duran pek çok proje var. Şimdi bunlara başlanmayacak, şimdi kentin bu nispeten tenha ve rahat günlerinde işler yoluna konulmayacaksa ne zaman yapılacak?
………..
Yenimahalle’deki eski C Tipi Cezaevi binasını ite kaka yıktırdık. Burada yeni okullar yapılacaksa, bu yeni okullara Kız Meslek, İzmit Lisesi, Gazi Lisesi taşınacaksa, neden zaman kaybediyoruz. Neden yeni okul binalarının inşaatlarına başlamıyoruz?.
Yeni Valilik binası önünde yapılacak yeni yaya köprüsü inşaatı için de ihale okullar tatile girdikten sonra yapıldı. İhale daha önce yapılsaydı da, şimdi hazır okullar tatilken bu yaya köprüsü inşaatı bitseydi iyi olmaz mıydı?..
Kocaeli 30 Mart 2014 seçimlerinden buyana yan geldi yatıyor. Günlük rutin işler yapılıyor.. Oysa bu kentin acil ihtiyaçları var. Hazır, uygulanmayı bekleyen projeler var. Üstelik para da var.. Ama bir lay lay lom gidiyor..Her ihaleye itiraz oluyor. Her itirazın değerlendirme süresi uzuyor. Her ihale yanlış zamanda, çok gecikmeli açılıyor.. Başlayan her projede mutlaka bir miktar gecikme oluyor.. 
Vakit kaybediyor şehir.. Kan kaybediyor. Hizmete aç olan bu kent, hizmet için en uygun dönemi boş geçiriyor. Eylül ayı gelip okullar açıldığında, şehir bırakın araçları, insanların  güzlükle hareket edebildiği yoğunluğa ulaştığında caddeleri kazar, ana yolları kapatırsanız bu bir anlamda kente yapılan işkence sayılmayacak mı?.. 
………
Bakın Türkiye’de işler tıkır tıkır ilerliyor. Yarın TBMM Başkanlığı seçim turları başlayacak. Perşembe günü akşamı, Türkiye yeni Meclis Başkanı’nı öğrenecek. Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Davutoğlu’na 63 ncü Cumhuriyet Hükümetini kurma görevini verecek. Ben inanıyorum ki, 45 gün içinde ülkeyi uyum içinde yönetecek bir hükümet kurulacak. Olmazsa, kasımda bir daha seçim yapılacak. 
Kocaeli’de her şey 31 Mart 2014 Pazartesi sabahı bıraktığımız yerde duruyor. 
Dün düşman işgalinden kurtuluşunun 94 ncü yıldönümünü kutlayan benim güzel şehrim,  yine hizmet için en değerli zamanını yan gelip yatarak geçiriyor. Çok vakit kaybediyor.
Bu yazı toplam 713 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum