1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Vali Aksoy: '1373 çocuk sokaktan alındı'
Vali Aksoy: '1373 çocuk sokaktan alındı'

Vali Aksoy: '1373 çocuk sokaktan alındı'

Sokakta Çalışan Çocuklar projesi ile 1373 çocuk sokaktaki tehlikeden kurtarıldığını belirten Vali Aksoy “Çocuklardan aldığınız bir mendil değil gelecekleri” sloganıyla yola çıkılan projenin bu kentte yapılan en anlamlı ve en güzel proje olduğunu belirtti.

A+A-

Süriye ÇATAK TEK-Murat YOLDAŞ

ÜÇ AŞAMALI BİR SÜREÇ

Göreve geldikten sonra sokakta çocuk çalışması ve çalıştırılmasının suç olduğunu belirterek bir genelge yayınlayan Vali Hüseyin Aksoy, yapılan çalışmayı ve çarpıcı rakamlarını açıkladı. Sokakça çalışan çocuk tespit edildiğinde emniyet ekiplerinin çocuğu aldığını söyleyen Aksoy, “Çocuğu alıp ailesine teslim ediyoruz. Bu işlem ikinci kez gerçekleştiğinde idari para cezası, üçüncü kez gerçekleştiğinde ise aile ile ilgili suç duyurusunda bulunuyoruz.

1373 ÇOCUK SOKAKTAN ALINDI

İki yılda 1373 çocuğa işlem yapmışız ve ailelerine teslim etmişiz. Bunların 239’u Suriyeli ve bu çocuklara da aynı işlemi yaptık. Başka ilden gelenleri de kendi illerine gönderiyoruz. Genelgeyi yayınlarken, “Sokakta elinde aldığınız mendil ya da çiçek değil gelecekleridir” dedik. Belirli yerlere kamuoyunda duyarlılıklar oluşturduk. Sadece çocuğu aileye teslim ederek süreci bitirmiyoruz. Sosyal hizmet uzmanlarımız ailenin durumunu inceliyor. Okul çağında çocuk ise Milli Eğitim Müdürlüğümüze yönlendiriyoruz, okula alımlarını sağlıyoruz.

RAKAMLAR SONUCU GÖSTERİYOR

Bugüne kadar 292 çocuğa eğitim tedbiri, 67 çocuğa sağlık tedbiri, 310 çocuğa danışmanlık tedbiri aldık. İkinci kez sokakta çalıştırılan 165 çocuğun ailesine idari para cezası, 3’üncü kez sokakta görülen 63 çocuğun ailesi hakkında suç duyurusunda bulunduk. 129 çocuk hakkında koruyucu ve önleyici tedbir aldık. 5 çocuğu koruma altına aldık. Gerçekten durumu iyi olmayan 23 aileye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden ve kısa dönemli parasal yardımlar yaptık. Tespitler arasında evinde engelli birey olan 17 aileye engelli bakım ücreti bağlandı. Bu aileler bizim farkında olmadığımız, onlarında engelli bakım ücreti için başvurmadığı aileler.

KARŞILAMA MERKEZİ YAPACAĞIZ

Sokakta çalışan çocukları aldığımızda kabul edecek bir merkezimiz yok. Cumhurbaşkanlığımızın toplum yararına çalışma için bize verdiği bütçeden bir kabul merkezi yapma kararı verdik. Cephanelik bölesinde Deprem Müzesinin yanında bir kabul merkezi yapacağız. Çalışmalarımız başladı.

fghkm.jpg

SOKAKTA ÇOCUK KALMADI: Vali Hüseyin Aksoy tarafından yayınlanan genelge ile hayata geçen Sokak Çocukları Projesi ile binden fazla çocuk sokaktaki tehlikelerden korundu. Çocuklar ailelerinin yanına, ihtiyaç sahibi olan ailelere destek, engelliler ise engelli bakım ücreti verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.